افزایش فروش غیر قانونی سهام، در سایه سکوت مسئولین

افزایش فروش غیر قانونی سهام، در سایه سکوت مسئولین

خراسان/ شاید شما هم زیاد در صدا و سیما، تابلوهای تبلیغاتی، روزنامه ها و دیوار شهر زمزمه هایی مبنی بر خرید و فروش سهام پروژه های ساختمانی، فروش سهام با شرایط استثنائی شنیده باشید.

این حجم تبلیغات که بزرگترین دارایی این شرکت هاست، موجب گردیده که با وجود ایرادات قانونی و مشکلات ساختاری این شرکت ها، مردم به خرید سهام این پروژه ها اقدام نمایند. استقبال شهروندان مشهدی از این سهام موجب گردیده، حتی شرکت هایی که در شهرهای دیگر ایران ثبت و فعالیت می کنند، اقدام به جمع آوری وجوه از ساکنین مشهد نمایند و متاسفانه در هیچ کجا همانند مشهد موفق به فروش سهام خود نشده اند.

موفقیت این شرکت ها در جمع آوری وجوه از مردم و عدم پیگیری مسئولین ذیربط، دیگر شرکت ها را به طمع به کارگیری این روش جهت کسب منابع مالی انداخته است، به گونه ای که اخیرا شرکت هایی شروع به تبلیغات و فروش سهام خود بدون اخذ مجوزهای لازم کرده اند.

افزایش فروش غیر قانونی سهام این شرکت ها در سایه سکوت مسئولین موجب گردید، که در ادامه به برخی از ایرادات قانونی و تهدیدات این شرکت ها اشاره شود:

1 -عدم اخذ مجوز از مراجع ذیربط قانونی: بر اساس ماده 20 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی عرضه عمومی اوراق بهادار بدون رعایت مفاد این قانون و ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ممنوع است و بر اساس بند 4 ماده 46 این قانون هر شخصی که بدون رعایت این قانون اقدام به انتشار آگهی یا اعلامیه پذیره نویسی به منظور عرضه عمومی اوراق نماید، به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال یا به جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل نشده یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده 21 قانون تجارت شرکت های سهامی خاص نمی توانند با انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هرنوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند. به نظر می رسد؛ ترس از نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، الزام به شفافیت اطلاعاتی و رعایت ساختارهای قانونی موجب گردیده که این شرکت ها اقدام به اخذ مجوز از مراجع مربوطه ننمایند، که در این امر سکوت مسئولین مربوطه با وجود حجم انبوه تبلیغات این شرکت ها جای بسی تامل است. 2 - عدم تضمین بازخرید سهام و برگشت سرمایه مردم؛ بر اساس ماده 198 قانون تجارت بازخرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع است، پس در نتیجه این شرکت ها نمی توانند خود بازخرید سهام را تضمین و یا انجام دهند و برای رهایی از این قانون، بازخرید سهام توسط دیگر شرکت های گروه انجام می گیرد. نکته مهمی که می بایست مورد توجه خریداران این سهام قرار گیرد این است که هیچگونه تضمینی بابت بازخرید سهام و برگشت سرمایه ارائه نمی شود. هرچند تا کنون بازخرید سهام این شرکت ها بدون مشکل انجام پذیرفته است؛ لیکن این یکی از تهدیدهای مهم این شرکت هاست، که ممکن است در آینده با وجود سیل عظیمی از فروشنده ها این بازخرید و برگشت سرمایه انجام نشود.

3 -نبود سازوکار مشخص در قیمت گذاری سهام: قیمت گذاری سهام به صورت دستوری و سلیقه ای در این شرکت ها جایگزین قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا و سایر روش های ارزشیابی سهام گردیده است، به گونه ای که این امر موجب شده است؛ که قیمت برخی از سهام این شرکت ها طی چند سال 40 برابر گردد. حال اگر سهام این شرکت ها در بورس پذیرفته شده بود، شاهد این افزایش قیمت های چشمگیر و بدون مبنا نبودیم.

4-عدم شفافیت اطلاعاتی: عدم پذیرش این شرکت ها در بورس و نبود نظارت قانونی، موجب گردیده که با استفاده از مجاری مختلف تبلیغاتی، تنها خبرهای خوش از این پروژه ها به گوش برسد. در حالیکه مشکلات نقدینگی، طولانی شدن روند پیشرفت پروژه، افزایش هزینه ساخت، مشکلات فروش واحدهای ساخته شده با توجه به رکود حاکم بر فضای اقتصادی کشور و خیلی از موارد دیگر که امروزه گریبان گیر شرکت های بزرگ ساختمانی و انبوه سازان است، کمتر از این پروژه ها شنیده شود. در مجموع نبود مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح و نظارت قانونی، نبود هیچگونه تضمین قانونی و تعهدآور برای باز خرید سهام و برگشت سرمایه مردم، نبود ساز و کار مشخص و اصولی در فرایند ارزشیابی سهام این شرکت ها و عدم اطلاع رسانی ریسک ها و خطرات این شرکت ها و سایر خطرات و ریسک های این شرکت ها، هوشیاری بیشتر مردم در سرمایه گذاری های خود و پیگیری مسئولین ذیربط در حفظ و حراست از سرمایه های مردم را می طلبد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش فروش غیر قانونی سهام، در سایه سکوت مسئولین» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X