عنصر اسرارآمیز کهکشان ما چیست؟

عنصر اسرارآمیز کهکشان ما چیست؟

parssky/ برای دهه ها اخترشناسان می دانستند که لیتیوم در کهشان ما عنصری نادر است.اما به تازگی دانشمندان با بهره گیری از سامانه یکپارچه نقشه برداری تلسکوپ های بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا، به جستجوی این عنصر کمیاب در خارج از کهشان راه شیری پرداختند.
آلسیو موچیارلی مدیر پروژه تحقیقاتی در رصدخانه جنوبی اروپا در این باره می گوید؛ بیشترین مقدار عنصر سبک لیتیومی که در جهان موجود است، مربوط به انفجار بزرگ می باشد.این عنصر شیمیایی به همراه هیدروژن و هلیوم، اما به میزان بسیار کمتر، از همان ابتدای آفرینش بوجود آمده است.
دانشمندان قادرند مقدار دقیق عنصر لیتیوم موجود در عالم را محاسبه نمایند. اما مشاهدات اخیر چیزی دیگری نشان می دهد و مقدار لیتیوم شناخته شده، سه برابر کمتر از میزانی است که دانشمندان انتظار داشته اند. بررسی های به عمل آمده از ام 54 نشان داد که لیتیوم نه تنها در راه شیری، بلکه در بسیار دیگری از کهکشان ها و خوشه های کهکشانی بسیار نایاب است. علی رغم تحقیقات انجام شده، دانشمندان هنوز به پاسخ قطعی دست نیافته اند و پس از سال ها بازهم قرار است این راز کشف نشده باقی بماند.

مسیه ۵۴ (Messier 54) یا ان‌جی‌سی ۶۷۱۵ یک خوشه ستاره‌ای کروی در صورت فلکی کمان است که فاصله آن از زمین هشتاد وسه هزار سال نوری و قدر ظاهری آن ۸.۵ است.
نتایج این تحقیقات در ماهنامه انجمن سلطنتی ستاره شناسی به چاپ رسیده است.

*توضیح تصویر:نمایی از خوشه ستاره‌ای کروی ام 54 از دید تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا در کشور شیلی / عکس از رصدخانه جنوبی اروپا

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عنصر اسرارآمیز کهکشان ما چیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X