تشخیص بیش‌فعالی با اسکن ساده مغز

تشخیص بیش‌فعالی با اسکن ساده مغز

ایسنا/ با کشفیات دانشمندان گروه روانکاوی دانشگاه میشیگان، پزشکان به زودی قادرخواهند بود بیش‌فعالی در کودکان را با یک اسکن مغزی ساده تشخیص دهند.
این موفقیت پس از آن حاصل شد که محققان دریافتند مغزهای کودکان و نوجوانان بیش‌فعال کندتر از مغزهای دیگر هم‌سن‌و سال‌هایشان رشد می‌کنند. این بدین معناست که اتصالات بین و داخل شبکه‌های کلیدی مغز کمتر رشد می‌کنند و چنین موضوعی می‌تواند ویژگی‌های مشترک مبتلایان به بیش‌فعالی را توضیح دهد.
تیم علمی حاضر در این مطالعه اسکن‌های مغزی 275 کودک و نواجوان مبتلا به بیش‌فعالی و 48 نفر سالم را بررسی کردند. آن‌ها از شیوه‌های connectomic استفاده کردند که اتصالات بین شبکه‌های مغز را نقشه‌برداری می‌کند.
شبکه‌های مغزی، خوشه‌ای از گذرگاه‌ها هستند که به هنگام رشد مغز شکل می‌گیرند. گذرگاه‌های مختلف پردازش‌های مختلفی مانند تحلیل تصویر یا به یادآوردن یک خاطره را کنترل می‌کنند. شبکه‌های مختلف برای انجام عملی توسط مغز به یکدیگر متصل می‌شوند.
محققان دریافتند در مغزهای کودکان بیش‌فعال، اتصالات بالغ بین یک شبکه مغزی کنترل‌کننده افکار درونی و شبکه‌های مغزی که به شخص امکان تمرکز بر وظایف بیرونی را می‌دهند، کمتر است. این امر توضیح می‌دهد که چرا افراد مبتلا به بیش‌فعالی به آسانی حواس‌شان پرت می‌شود یا این که برای متمرکزشدن روی موضوعی تقلا می‌کنند.
یافته‌های جدید در آینده به پزشکان امکان استفاده از اسکن‌های مغزی برای تشخیص بیش‌فعالی و رهگیری چگونگی واکنش بیماران را به درمان می‌دهد. تحلیل اتصالات مغزی می‌تواند برای درک و درمان شرایط روانکاوی دیگری مانند اوتیسم و اسکیزوفرنی به کار رود.

جزئیات این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم امریکا منتشر شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشخیص بیش‌فعالی با اسکن ساده مغز » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X