زرنگی های مومن!

زرنگی های مومن!

آخرین خبر/ برخی امور با اینکه وظیفه ما انسانهاست، خداوند متعال برایشان پاداش هم درنظر می گیرد. حتی باعث رشد فکر و افزایش درک بشر نیز می شود.

از جمله این امور می توان به اقامه نماز و روزه داری در ماه مبارک رمضان اشاره کرد. اما برخی آدمها مصداق بارز جمله"مومن زیرک است" می باشند. به طوری که در کنار انجام این امور به اقداماتی در زندگی توجه وآنها را اجرا می کنند. بدون هیچ هزینه مالی و جانی باعث ثواب بیشتر و ارتقای وجهه اجتماعی خود درجامعه می شوند.
کارهایی که وقت زیادی از ما نمی گیرد اما کلی سود دارد!
در این مطلب با ذکر چند حدیث به برخی از آنها اشاره شده است:
" لبخند به لب داشتن "
پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: لبخند زدن به روى برادرت، صدقه است (حکمت نامه پیامبر اعظم صلَّی الله علیه و آله)
تبسم همچنین باعث داشتن یک وجهه خوب در اجتماع شده و همچنین یکی از اصول برقراری ارتباط موثر در علم بازاریابی و تجارت به حساب میاید.
"حسن ظن"
در حدیثى از امیرمؤمنان على(علیه السلام) مى خوانیم: حسن ظن اندوه را سبک مى کند، و از آلوده شدن به گناه رهایى مى بخشد (غررالحکم)
مثبت اندیشی یکی دیگر از همین مواردی است که شما را مهربان و با اخلاق تر می کند. برای هر چیزی که ما در محیط پیرامونمان مشاهده می کنیم به جای سو ظن و نظر بد ویا منفی نگری می توان چندین نظر مثبت در ذهن پروراند.
"نیت خوب"
حدیث امام صادق علیه‏ السلام: هر که خوش نیت باشد روزیش زیاد می شود (تحف العقول)
کارهایی که در طول روز انجام می دهیم امکان دارد به هر دلیل و یا هدفی باشد. برخی اهداف روح معنوی دارد. رضایت خداوند متعال همان چیزی است که می تواند اصل هدف ما باشد. اگر خریدی دارید، اگر لباس برتن می کنید، موهایتان را شانه می کنید و به آنها مدل می دهید، درماموریت کاری هستید و.... چه خوب که نیت، رضای خدا باشد.
"سلام کردن"
پیامبر اکرم صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله فرمودند: سلام را رواج ده تا خیر و برکت خانه ات زیاد شود. (خصال)
در روایات متعدد داریم که بزرگان همیشه در سلام کردن از دیگران پیشی می گرفتند. آیا در زمان پیامبر اسلام(ص) کسی بود که بتواند زودتر از ایشان سلام کند؟
"حرف خوب"
امام على علیه السلام فرمودند: مؤمن هرگاه سخن گوید یاد (خدا) مى کند و منافق هرگاه سخن گوید بیهوده گویى مى کند (تحف العقول)
"نگاه به نعمت های خدا"
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: نگاه دوستانه به پدر و مادر، عبادت است. (تحف العقول)
برخی اوقات به یک نگاه کردن ساده می توانید بعد معنوی خود را ارتقا دهید. نگاه به صفحات قرآن و نگاه به پدر و مادر از این موارد است.
"توجه به حرف خوب"
حدیث امام باقر علیه السلام فرمودند: سخن طیب و پاکیزه را از هر که گفت بگیرید،{{ اگر چه او خود}} بدان عمل نکند.( تحف العقول)
"سلامت دندان"
رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: خلال کنید، چرا که دهان را تمیز مى‏ کند و مایه سلامت لثه است. (کافی)
پزشکان، امروزه بسیار بر اهمیت سلامت دندان تاکید می کنند. حتی بر خلال و یا نخ دندان هم تاکید بسیار است. خیلی از بیماریها می تواند از عفونت دهان و دندان پیش بیاید. و البته دندان های سالم و زیبا برای برقراری ارتباطی موثر بسیار دارای اهمیت هست. حال اینکه بالغ بر هزار سال پیش معصومین(س) بسیار بر اهمیت سلامت دندان و مسواک(که آن زمان چوب مخصوصی شبیه خلال بود) تاکید داشتند.
"ذکر گفتن"
امام علی علیه السلام فرمودند: یاد خدا عقل را آرامش مى دهد، دل را روشن مى کند و رحمت او را فرود مى آورد. (غررالحکم)
می توانیم بسیار راحت از وقت های مرده استفاده کنیم. مثلا موقع رفتن به یک نقطه از شهر(مخصوصا وقتی در وسایل نقلیه عمومی نشسته ایم) شاید خیلی از مسائل ذهنمان را درگیر می کند.
این وقتها را می شود به هدر نداد و ذکر گفت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زرنگی های مومن!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X