ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: ادعای قاچاق بودن 80 درصد مصنوعات طلا واقعی نیست

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: ادعای قاچاق بودن 80 درصد مصنوعات طلا واقعی نیست

ایرنا/ مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق طلا،ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به ادعای رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان طلا گفت، ادعای قاچاق بودن 80 درصد از مصنوعات طلا در کشور غیر واقعی است.

«محمدتشرفی» افزود: ارایه آمار نادرست و غیر کارشناسی چه به صورت آگاهانه و چه بدون غرض به ویژه در حوزه کالاهای سرمایه ای نظیر طلا، ممکن است موجب تلاطم این بازار مرجع شود و بر سایر متغیرهای اقتصادی نیز تاثیر گذاشته و آثار نامطلوبی را بجا گذارد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و سنگ های قیمتی چند روز گذشته در مصاحبه ای گفته بود: حدود 80 درصد طلا و جواهر موجود در بازار را قاچاق تشکیل داده که این امری تاسف بار است و قاچاق در یکسال گذشته حدود 30 تا 40 درصد نیز افزایش یافته است.

«عبادالله محمدولی»، یکی از چالش های بزرگی که مانعی بر سر راه تولید کنندگان طلا محسوب می شود را بحث قاچاق دانسته و افزود: متاسفانه کوچکترین قدمی در یک سال گذشته در زمینه جلوگیری با قاچاق برداشته نشده است.

مدیر کل مبارزه با قاچاق طلا،ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه افزود: بازار طلا از جمله بازارهای مرجع در سیستم اقتصادی کشورها به شمار می رود و ثبات در آن از اهمیت خاصی برخوردار است و با توجه به اهمیت این موضوع در کشور ما و با توجه به شرایط اقتصادی و روانی حاکم بر جامعه حالت تشدید شده ای نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد:این امر موجب مرجعیت یابی بازار طلا و ارز بصورت جدی شده و گاه و بی گاه سیل نقدینگی درجامعه را متوجه خود کرده و و مشکلاتی را فراروی مولفه های کلان اقتصاد کشور قرارداده در نتیجه ارایه آمار نادرست و غیرکارشناسی که گاه آگاهانه و هدفمند و گاه بدون غرض بویژه در حوزه کالاهای سرمایه ای نظیر طلا و ارز ممکن است موجب تلاطم این بازار مرجع شده و بر سایر متغیرهای اقتصادی نیز تاثیر گذشته و آثار نامطلوبی را بجا گذارد.

تشرفی گفت: در هفته ای که گذشت آمار نادرستی از میزان قاچاق طلای موجود درسطح عرضه منتشر و بدان استناد شد بدون آنکه به این موضوع توجه شود که استناد به آمار و ارقام از مراجعی که دارای صلاحیت موضوعی نیستند وجاهت ندارد.

وی بابیان اینکه دراین مقوله به دنبال تایید یا قاچاق طلا در کشور نیستیم،افزود:لازم است سازمانها و دستگاه های متولی کنترلی و نظارتی ذیربط درحوزه طلا ازجمله بانک مرکزی ، گمرک ایران ،نیروی انتظامی ،سازمان ملی استاندارد ،اتحادیه و کمیسیون تخصصی طلا، آمار 80 درصد مصنوعات طلای قاچاق در سطح عرضه را تایید یا رد نمایند اما به اذعان رییس اتحادیه طلای استان تهران و کمیسیون تخصصی طلا و همچنین آمار گرد آورده شده از استان های سراسر کشور در بحبوحه تلاطم بازار ارز و طلا (طی سالهای 1390تا 1391) میزان مصنوعات طلای خارجی عرضه شده در بازار حدود 25 درصد بوده است.

مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق طلا،ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزگفت: بنابر این در شرایط کنونی که طی یک سال منتهی به نیمه شهریور سالجاری کمترین نوسان را در بازار طلا شاهد بوده ایم ارایه آمار 80 درصدی قاچاق مصنوعات طلا در سطح بازار کشور نمی تواند مطابق واقع باشد.

تشرفی تصریح کرد:نتیجه نظارت ناکافی؛منجر به ارایه آمار غیرواقعی و فاقد مبنای کارشناسی شده و آمارهای غیرواقعی موجب تغییر عرضه و تقاضا را در بازار فراهم آورده و در نتیجه سایر بازارها را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

وی گفت: مبادله تجاری طلا و مقررات ورود و صدور آن علاوه بر تبعیت از قانون مقررات صادرات و واردات و آیین نامه اجرایی آن مطابق قانون پولی و بانکی کشور (مصوب 18/4/1351 و اصلاحیه مورخ 21/10/1392 آن بند (د) ماده (11) قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره ) (مصوب 8/6/1362 مجلس شورای اسلامی بندهای (4) و (11) ذیل ماده (2) و آیین نامه ورود ،صدور معاملات طلا،نقره و پلاتین (با آخرین اصلاحات در 14/11/1380 ) انجام می شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق طلا،ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تشریح ماده 4 آیین نامه ورود،صدور و معاملات طلا،نقره و پلاتین گفت:ورودطلا،پلاتین و نقره خام توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی برای مصارف و معاملات تجاری با رعایت کامل سایر قوانین و مقررات مربوط منحصرابه صورت شمش استاندارد به هر میزان مجاز است.

به گفته تشرفی همچنین در ماده 6 آیین نامه یادشده تاکیدشده است صدور مصنوعاتی که به نحوی طلا،نقره و پلاتین در آن به کار رفته توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منحصرا از طریق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت قانون مقررات صادرات و واردات و ضوابط ذیل ماده (6) آیین نامه مذکور و همچنین دستورالعمل بانک مرکزی مجاز است.

وی خاطرنشان کرد:دراین حال به رغم اینکه تعرفه واردات طلا به کشوره 4 و سود بازرگانی آن صفر بود،معذالک با تقاضا و پیگیری اتحادیه مربوط و تشکل های مرتبط آن در سال 1389 تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که مطابق آن سود بازرگانی این کالا در سال 89 به بعد صفر شد.

تشرفی ادامه داد:باوجود صفر شدن حقوق ورودی شمش طلا، به علت تعلق مالیات بر ارزش افزوده بر واردات شمش طلا ورادات قانونی آن افزایش نیافته و تولید کننده یا وارد کننده علت اصلی آن را کاهش میزان طلا و سرمایه متعلقه می داند.به عبارت دیگر عنوان می شود با پرداخت 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده به همین میزان از طلا که سرمایه آنها است ،کاسته می شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق طلا،ارز و پولشویی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: درچندسال اخیر برخی واحدهای تولید طلا با استفاده از فناوریهای پیشرفته و به روز رسانی دانش و مهارت مرتبط به تولیدات طلای قابل رقابت با مصنوعات طلای خارجی پرداخته و نشان های تجاری (برندهای ) خوبی در حوزه این صنعت معرفی نموده اند.

وی گفت: بنابر اظهار صادرکنندگان طلا در جلسات برگزار شده ستادمرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این گروه از تولید کنندگان صادرات قابل قبولی را تجربه کرده اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: ادعای قاچاق بودن 80 درصد مصنوعات طلا واقعی نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X