زائری: سال‌هاست که در تلویزیون و سینما «سبک زندگی غربی» را به کودکان ما می‌آموزند

زائری: سال‌هاست که در تلویزیون و سینما «سبک زندگی غربی» را به کودکان ما می‌آموزند

تسنیم/ حجت‌الاسلام زائری در نشست بازخوانی و گفت‌وگو درباره کتاب «سبک زندگی» گفت: سالهای سال در تلویزیون ما و سینمای ما فیلم‌هایی نمایش داده شده و اکنون نیز نمایش داده می شود که جایگاه پدر و مادر را در ذهن فرزندان نابود کرده است.
عصر روز گذشته نشست بازخوانی و گفت‌وگو درباره کتاب «سبک زندگی» حجت الاسلام محمدرضا زائری با حضور جمعی از دانشجویان و محققین حوزه سبک زندگی برگزار شد.
محمدرضا زائری، مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه در ابتدای این نشست گفت: بسیاری از جلساتی که برای بازخوانی و نقد یک کتاب شکل می‌گیرد باعدم مطالعه آن کتاب توسط حاضرین آن جلسه همراه است. اینکه کتابی قبل از هرگونه نقد و بررسی حتما مطالعه شود یکی از نکات برجسته این چنین جلساتی است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که در عادات رفتاری ما ایرانی‌ها وجود دارد عدم توجه به واقعیات بیرونی است گفت: این مشکل و عادت رفتاری ما ایرانیان به هیچوجه به جهت‌‌گیری راست و چپ وابسته نیست. حتی در برخی کشورهای شبیه ما نیز دیده می‌شود. در کنار اینکه ما در بسیاری از مواقع اهل توجه به واقعیات بیرونی نیستیم، تلاش می‌کنیم که واقعیات بیرونی را با تعارفات مرسوم پنهان کنیم. این مسئله حتی در مسائل و موضوعات دینی نیز بسیار زیاد دیده شده و گاهی نیز دچار شعارزدگی می‌شود.مدیر موسسه سرچشمه افزود: گاهی ما در حال گفتن از کلیات هستیم اما مخاطب خود را مشخص نمی‌کنیم، چراکه در مسائل دینی پای بهشت و جهنم مردم به میان می‌آید و ممکن است به بررسی‌ها و توجهات این حوزه برچسب زده شود. زمانی که ما از سبک زندگی مردم مسلمان ایران صحبت می‌کنیم، جایی برای شعار وجود ندارد و باید به کف خیابان و نحوه زندگی مردم وارد شویم.
حجت الاسلام زائری تصریح کرد: در مسئله سبک زندگی گاهی برخی مسائل نیز مد می‌شود مثلا همین بحث سبک زندگی که رهبری انقلاب همت کردند، کار بزرگی انجام دادند و راجع به آن بحث‌هایی را مطرح کردند، با اجرای برخی از دوستان دچار مدگرایی و عجله شد.
وی با اشاره به اینکه اخلاق کاربردی جزئی از سبک زندگی نیست گفت: این کتاب آکادمیک شناخته نمی‌شود و هیچ گاه نگفته است که قصد دارد حرف آخر را بزند. این کتاب تلاش دارد که واقعیات زندگی روزانه ما را بررسی کند. زمانی که داریم از سبک زندگی صحبت می‌کنیم منظور اخلاق و اخلاق کاربردی نیست چرا که گزینش‌ها و انتخاب‌های ما یک مسئله و تصویر را شکل می دهد. حوزه سبک زندگی دستورعمل بردار و فرمایشی نیست بلکه سبک زندگی بخشی از ناخودآگاه انسان‌ها است.
مدیرمسئول ماهنامه خیمه با اشاره به اینکه حفظ هویت ملی برای هر ملتی اهمیت دارد، گفت: برخی از کشورها حتی از وارد شدن نرم افزارهای کامپیوتری به زبانی غیر از زبان ملی خودشان جلوگیری می‌کنند اما ما حتی در سازمان ثبت احوال خودمان نیز که وظیفه انتخاب اسم که یکی از اجزای اصلی سبک زندگی ماست را دارد به زبان ملی توجه نمی‌کنیم. متأسفانه کار ما در حوزه فرهنگ و سبک زندگی حساب و کتاب ندارد و سیاست‌های دولت در این مسئله شکلی منطقی به خود نگرفته است.
وی با اشاره به آثاری که درسالهای گذشته در سینما و تلویزیون نمایش داده شده است گفت: سالهای سال در تلویزیون ما و سینمای ما فیلم‌هایی نمایش داده شده و اکنون نیز نمایش داده می شود که جایگاه پدر و مادر را در ذهن فرزندان نابود کرده است. محتوایی که از این نمایش‌ها و فیلم‌ها به کودکان ما رسیده است محتوایی به شدت غربی و مخالف سبک زندگی اسلامی است.
حجت الاسلام زائری با تاکید بر اینکه میزان مصرف و اقتصاد یکی از تعیین کننده ترین مسائل در حوزه تولید و عرضه آثار است گفت: بسیاری از خانواده‌های ما وجود دارند که می‌خواهند لباس و اسباب بازی مناسب برای کودکان خود تهیه کنند اما بسیاری از مواقع مشکل دسترسی و تولید محدود، دستیابی به این گونه آثار را برای آنها ناممکن کرده است. ما بسیاری از مواقع شاهد هستیم که کالایی تولید می‌شود که برای کودکان و جوانان ما کاربردی نیست.
وی افزود: یکی از اثرگذارترین مسائل حوزه عرضه و تقاضا بحث گروه مرجع است. گروه مرجع به کسانی تلقی می‌شود که جامعه از آنها تقلید می‌کند و برجامعه اثرگذار هستند. ما باید تلاش کنیم که به کودکان خود انتخاب در حوزه گروه مرجع نیز آموزش دهیم. چرا که کودکان ما آماده تقلید از گروه‌های مرجعی هستند که برای آنها جذابیت بیشتری دارد. البته این مسئله فقط در کودکان ما دیده نمی‌شود حتی جوانان و بزرگسالان نیز هستند که با توجه به اقدامات گروه مرجع دست به کارهایی می‌زنند که شاید در شأن سبک زندگی اسلامی نباشند.
مدیر موسسه سرچشمه با اشاره و تکرار دو عامل خلأ گروه مرجع مناسب و خلأ آموزش مناسب به عنوان دو عامل تعیین کننده در راستای ایجاد سبک زندگی مناسب گفت: مخاطب ما باید بداند که هرآنچه را در آگهی‌ها تبلیغات و رفتارهای برخی از افراد شناخته شده می‌بیند واقعیت و لازم به تکرار نیست.
وی با اشاره به مسئله حجاب و برخوردهایی که در این مسئله صورت می‌گیرد گفت: زمانی که ما نمی‌توانیم یکدیگر را قانع کنیم طبیعی است که این چنین برخوردهایی صورت می‌گیرد. زنان جمهوری اسلامی که از خانم اشتون بدتر نیستند که ما نمی‌توانیم با آنها گفتگو کنیم. همانگونه که شهید مطهری و برخی دیگر مانند امام موسی صدر اقدام می‌کردند ما نیز می‌توانیم در هر مسئله‌ای با گفتگو به راه حل برسیم. همانگونه که رهبر انقلاب نیز همواره تأکید به گفتگو داشتند ما باید تلاش کنیم که از این به بعد دیدگاه رهبر انقلاب را نیز ببینیم.
حجت الاسلام زائری در پایان با اشاره به جایگاهی که دولت در هدایت و تعیین مسیر فرهنگی جامعه دارد گفت: دولت باید بداند چگونه وارد بحث شود. دولت باید تلاش کند آموزش، امنیت حاکمیت و حوزه اقتصاد را قدرت ببخشد. من شخصا معتقدم که آن جایگاه‌هایی که دولت باید به آن ورود کند و در آنها دخالت های گسترده‌ای انجام دهد بخش‌های سیاست گذاری، نظارت و حمایت باید باشد.

زائری: سال‌هاست که در تلویزیون و سینما «سبک زندگی غربی» را به کودکان ما می‌آموزند

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زائری: سال‌هاست که در تلویزیون و سینما «سبک زندگی غربی» را به کودکان ما می‌آموزند » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X