وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی؛ عامل۸۰درصدآلایندگی کلانشهرها

 وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی؛ عامل۸۰درصدآلایندگی کلانشهرها

تسنیم/ رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه بزودی سامانه ملی معاینه فنی راه‌اندازی می‌شود، گفت: عامل۸۰درصدآلایندگی کلانشهرها وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی است.

ولی آذروش با بیان اینکه 10خط ارائه خدمات برای معاینه فنی و بهبود وضعیت 3.5 میلیون موتورسیکلت در اختیارداریم،گفت:جای تاسف است که به رغم شرایط بد آلودگی هوا بیش از 70 درصد ظرفیت مراکز معاینه فنی خالی است. این در حالی است که روزانه بیش از 6 هزار خودرو در یک شیفت کاری می‌توانند از خدمات مراکز معاینه فنی استفاده کنند.
وی ادامه داد: بسیار ناگوار است که سال تحصیلی در شهر تهران با هوای ناسالم شروع شد. به طوری که به رغم بهبود سوخت، افزایش 25 درصدی ترافیک منجر به افزایش آلاینده‌ها شد. آنچنان که دانش آموزان تهرانی در نخستین روز از سال تحصیلی هوایی با وضعیت نامطلوب را تنفس کردند.
آذروش بابیان اینکه همه ما مسئولان به ویژه در سطح تهران باید به فکر انسان‌هایی باشیم که در این شهر نفس می‌کشند، افزود: سازه‌های اجرایی و عملیاتی در راستای بهبود بخشیدن به وضعیت کنونی در کارگروهی با حضور سازمان محیط زیست، وزارت کشور و پلیس راهور بررسی شده است، اما در این میان شهرداری تهران سرمایه گذاری ارزشمندی در بهبود بخشیدن به وضعیت هوای سالم در سطح تهران انجام داده است.
وی افزود: 14 مرکز تمام اتوماتیک و مکانیزه معاینه فنی آماده ارائه خدمات کمی و کیفی در 22 منطقه شهر هستند و 40 خط مکانیزه برای خودروهای سواری و 8 خط مکانیزه برای اتوبوسها و خودروهای سنگین در نظرگرفته شده است.
رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه 10خط ارائه خدمات برای معاینه فنی و بهبود وضعیت 3.5 میلیون موتورسیکلت در اختیار داریم، گفت: جای تأسف است که به رغم شرایط بد آلودگی هوا بیش از 70 درصد ظرفیت مراکز معاینه فنی خالی است. این در حالی است که روزانه بیش از 6 هزار خودرو در یک شیفت کاری می‌‌توانند از خدمات مراکز معاینه فنی استفاده کنند، عدم مراجعه مردم سبب شده از این امکان استفاده نشود.
وی گفت: تهران تنها شهری نیست که از آلایندگی و مشکلات زیست محیط رنج می برد بلکه جهان شهرهای بزرگی همچون لندن و توکیو نیز با این مسائل مواجه بودند اما آنها برنامه هدفمند و منسجمی را در راستای بهبود هوا ، استانداردسازی در خودروها و حمل ونقل عمومی انجام دادند تا مشکلات مرتفع شود. این در حالی است که خودروسازان داخلی درخصوص وضعیت استانداردسازی خودروها تلاش جدی انجام نمی‌دهند.
آذروش اظهار کرد: در حالی که در شهرهای دیگر با انجام معاینه فنی و اعمال استاندارد یورو 3 و 4 از یک سو و اجباری کردن زمان معاینه فنی در کمتر از یک سال توانسته‌اند وضعیت هوای سالم را بهبود ببخشند. در شهر تهران آمارها نگران کننده بوده است به طوری که آمار سال 92 درباره وضعیت هوا گواه آن بوده که هوای تهران در یکسال ناسالم و ناخوشایند بوده و تنها سه روز هوای سالم در شهر تهران تنفس شده است و بیش از 160 روز هوا در شرایط ناسالم بوده است.
3700 مرگ مشکوک در اثر آلایندگی در تهران طی سال گذشته
وی با اعلام اینکه آمار وزارت بهداشت در سال 92 حاکی از آن بوده است که 3هزارو 700 فوت مشکوک ناشی از آلودگی و آلایندگی‌های سطح تهران بوده است، گفت: برنامه ریزی باید به سمت و سوی سیاست گذاری‌هایی برود که منجر به بهبود وضعیت کنونی شود. چراکه شرایط کنونی نامطلوب است و نبود قانون مدون و مشخص سبب شده است تا با تصویب یک قانون بدون کارشناسی لازم عمر معاینه فنی از دو سال به پنج سال افزایش پیدا کند. این تغییر قانون موجب افزایش آلایندگی و از همه مهمتر پایدار شدن هوای ناسالم در شهرها به ویژه تهران شده است.
وی افزود: در این راستا شهرداری تهران پیگیری‌‌هایی را از طرف دولت داشته است. آنچنان که لایحه‌ای به دولت تقدیم شده است که براساس آن قانون معاینه فنی که غیرکارشناسی بوده و از نظر زیست محیطی غیرمعقول است تغییر کرده و از 5 سال به دوسال بازگردد . امیدواریم با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته این قانون تا پایان امسال در مجلس به تصویب برسد.
رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه اصلاح آیین نامه معاینه فنی در کشور مورد توجه است، گفت: در این راستا ایجاد سامانه ملی معاینه فنی در جهت یکپارچه سازی و انجام اقدامات مستمر در اصلاح آیین نامه وزارت کشور قرار گرفته است. به طوری که این آیین نامه در وزارت خانه مصوب شده و تاکنون در دو جلسه هیئت دولت موضوع این آیین نامه بررسی شده و طی هفته آینده جلسه نهایی تصویب این آیین نامه برگزار می‌شود تا شاهد راه اندازی سامانه ملی و یکپارچه سازی معاینه فنی در کل کشور باشیم. بدین ترتیب صدور برچسب معاینه فنی خارج از مرکز و تخلفات به حداقل برسد.
وی افزود: درجریان راه اندازی سامانه ملی، بانک اطلاعات پلیس به مرکز معاینه فنی متصل می‌شود و فضای تخلف در صدور برچسب معاینه فنی به حداقل می‌رسد. این درحالی است که خوشبختانه در تهران تمام مراکز معاینه فنی مکانیزه است و امکان تخلفات به صفر رسیده به طوری که هم بامکانیزه شدن سیستم‌ها، امکان تخلف نیست و هم حضور کارشناسان کارآمد دراین مراکز سبب شده خدمات از نظر کیفی و کمی در سطح مطلوب به مراجعان ارائه شود.
آذروش از اختصاص اعتبار 5 میلیاردتومانی برای به روز رسانی مراکز معاینه فنی خبرداد و گفت: با تایید و تاکید شورای عالی ترافیک در تهران در خصوص سرویس مدارس حرکت‌های ارزشمندی صورت گرفت و این درحالی است که همه خودروهای ورودی به محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد نیز باید برگه معاینه فنی اخذ کنند و با اقدامات صورت گرفته خودروهایی که از نظر آلایندگی دچار مشکل زیست محیطی باشند تحت کنترل قرار می‌گیرند تا پلیس این خودروها را اعمال قانون کند.
نقص ترمز و موتور اصلی‌ترین عامل تصادفات
وی نقص فنی را یکی از دلایل اصلی تصادفات در سفرهای درون شهری عنوان کرد و گفت: در 15 تا 20 درصد تصادفات نقص ترمز و موتور نقش اصلی را دارند. این درحالی است که 80 درصد آلایندگی سطح کلانشهرها توسط وسایل نقلیه ای است که معاینه فنی ندارند.
رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران اعلام کرد: 2میلیون و 700 هزار خودرو در تهران فاقد معاینه فنی هستند که علاوه بر افزایش آلایندگی باعث ایجاد تصادفات و تراکم ترافیک در تهران می‌شوند. این درحالی است که 24 درصد آلودگی هوای شهر تهران و 49 درصد آلودگی صوتی توسط صاحبان کارخانه‌های تولید کننده و مالکان موتورسیکلت‌های رقم می‌خورد که بدون رعایت استانداردهای تعریف شده و حتی پایین تر از استانداردها اقدام به تولید و استفاده از این موتورسیکلت‌ها می‌‌کنند.
وی در ادامه گفت: حداقل استانداردها در تولید موتورسیکلت یورو2 است که در مورد موتورسیلکت‌های داخل این میزان به یورو صفر هم نمی‌رسد. همین سبب شده است که آلایندگی و آلودگی موتورسیکلت‌ها 4 تا 10 برابر خودروها باشد.
به گفته رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای تهران 37 درصد تصادفات سطح تهران به موتورسیلکت‌ها اختصاص دارد و این در حالی است که 55 درصد از مرگ موتورسواران به دلیل عدم رعایت ایمنی در موتورسیلکت‌ها و نقص فنی است.
وی با بیان اینکه باید برنامه‌های بهبود وضعیت ترافیک و فضای محیط زیست را از خودمان شروع کنیم، گفت: در حال حاضر در مراکز معاینه فنی امکان تخلف را به کمترین حد ممکن رسانده‌ایم به گونه‌ای که همه کارها با استفاده از سیستم مکانیزه انجام می‌شود و نرم افزار به کار رفته در این سیستم درنوع خود در خاورمیانه نمونه است و حتی معاینات از بررسی نقص فنی و ترمز و موتور به سطح بیرونی خودرو نیز منتقل شده است.
آذروش اظهارداشت: چراغ‌ها و بدنه خودرو نیز از سوی کارشناسان بررسی می‌شود به طوری که امیدواریم با اطلاع رسانی‌های صورت گرفته از یک سو و اعمال قانون پلیس ازسوی دیگر شاهد بالارفتن نظارت‌های کنترلی و ترغیب مردم به انجام معاینه فنی خودرو شویم.
وی درباره تخلفاتی که در حال حاضر در مراکز معاینه فنی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: تمامی این مراکز متخلف در خارج از تهران قرار داشته‌اند به طوری که یکی ازتخلفات عمده آنها صدور برگه معاینه فنی بدون حضور خودرو درمرکز بوده است. این مراکز فاقد سیستم کالیبره بودند که با بازدید کارگروه تخصصی سازمان محیط زیست و پلیس این مراکز تعطیل شده‌اند.
رئیس ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران همچنین همکاری سازمان محیط زیست و سازمان استاندارد را با مجموعه شهرداری عالی توصیف کرد و گفت: خوشبختانه استاندارد 81-91 به عنوان استاندارد ملی در شهرداری تهران وجود دارد.
بیشترین خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی پراید و پژو هستند/هزینه معاینه فنی 11 هزار تومان است
آذروش اعلام کرد: بیشترین خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی پراید و پژو هستند که براساس استانداردهای یورو 2 بعد از 80 هزار کیلومتر باید کاتالیست‌های آنها تعویض شود اما هم سازندگان و هم تولیدکنندگان این خودروها محصولی مناسبی از نظر مختصات فنی ارائه نداده‌اند، فاصله زمانی مراجعه آنها به مراکز به موقع نیست به طوری که بیشترین نقص فنی موتور و ترمز به این خودروها تعلق دارد، به طوری که 13 درصد ترمز و 25 درصد موتور نقص فنی داشته که باعث تصادفات و مشکلات عدیده شده است.
وی افزود: حداکثر زمانی را که یک خودرو در معاینه فنی باید صرف کند15 دقیقه عنوان کرد و افزود: طبق تعرفه دولتی مبلغ 11 هزارتومان برای انجام معاینه فنی اخذ می‌شود که در صورت وجود مشکل بارفع آن مبلغ 2 هزار تومان دیگر برای صدور معاینه فنی و بررسی رفع اشکال انجام می‌شود.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در مهرماه در مراکز معاینه فنی خودروها در شهر تهران اظهار کرد: بیشترین مراجعه به مراکز، پیش از فرا رسیدن مهرماه بوده است. آنچنان که تاکسی‌‌های سرویس مدارس که باید ظرف مدت حداکثر 6 ماه تجدید معاینه شوند، مراجعه کردند تا با دریافت برگه معاینه فنی، امکان اخذ برچسب سرویس مدارس را کسب کنند و خودروهای عمومی و اتوبوس‌ها نیز باید هر سه ماه یک بار تا حداکثر 6 ماه تجدید معاینه فنی شوند.
آذروش خاطرنشان کرد: آخرین خبرها از راه اندازی سامانه ملی معاینه فنی نیز حاکی از آن است که این سامانه در کمیسیون تخصصی در وزارت کشور تدوین شده است و شنبه هفته آینده آخرین جلسه در کمیسیون کلانشهرهای هیئت دولت برگزار می‌شود. بر اساس پیش بینی‌ها تا پایان سال با فراهم شدن بسترهای لازم در کل مراکز معاینه فنی کشور و ایجاد یک وحدت رویه و یکپارچه سازی این سامانه راه اندازی می‌‌شود.
وی درباره مذاکرات صورت گرفته با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تغییر قانون کنونی معاینه فنی اظهار کرد: یکی از مباحث اصلی مذاکرات سن معاینه فنی بوده است. در این راستا لایحه تغییرات پیش از تعطیلات تابستانی به مجلس ارائه شده است و در نوبت بررسی طرح لوایح قانونی قرار گرفته است که ما امیدواریم تاپایان امسال شاهد تصویب تغییر قانون از مدت زمان معاینه فنی از 5 به 2 سال باشیم.
وی درباره واگذاری معاینه فنی به پلیس نیز بیان کرد: اصلی ترین تکلیف در این باره به عهده شهرداری است که دارای 14 مرکز است، اما پلیس در کنار معاینه فنی قرار دارد و ما به اقدامات کنترلی و نظارتی پلیس در این باره نیازمندیم.
آذروش همچنین به وجود مجوزهای صادر شده از وزارت کشور در خصوص مراکز معاینه فنی که در آنها تخلفاتی صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: این تخلفات در مراکز غیرمکانیزه اتفاق افتاده که اقدام به صدور برچسب معاینه فنی خارج از قوانین کرده‌‌اند و یک کارگروه در حال بررسی این تخلفات است.
بیمه‌ها زیر بار الزام معاینه فنی نمی‌روند
وی الزام سازمان‌های بیمه به دریافت مدارک معاینه فنی برای صدور بیمه نامه را از موضوعاتی دانست که چندین بار تا کنون با بیمه مرکزی طرح شده است و در این باره اظهار کرد: سازمان‌های بیمه زیربار این اقدام نمی‌روند چراکه این اقدام را خلاف روند افزایش مشتری دانسته و اهداف اقتصادی مهمتر از ایمنی و سلامت است. این در حالی است که اگر بیمه‌ها قبل از صدور بیمه شخص ثالث مالکان را مجبور به دریافت برگه معاینه فنی کنند این به معنای کاهش تصادفات خواهد بود.
رئیس ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای شهر تهران همچنین به وجودقانونی اشاره کرد که سال‌هاست مسکوت مانده که براساس آن باید 50 درصد سود شرکت‌های بیمه در اختیار مراکزی قرار گیرند که با صدور قوانین و اعمال آن موجب کاهش تصادفات می‌شوند و در این باره افزود: متاسفانه با وجود قانون بیمه‌ها تا کنون کاری در این رابطه انجام نداد‌ه‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی؛ عامل۸۰درصدآلایندگی کلانشهرها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X