نتيجه افزودن سرب به ترياك؛ سود قاچاقپيان، مسموميت حاد معتادان

نبي الله شاه محمدي حيدري روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: مسمويت سرب در كشور شايع شده و اين امر نگراني هايي را به وجود آورده كه بايد بيش از پيش آگاه سازي و اطلاع رساني در اين خصوص صورت گيرد.
وي ادامه داد: در چند ماه گذشته با كاهش شديد توليد ترامادول كه با همكاري سازمان غذا و دارو صورت گرفت، انتظار مي رفت معتادان به سمت مواد سنتي گرايش پيدا كنند.
شاه محمدي حيدري اظهار كرد: در اين خصوص با توجه به افزايش تقاضاي ترياك انتظار بود قيمت اين مخدر نيز افزايش يابد اما قاچاقچيان و توزيع كنندگان براي حفظ بازار خود اقدام به افزودن ناخالصي از نوع سرب كردند و تلاش دارند كه قيمت ترياك را پايين نگه دارند تا مشتريان خود را از دست ندهند.
وي گفت: ستاد مبارزه با موادمخدر با هماهنگي وزارت بهداشت در اين راستا اقدام به توزيع فوري شربت ترياك در تمامي مراكز درماني كشور كرده است.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استان مركزي، از معتادان به موادمخدر خواست از خريد و مصرف ترياك خودداري و براي درمان اصولي به مراكز درماني مجاز مراجعه كنند.
شاهمحمدي حيدري عنوان كرد: افرادي كه اعتياد دارند و يا خانواده هايشان، براي آگاهي از مراكز درماني مي توانند با خط ملي اعتياد به شماره 09628 تماس برقرار كنند.
وي گفت: برنامه پيشگيري اوليه از اعتياد در مراكز و محيط هاي كاري اين استان با همكاري و هماهنگي مبادي زيربط با جديت دنبال مي شود.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استان مركزي افزود: نوجواني يكي از سنين بسيار حساس و پرخطر در گرايش به مواد مخدر است كه مقرر شده براي سال تحصيلي 96-95 با همكاري آموزش و پرورش اين استان دانش آموزان دختر و پسر مقطع دوم متوسطه، خانواده ها و معلمان، آموزش هاي لازم را فرا گيرند.
شاه محمدي حيدري بيان كرد: علاوه بر كارهاي مقابله اي در امر موادمخدر، اقدام هاي فرهنگي و درماني نيز به صورت موازي و با جديت دنبال مي شود.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استان مركزي افزود: هم اكنون مركز ماده 16 ابراهيم آباد اراك ظرفيت نگهداري 120 بيمار را دارد كه افزايش اين ظرفيت در دستور كاري جدي است.
وي اظهار كرد: تشكيل اتاق فكر در شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر و بهره گيري از نظر نخبگان و افراد مطلع در امر مبارزه با اين مواد از ديگر برنامه ها است.
دبير شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استان مركزي اضافه كرد: معتادان به نوعي بيمار محسوب مي شوند و همه بايد براي بهبود آنان كمك كنند.
شاه محمدي حيدري گفت: خيران بايد در اين راستا با جديت وارد شوند و بدانند نجات معتادان از دام اعتياد كاري بسيار بزرگي است.
90 نقطه آلوده به موادمخدر در استان مركزي وجود دارد كه بيشترين مناطق آلوده مربوط به اراك و ساوه و كمترين مناطق در شهرستان هاي تفرش و آشتيان است.
160 مركز درمان اعتياد و كاهش آسيب به صورت مجاز در استان مركزي فعاليت دارند.
3005/6012

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نتيجه افزودن سرب به ترياك؛ سود قاچاقپيان، مسموميت حاد معتادان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X