مسئول مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان: اجلاس دوشنبه رویداد مهم ژئوپلیتیکی در منطقه است

مسئول مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان: اجلاس دوشنبه رویداد مهم ژئوپلیتیکی در منطقه است

فارس/ مسئول مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان گفت: نشست سران شانگهای در دوشنبه، با توجه به شرایط پیچیده و خاص منطقه‌ای و جهانی، رویداد مهم ژئوپلیتیکی محسوب می‌شود.

«عبدالله رهنما» مسئول بخش سیاست خارجی مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، شرایط حساس بین‌المللی و تشدید رقابت میان برخی از قدرت‌ها را دلیلی بر اهمیت نشست امروز سران شانگهای در دوشنبه دانست.

وی گفت: ویژگی نشست فعلی سران شانگهای در آن است که در شرایط پیچیده و متحول جهانی صورت می‌گیرد. چارچوب‌ مناسبات بین‌المللی که طی 2 دهه اخیر تقریبا شکل گرفته و تعریف جدیدی از جهان در مطالعات سیاسی ارائه می‌شد، در یک سال اخیر در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

رهنما با بیان اینکه جهان در مسیر انتقال به وضعیت جدید مناسبات پیش می‌رود، تصریح کرد: ویژگی این وضعیت در آن است که منجر به از بین رفتن بسیاری از سازمان‌ها و تشکل‌ها و همچنین قطع روابط بین برخی از طرف‌ها و ایجاد مناسبات و تعاملات جدید خواهد شد. بنابراین در شرایط پیچیده‌ ژئوپلیتیکی که بر جهان حاکم است، نشست دوشنبه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

مسئول بخش سیاست خارجی مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان اضافه کرد: نکته بعدی اینکه یک نوع دسته‌بندی‌های سیاسی و ژئوپلیتیکی که در سطح جهان در حال شکل‌گیری است، توجه دوایر سیاسی، کارشناسی و رسانه‌ای را به این اجلاس بیشتر کرده است. یعنی تغییر وضع جهان ماهیت سازمان همکاری‌های شانگهای برای روابط آتی بین‌المللی را بیشتر خواهد کرد که برجسته شدن نقش بعد نظامی و امنیتی فعالیت‌های سازمان با این بحث مرتبط می‌باشد.

رهنما برگزاری موفقیت‌آمیز نشست سران شانگهای در دوشنبه را برای تاجیکستان اقدامی مثبت خواند و گفت: در پایتخت کشور ما حضور یافتن سران همه کشورهای عضو (بر خلاف پیشبینی‌های مربوط به عدم حضور برخی از سران) و تعدادی از کشورهای ناظر و همکار سازمان بحثی است بسیار مهم. زیرا طی یک سال اخیر به دلیل اختلاف میان کشورها شاهد بهم خوردن چندین نشست در سطح بین‌المللی بودیم. بنابراین، این نشست را می‌توان موفقیت دیپلماسی تاجیکستان نیز عنوان کرد.
وی در پایان یادآور شد: به منظور کمک به روزنامه‌نگارانی که برای پوشش این نشست در دوشنبه حضور یافته‌اند، مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان یک گروه کارشناسان و تحلیلگران را ایجاد کرده که با رسانه‌ها همکاری لازم را انجام خواهند داد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسئول مرکز مطالعات استراتژیک تاجیکستان: اجلاس دوشنبه رویداد مهم ژئوپلیتیکی در منطقه است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X