رونمایی از طرح اوباما برای مقابله با داعش/آمریکا آماده حمله به سوریه است

رونمایی از طرح اوباما برای مقابله با داعش/آمریکا آماده حمله به سوریه است

آریا/ مطلب پیش رو از سری مطالب سایت آریا است و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از‌ آن نیست.

رئیس جمهور آمریکا بالاخره راهبرد خود برای مقابله با داعش را رونمایی کرد.
 باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه اعلام کرد آمریکا ائتلافی گسترده را برای حمله بی امان به منظور از بین بردن تندروهای دولت اسلامی در عراق و سوریه و «هرکجا که باشند» رهبری خواهد کرد.
اوباما در بخشهایی از سخنان خود که امشب خطاب به ملت آمریکا بیان خواهد کرد افزود :« این حملات استقرار نیروهای رزمی آمریکا را در سرزمینهای خارجی شامل نخواهد شد.»
رئیس جمهور آمریکا افزود :« این حمله برای مبارزه با تروریسم و از طریق تلاش جدی و بی امان برای مقابله با سازمان دولت اسلامی در هر کجا که باشند ، با استفاده از نیروی هوایی آمریکا و حمایت ما از نیروهای شرکایمان انجام خواهد شد.»
خبرگزاری فرانسه گزارش داد اوباما چهارشنبه در سخنان مهمی خطاب به مردم امریکا اعلام کرد ایالات متحده دامنه حملات هوایی خود را به مواضع ستیزه جویان «دولت اسلامی» در عراق گسترش خواهد داد و به منظور آموزش نیروهای ارتش عراق، 475 نظامی امریکایی دیگر را نیز به این کشور اعزام خواهد کرد.
وی گفت: «ما در راستای کار با دولت عراق، تلاش هایمان را فراتر از صرف محافظت از مردم خودمان و مأموریت های انسان دوستانه گسترش خواهیم داد به نحوی که اکنون درحال ضربه زدن به اهداف داعش هستیم و نیروهای عراقی نیز به تهاجم خود به ستیزه جویان این گروه ادامه می دهند.»
رئیس جمهور امریکا گفت این نیروهای کمکی، به صدها نظامی امریکایی دیگر که قبلا به عراق اعزام شده اند و سرگرم بررسی و مطالعه چگونگی کمک به دولت عراق و نیروهای مناطق کردنشین برای مقابله با تهدیدهای «دولت اسلامی» هستند، خواهند پیوست.
اوباما در این سخنرانی تلویزیونی گفت: «اکنون که آن گروهها کارشان را به پایان رسانده اند و دولت جدید در عراق تشکیل شده است، 475 نظامی کمکی به عراق اعزام خواهیم کرد.»
وی افزود : «همان طور که قبلا هم گفته ام، این نیروهای امریکایی در مأموریت های جنگی شرکت نخواهند
کرد.»
اوباما در واقع در این سخنرانی تلاش کرد تا به مخاطبان خود یعنی مردم امریکا اطمینان دهد پای نظامیان امریکایی به جنگ زمینی دیگری در عراق کشانده نخواهد شد.»
رئیس جمهور امریکا با این حال خاطرنشان کرد لازم است که آنها به ارتش عراق و نیروهای کرد ، از راه آموزش، اطلاعات و تجهیزات کمک کنند.

سخنان اوباما به مثابه اتخاذ یک راهبرد نیست
عضو بلندپایه حزب جمهوری خواه در کنگره آمریکا سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهور این کشور را به مثابه اتخاذ راهبردی مناسب که سریعا سبب نابودی تهدید شورشیان دولت اسلامی (‌داعش ) شود ، ندانست.
جان بونر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد پیشنهاد اوباما مبنی بر آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی عراقی و مخالفان سوری برای اجرایی شدن به سال ها زمان نیاز دارد ، در حالی که باید روند پیشروی های شورشیان دولت اسلامی فورا متوقف شود.
به گزارش خبرگزاری آلمان از واشنگتن، بونر در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد:« یک سخنرانی به مثابه اتخاذ یک راهبرد نیست.»

اوباما ممکن است استیضاح شود
پال فیندلی نماینده سابق کنگره آمریکا در گفتگو با ریانووستی اعلام کرد طرح باراک اوباما رئیس جمهور این کشور برای تشدید حملات علیه جنگجویان «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه بدون موافقت کنگره، از اختیارات وی فراتر خواهد رفت.
فیندلی اعلام کرد: «اگر رئیس جمهور بدون موافقت کنگره، دستور اقدامات جنگی را صادر کند، ممکن است استیضاح شود. اگر اوباما می‌خواهد به‌طور قانونی دستور حملات هوایی در خاک عراق و سوریه را صادر کند، باید نخست موافقت کنگره را جلب کند».
وی افزود: «کنگره باید درباره بمباران عراق یا سوریه، یا هر دو، تصمیم‌گیری کند. رئیس جمهور اجازه ندارد هیچ‌یک (از این دو کشور) را بمباران کند. وی با هر بمبی که در عراق می‌اندازد، قانون اساسی را نقض می‌کند. صدور دستور اقدامات جنگی، تصمیمی آنقدر جدی است که نمی‌توان آن را برعهده یک نفر گذاشت».
اوباما روز سه شنبه با رهبران کنگره دیدار کرد تا درباره راهبرد خود برای شکست دادن ستیزه‌جویان داعش صحبت کند.
براساس بیانیه کاخ سفید، اوباما به آنها گفت که «از قدرت مورد نیاز برای اقدام برخوردار است».
فیندلی به مدت 22 سال عضو مجلس نمایندگان آمریکا بوده است. وی از نویسندگان اصلی «قطعنامه اختیارات جنگ» بود؛ قطعنامه‌ای که قدرت روسای جمهور آمریکا را برای انجام جنگ در خارج این کشور محدود کرد.

مسئله پیچیده همراهی کنونی اوباما و کنگره
خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در واشنگتن در ارتباط مستقیم با این شبکه تاکید کرد باراک اوباما برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه خواستار مجوز کنگره نشد و همراهی کنونی اوباما و کنگره نه اصولی بلکه سیاسی است.
گوینده فرانس بیست و چهار در مقدمه این گزارش گفت: باراک اوباما متعهد شد برای از بین بردن تهدید جهادیون همه توان خود را به کار گیرد. در عین حال وی به دنبال اطیمنان بخشیدن به مردم آمریکا در خصوص گستردگی (محدود بودن) این مداخله آمریکاست. وی تاکید کرد این مداخله، جنگ دیگری مشابه جنگ عراق یا افغانستان نیست.

استانیسلاس دو سنت ایپولیت از واشنگتن گزارش داد: اوباما از مرحله جدیدی در سیاست آمریکا در قبال سازمان دولت اسلامی خبر داد که همان حملات نظام مند به اهداف داعش است. باراک اوباما توضیح داد که اهداف دولت اسلامی هر جا که باشند چه در عراق و چه در سوریه مورد حمله قرار خواهند گرفت. در واقع اعلام حمله به داعش در سوریه موضوع مهمی در سخنرانی اوباما بود. اوباما توضیح داد در خصوص تعقیب تروریست ها مرزی بین عراق و سوریه قائل نخواهد بود. موضوع دیگر این است که آمریکا می خواهد چهارصد و هفتاد و پنج نفر دیگر اعزام کند. این افراد نیروی رزمی نیستند اما سربازانی هستند که برای جمع آوری اطلاعات و کمک به ارتش عراق و نیروهای کرد حضور خواهند داشت. از سوی دیگر اوباما از کنگره منابع مالی بیشتری درخواست خواهد کرد برای اینکه مخالفان میانه رو در سوریه را تجهیز و به آنها کمک کند. اوباما تاکید کرد که نباید به نیروهای بشار الاسد امید بست. اوباما مبارزه پیش رو در عراق و سوریه را با عملیات های آمریکایی ها در یمن و سومالی مقایسه کرد. بدین معنا که آمریکا از نیروی زمینی استفاده نخواهد کرد. اوباما به آمریکایی ها ابراز اطمینان کرد که این عملیات مشابه جنگ عراق یا افغانستان که آنها از سال دو هزار و سه با آن دست و پنجه نرم می کنند نیست بلکه مبارزه ای نسبتا محدود است. اما در خصوص حملات احتمالی آمریکا در سوریه تاریخی مشخص نشده است و همه اکنون منتظر این هستند که بدانند این حملات چه زمانی آغاز خواهد شد.
خبرنگار فرانس بیست و چهار در این خصوص که آیا اوباما در این راه خواهد توانست از حمایت های کنگره آمریکا برخوردار شود یا نه گفت: باراک اوباما خواستار رای کنگره برای انجام این عملیات نشد که باید در سخنرانی اوباما مورد توجه قرار گیرد. اوباما معتقد است که برای اقدام، اقتدار لازم است و اکنون از هر نوع حمایتی از سوی کنگره استقبال می کند. اما اوباما در خصوص موضوعات مشخص تری همچون تامین مالی مخالفان میانه رو مجوز خواهد خواست. اما در این باره که آیا اوباما خواهد توانست از حمایت کنگره برخوردار شود اطمینان کامل وجود ندارد هر چند بیشتر آمریکایی ها آشکارا از سازمان دولت اسلامی می ترسند به طوری که نظرسنجی جدیدی نشان می دهد که نود درصد آمریکایی ها سازمان دولت اسلامی را تهدیدی برای کشورشان می دانند و شصت و پنج درصد آمریکایی ها نیز با گسترش عملیات آمریکا تا خاک سوریه موافقند. به این ترتیب همراهی اوباما و کنگره مساله پیچیده ای است اما این همراهی الزاما اصولی نیست بلکه به علت مسائل سیاسی است و باید خاطرنشان کرد که تا انتخابات میاندوره ای برای باراک اوباما بیش از چند هفته زمان باقی نمانده است.

ارتش آمریکا آماده حمله به داعش در سوریه است
در پی سخنان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درباره آمادگی این کشور برای حمله به مواضع داعش ، یک مقام بلندپایه دفاعی آمریکا اعلام کرد ارتش این کشور آماده انجام حملات هوایی علیه شورشیان دولت اسلامی در سوریه است اما درباره زمان انجام این حملات هنوز تصمیم گیری نشده است.
به گزارش خبرگزاری آلمان از واشنگتن، این مقام آمریکایی همچنین گفت:« تصمیم گیری ها درباره زمان انجام این گونه اقدامات در زمانی مناسب اتخاذ خواهد شد زیرا ما در تلاش برای پیشبرد راهبرد جامع خود علیه تروریست های دولت اسلامی عراق و شام هستیم.»

ابهامات جدی درباره ائتلاف بین المللی علیه داعش
به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، ائتلاف موسوم به ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که پس از اجلاس سران ناتو در ولز اعلام موجودیت کرده و در حال شکل‌گیری است، با ابهامات جدی مواجه است و در جدیت آن برای مبارزه ریشه‌ای و صادقانه با تروریسم تردید اساسی وجود دارد.
برخی از کارشناسان و تحلیلگران جهان، هدف اوباما از شکل گیری این ائتلاف را ، سقوط دولت بشار اسد می دانند. 
هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلویحا اعتراف نموده است که یکی از اهداف ائتلاف ادعایی آنها در مبارزه با تروریسم ضربه زدن به دولت سوریه و تقویت مخالفان بشار اسد است. این موضوع آشکارا نشانگر انگیزه واقعی این ائتلاف و با توجه به پایان تاریخ مصرف داعش، به معنای تقویت و شکل گیری گروه های تروریستی جدید در منطقه است.
اخباری وجود دارد که اعضای مخالفان دولت سوریه (ارتش آزاد)، ساتلوف خبرنگاری آمریکایی را که داعش وی را سر برید به این گروه تحویل داده اند و این نشان دهنده ارتباط هماهنگ میان این گروه هاست.

الاخباریه گزارش داد: افکار عمومی جهان درباره جدی بودن ائتلاف مبارزه با تروریسم تردید دارد.
افکار عمومی جهان در زمینه جدی بودن ائتلاف مبارزه با تروریسم شک و تردید دارد به طوری که روزنامه آلمانی «دی ولت» نوشت: ترکیه و قطر دشمنان ما هستند، پس چگونه می خواهیم با آنها ائتلاف مبارزه با تروریسم تشکیل دهیم؟
سناء محمود خبرنگار شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه در گزارش ارسالی خود با اعلام این خبر اظهار داشت: غرب همواره سیاستهای دوگانه ای اتخاذ می کند. کشورهای غربی با تروریسم در عراق مبارزه و در سوریه از آن حمایت می کنند!. پس چگونه ائتلاف بین المللی برای مبارزه با تروریسم تشکیل می شود در حالی که حامیان تروریسم از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه اعضای این ائتلاف باشند؟
روزنامه آلمانی «دی ولت» در مقاله ای با عنوان «کدام ائتلاف؟.. ترکیه و قطر دشمنان ما هستند» تشکیل این ائتلاف را بیهوده دانست.
این روزنامه آلمانی ائتلاف مبارزه با گروه تروریستی داعش در منطقه را در صورت عضو بودن قطر و ترکیه در آن بی نتیجه توصیف کرد.
این روزنامه تاکید کرد: قطر و ترکیه سیاستهای دوگانه اتخاذ می کنند و مشارکت آنها در ائتلاف بین المللی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش کار را برای این ائتلاف مشکل خواهد کرد و نخواهد گذاشت این ائتلاف به اهداف از پیش تعیین شده خود برسد.
همچنین در زمینه نقش ترکیه در تخریب منطقه، این روزنامه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را دیکتاتوری توصیف کرد که تلاش می کند استبداد را در ترکیه ترویج دهد و با همکاری اسرائیل اجازه داد تعداد زیادی از تروریستها از خاک ترکیه به سوریه منتقل شوند.
روزنامه «دی ولت» همچنین از نقش شیوخ قطری در حمایت از تروریسم و پشتیبانی از آن پرده برداشت، زیرا قطر کشوری است که سیاست خارجی دوگانه ای اتخاذ می کند. قطر از کشورهایی است که انواع کمکهای مالی و تسلیحاتی خود را برای گروههای مختلف تروریستی در سوریه فرستاد.
از سوی دیگر شک و تردید افکار عمومی جهان در زمینه جدی بودن آمریکا در مبارزه با تروریسم پدیدار شده است.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در این زمینه اظهار داشت ائتلاف بین المللی برای مبارزه با تروریسم هیچگاه نتیجه نخواهد داد، زیرا این ائتلاف بر اساس منافع برخی از کشورها ایجاد شده است. این کشورها تلاش می کنند خطر ناشی از تروریسم را در منطقه ای که خود می خواهند، کنترل و در منطقه ای دیگر به حال خود رها کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونمایی از طرح اوباما برای مقابله با داعش/آمریکا آماده حمله به سوریه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X