چه گلوله ای خطرناک تر است؟

چه گلوله ای خطرناک تر است؟

بیگ بنگ/ موارد خاصی هست که آدمی صرفا با احساس خویش، کارهای عقلانی دانشمندان را تایید می کند. مثلا هر گاه به یک موشک یا یک خودروی لامبورگینی می نگریم، آئرو دینامیک بودن آنها را احساس و تایید می کنیم.
یکنواخت گذشتن زمان در تمام نقاط جهان که یکی از اصول مهم نیوتن بود برای ما نیز قابل حس است. اینکه خط مستقیم کوتاهترین فاصله میان دو نقطه است یا دو خط موازی همدیگر را قطع نمی کنند و … همه قابل حس است. اما آیا همیشه اینگونه است؟ با ادامه ای پست ها خواهیم دید که در بسیاری موارد اینگونه نیست! به این پرسش پاسخ دهید: دو گلوله را در نظر بگیرید که یکی نوک تیز و بسیار سریع است، اما دومی نوک پهن و نسبتا کند. هر دو از فاصله نزدیک شلیک می شوند. کدامیک آسیب بیشتری به بدن وارد می کند؟
قضاوت احساسی ما این است: گلوله نوک تیز و تند بیشتر آسیب می رساند. چرا که نوک آن آئرودینامیک تر است و همچون سوزن راحت تر در بدن فرو می رود. سرعت بیشتر نیز این فرو رفتگی را تقویت می کند. اما دیدگاه علمی یا عقلانی چیست؟ گلوله خیلی سریع و نوک تیز آسیب کمتری می رساند! سرعت گلوله بیش از آن است که نوک پهن آن اختلالی در فرو رفتگی ایجاد کند. هر دو گلوله از بدن رد می شوند، اما نوک پهن و سرعت کمتر باعث می شود مسیر گلوله در بدن انحراف بیشتری داشته باشد که نتیجه آن آسیب بیشتر است. این گلوله ها پس از خروج حفره بزرگتری نیز در بدن ایجاد می کنند! در عوض گلوله نوک تیز و سریع مسیر مستقیم تری طی کرده و آسیب آن نیز کمتر است.
مرمی گلوله ها معمولا از جنس سرب است(چرا؟)، اما چون دمای پس از شلیک آنرا نرم می کند با غلاف مسی یا فلزات دیگر پوشیده می شود. برخی از گلوله ها دارای نوک پهن سربی می باشند که آسیب به مراتب بیشتر ی وارد می کنند، چون سرب نرم شده پس از برخورد به بدن تکه تکه شده و چند مسیر را طی می کنند که نتیجه آن آسیب بیشتر و حتی مرگ است! البته طبق توافقهای بین المللی استفاده از این نوع گلوله ها در جنگ ممنوع است.

چه گلوله ای خطرناک تر است؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه گلوله ای خطرناک تر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X