وزيرخارجه لبنان: لبناني ها مشتاق سرمايه گذاري در ايران هستند

جبران باسيل درحاشيه نشست (پانل) ويژه آشنائي با فرصت ها وظرفيت هاي سرمايه گذاري در ايران در گفت وگو با ايرنا تاكيد كرد كه اين نشست اشتياق جهاني از جمله لبناني ها براي همكاري اقتصادي و بازرگاني با ايران را ثابت كرد.
وزيرخارجه لبنان گفت: در اين نشست كه با استقبال گسترده سرمايه گذاران و بازرگانان لبناني مقيم خارج مواجه شد، ظرفيت ها و توانمندي هاي ايران معرفي و آنها با واقعيت هاي اقتصاد و بازار ايران آشنا شدند.
وي افزود: اين نشست فرصتي هم بود براي جمهوري اسلامي ايران تا فضا را براي گشايش بازار و ميدان اقتصادش بر روي لبناني ها كه در خارج كشورشان حضور دارند، آماده كند.
در اين نشست ويژه كه درحاشيه سومين اجلاس دو روزه « بررسي ظرفيت هاي بالقوه لبناني هاي مقيم خارج اين كشور» كه به ابتكار وزارت خارجه لبنان در بيروت برگزار شد، از ميان 1400 شركت كننده در اين اجلاس بيش از 600 تن حضور يافتند.
در پانل ويژه ايران كه حدود دو ساعت طول كشيد، بسياري از مقامات حوزه هاي اقتصادي و بازرگاني لبنان در دو بخش دولتي و خصوصي، «جبران باسيل» وزير امور خارجه ، « آلان حكيم» وزير اقتصاد وبازرگاني ، « محمد فتحعلي» سفير جمهوري اسلامي ايران در لبنان و هيات اقتصادي و بازرگاني ايران به رياست « مجتبي خسروتاج» قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت شركت كردند.
اعضاي هيات ايراني ، سفير ايران و نمايندگان بخش هاي مختلف اقتصادي و بازرگاني لبنان در دو حوزه خصوصي و دولتي و برخي از لبناني هاي فعال در ايران هم سخن گفتند و به سوالات كاري و حرفه اي حاضران پاسخ گفتند.
در پايان اين نشست ويژه « رافائل دبانه »تاجر لبناني وعضو اتاق بازرگاني صنعت ، تجارت و كشاورزي بيروت و منطقه جبل لبنان به خبرنگار ايرنا گفت: اقدام بسيار مهم و فتح بابي بود براي اينكه تجار لبناني با بازار پر سود ايران آشنا شوند.
وي با بيان اينكه « تجار و سرمايه گذاران لبناني از واقعيت هاي بسيار مثبت ايران فرسنگ ها فاصله دارند»، افزود: اظهارات سخنرانان امروز نشان از سهولت ورود به بازار ايران دارد و داده هاي مثبت مي تواند به سرمايه گذاران لبناني كمك كند تا فعاليت هاي موفقيت آميزي را در ايران شروع كنند.
دبانه خاطرنشان كرد:هفت سال پيش سرمايه گذاري موفقيت آميزي را در ايران شروع كرده و معتقدم بازار ايران از فرصت ها و ظرفيت هاي بسيار زيادي برخوردار است.

** ايران كشور بزرگ منطقه
«هيثم جمعه» مدير امور لبناني هاي مقيم خارج اين كشور در وزارت خارجه لبنان هم به خبرنگار ايرنا گفت: همكاري هاي بين تجار و سرمايه گذاران ايراني و لبناني مي تواند به توسعه و تحكيم روابط بين دو كشور كمك كند.
جمعه با تاكيد به اينكه « ايران اكنون كشور مهمي در منطقه خاورميانه است»، افزود: ايران را نبايد صرفا يك كشور هشتاد ميليوني تعريف كرد بلكه ايران همانطور كه جناب آقاي سفير توصيف كرد با احتساب كشورهاي اطراف آن از طرفيت 400 ميليون نفري برخوردار است.
وي تصريح كرد: اكنون فرصتي خوبي براي لبناني ها فراهم شده تا در بازار ايران حضور پيدا كنند و فرصتي براي هم ايران است تا از تجربه هاي تجار لبناني در جهان استفاده كنند.
** افق هاي تازه اي روابط بين ايران و لبنان گشوده مي شود
« فراس صفي الدين»عضو هيات مديره بازارهاي مالي لبنان هم برگزاري اين نشست را « بسيار ضروري » خواند و گفت: روابط ايران و لبنان تاريخي است اما تحريم هاي عليه ايران همكاري هاي اقتصادي و بازرگاني بين دو كشور را دچار وقفه كرده بود.
وي در گفت وگو با ايرنا، تصريح كرد: امروز برگزاري اجلاس هاي اين چنيني باعث نزديكي ديدگاه ها شده و افق هاي تازه اي از روابط را پيش روي تجار و سرمايه گذاراني لبناني و ايراني مي گشايد.
صفي الدين با بيان اينكه « در زمينه مبادلات تجاري بين دو كشور ايران و لبنان بايد به طور مستمر تبادل تجربه ها صورت گيرد»،خاطرنشان كرد: در اجلاس ها ديدگاه هاي دو طرف به يكديگر نزديك مي شود اما مساله مهمتر اين است كه اين نشست براي تحقق نتايج آن در آينده ادامه پيدا كند.
عضو هيات مديره بازارهاي مالي (بورس) لبنان گفت كه حضور و استقبال لبناني ها از نشست ويژه ايران بسيار عالي بود و اطلاعات بسيار مفيدي رد و بدل شد.
صفي الدين افزود: تجار و سرمايه گذاران لبناني اطلاعات چنداني درباره بازار و توانمندي ها و ظرفيت هاي ايران نداشتند اما امروز تصوير جامعي از ايران و از اقتصاد و بازار آن دارند.

** بايد زمينه سرمايه گذاري لبناني ها در ايران فراهم شود
« پاتريك جميل » بازرگان و سرمايه گذار لبناني كه متولد ايران و خانواده اش بيش از 70 سال است در ايران در حوزه صنعت ، تجارت و خدمات اجتماعي فعاليت دارند به ايرنا گفت:ان شاء الله بتوانيم كاري كنيم كه لبناني ها اقدام به سرمايه گذاري در ايران كنند.
وي افزود: من در ايران به دنيا آمديم و در زمان حاضر بسيار فعال هستيم.
جميل تاكيد كرد: اجلاس هاي اين چنيني خيلي مفيد است چون باعث مي شود لبناني ها با خيالي راحت اقدام به سرمايه گذاري در ايران كنند.

** با اجراي كامل توافق هسته اي فضاي سرمايه گذاري درايران بهتر مي شود
« عباس الفواز» رئيس شوراي بازرگاني ايران و لبنان هم در گفت وگو با ايرنا گفت: اين نشست ويژه، تريبوني خوبي بود تا ظرفيت ها و فرصت هاي موجود در ايران براي تجار و سرمايه گذاران لبناني تشريح شود.
وي افزود: نشست خوبي برگزار شد و توضيحات خوبي داده شده كه مي تواند تجار لبناني را براي سرمايه گذاري در ايران تشويق كند.
الفوازكه در ايران و در حوزه سيمان سرمايه گذاري كرده است، خاطرنشان كرد: امضاي توافق هسته اي در برگزاري اين نشست نقش داشت و معتقديم كه اجراي كامل اين توافق به ايجاد فضاي بهتر سرمايه گذاري در ايران كمك مي كند.
اجلاس ويژه لبناني هاي مقيم خارج اين كشور سه سال است در لبنان برگزار مي شود و اين براي نخستين بار بود كه نشستي ويژه ايران در حاشيه آن تشكيل شد.

** لبناني ها با حساسيت تحولات اقتصادي ايران را دنبال مي كنند
« محمد فتحعلي» سفير جمهوري اسلامي ايران در لنبان هم در گفت وگو با ايرنا تاكيد كرد: ايران با كشورهاي همسايه آن با 400 ميليون جمعيت يك فرصت منحصر به فرد است و برهمين اساس تجار و سرمايه گذاران لبناني اشتياق زيادي براي حضور در اين بازار بزرگ را دارند.
وي خاطرنشان كرد كه لبناني ها با حساسيت تحولات اقتصادي و سرمايه گذاري در ايران را دنبال مي كنند و معتقدند كه ايران از ظرفيت ها و توانمندي هاي منحصر به فردي برخوردار است.
فتحعلي تصريح كرد: ما بايد بتوانيم از اين گونه نشست ها استفاده و ظرفيت ها و توانمندي هاي اقتصادي ، تجاري ، سرمايه گذاري ، علمي و فناوري و صنعتي خود را به مشتاقان از جمله لبناني ها معرفي كنيم و خوشبختانه اين نشست در اين زمينه موفقيت آميز بود و مجموعه مهمي گردهم آمده بودند.

** هنوزخيلي در خارج،ايران را كشوري نفتي مي شناسند و اين برداشتي غلط است
« مجتبي خسروتاج» قائم مقام وزير صنعت ، معدن و تجارت ايران هم در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، اظهارداشت: قطعا فرصتي بود تا ظرفيت هاي اقتصادي و صنعتي ، سرمايه گذاري و پتانسيل هاي صادراتي كشور را معرفي كنيم زيرا هنوز خيلي ها با اين ظرفيت ها و فرصت ها در خارج ايران آشنا نيستند.
معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: خيلي در خارج از كشور، ايران را فقط يك كشور نفتي مي شناسند و به نظر من اين برداشت غيرمنصفانه اي از كارهاي صورت گرفته بعداز پيروزي انقلاب اسلامي در ايران است.
وي تصريح كرد: گفته مي شود حدود 10 تا 12 ميليون لنباني در خارج از كشورشان بخصوص در آمريكاي لاتين، آمريكائي جنوبي ، آفريقا ، اروپا و اقيانوسيه فعال هستند و اين نشست ظرفيت بسيار خوب و مناسبي بود تا با ظرفيت ها و توانمندي هاي ايران در حوزه توليد و صادرات آشنا شوند.
خسروتاج گفت: بعد از اين اميدواريم لبناني هاي مقيم خارج از كشورشان بتوانند هركدام درهركجا دنيا كه هستند بعداز اين آشنائي در زمينه توسعه صادرات، توسعه كارآفريني كه از محورهاي اصلي سياست هاي ايران است، حركت و در اين زمينه ها به بنگاه هاي ايراني كمك كنند.
معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزير صنعت، معدن و تجارت افزود:بنگاه هاي ايراني در بخش بازاريابي و ورود به شبكه هاي بازار جهاني هنوز تجربه هاي كاملي ندارند و از سوي ديگر لبناني ها در اين زمينه خيلي خوب كار كرده و فعال هستند و در زمينه سرمايه گذاري تسلط بين المللي و حرفه اي دارند.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: براي لبناني هاي خارج از اين كشور ، اقتصاد ايران و مزيت هاي رقابتي آن در بخش هاي مختلف از جمله معدن، كشاورزي ، صنعت ، فناوري و نيروي انساني ( سواد و دانش) ، پوشش هاي قانوني در بخش سرمايه گذاري ، وضعيت بانكي قبل ، هنگام و بعداز تحريم ها و نحوه صادرات توسط شركت هاي ايراني در دوران تحريم ها را تشريح كرديم.
خسروتاج اظهارداشت: نمايندگان بيمه ،بانك ، گردشگري و حوزه سرمايه گذاري وزارت صنعت، معدن و تجارت پتانسيل ها ، ظرفيت ها ، توانمندي ها و تجربه هاي ايران را ارائه كردند و اميدواريم رويكرد و ديدگاه كساني كه سالها از ايران و بازار آن دور بوده و يا تحت تاثير بمباران خبري غرب و آمريكا قرار داشته و به آنها اطلاعات غلطي داده شده است، تغيير كرده باشد.
معاون امور اقتصادي و بازرگاني وزير صنعت، معدن و تجارت تاكيد كرد: فرصت ها و شرايطي را كه در دوره پسابرجام ايجاد شده است، نبايد از دست داد و بايد از ظرفيت ها و توانمندي هاي ايران با دنيا سخن گفت تا انشاء الله با حفظ منافع ملي كشور بتوانيم با طرف هائي براي توسعه كارها همكاري كنيم.
خاورم ** 390** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزيرخارجه لبنان: لبناني ها مشتاق سرمايه گذاري در ايران هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X