آشکارساز ذره جدید برای کشف هویت ضدماده گریزپا

آشکارساز ذره جدید برای کشف هویت ضدماده گریزپا

ایسنا/ دانشمندان در حال طراحی نوعی آشکارساز ذره فوق‌دقیق جدید برای بررسی ویژگی‌های عجیب و رفتارهای ذرات ابتدایی ریزی هستند که قوانین فیزیک را نقض می‌کنند.
وزارت انرژی آمریکا به تازگی 1.2 میلیون دلار را به تیمی از دانشمندان «مرکز تفحص انرژی و ماده» دانشگاه ایندیانا اختصاص داده تا آشکارساز ذره جدید را بسازند. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط این فناوری موسوم به Belle II می‌تواند فیزیک نوین یا فیزیک فراتر از مدل استاندارد را پیشرفت دهد.
مدل استاندارد، قانون طلایی فیزیک ذرات لقب گرفته زیرا رفتار ویژه ذره را توصیف می‌کند و وجود دیگر ذرات مانند بوزون هیگز را به درستی پیش‌بینی کرده است. با این حال، چنین مدلی در توضیح بسیاری از معماهای فیزیک مانند وجود ماده تاریک ناتوان است. این ماده حدود 27 درصد ماده جهان را تشکیل می‌دهد اما نور یا انرژی از خود ساطع نمی‌کند بنابراین نمی‌توان آن را مستقیما مشاهده کرد.
فیزیکدانان معتقدند آشکارساز Belle II می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره توزیع نامتوازن ماده و ضدماده در جهان ارائه دهد. در ضد ماده، بار هسته، منفی و بار ذرات مداری، مثبت است که این امر معکوس ماده‌ است. آشکارساز نخست Belle وجود ذرات دیگری را که با مدل استاندارد همخوانی ندارند، تایید کرده و فیزیکدانان به دنبال ساخت نسخه پیشرفته‌تر از آن برای انجام آزمایشات بیشتر هستند.
آشکارساز جدید دارای خوانشگر پیکسلی خواهد بود که تفکیک‌پذیری آن را ارتقا می‌دهد و به فیزیکدانان در رهگیری آسان‌تر ذرات کمک می‌کند. این سامانه همچنین آزمایش‌های برخورددهنده بزرگ هادرونی در ژنو را تکمیل خواهد کرد.

انتظار می‌رود آزمایش‌های آشکارساز ابداعی در سال 2015 آغاز شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آشکارساز ذره جدید برای کشف هویت ضدماده گریزپا » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X