وزیر آشتی ملی سوریه: حرف‌های دی‌میستورا جدید است/ مبارزه با تروریسم، اولویت اول سوریه

وزیر آشتی ملی سوریه: حرف‌های دی‌میستورا جدید است/ مبارزه با تروریسم، اولویت اول سوریه

فارس/ وزیر آشتی ملی سوریه با بیان اینکه تنها با تکیه بر مصالحه و آشتی ‌ملی می‌توان مشکلات سوریه را حل کرد، گفت دی‌مسیتورا اعلام کرد که سوریه در معرض تروریسم قرار دارد، سخنی که جدید است.

«علی حیدر»، وزیر آشتی ملی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد: گفت‌وگوی ملی تعامل ایجابی بین تمام سوری‌ها به اشکال و بیان‌های مختلف برای دستیابی به دیدگاهی مشترک برای خروج از بحران و بنای آینده سوریه است.

وزیر آشتی ملی سوریه توضیح داد:‌ گفت‌وگوی ملی در معنا و مفهوم دقیق آن نشستن طرف‌های مختلف پای میز مذاکره و گفت‌وگو درباره آینده سیاسی سوریه نیست، گفت‌وگوی ملی روند و تعامل مثبت است و در این روند جایی برای محورهای دور از هم متخاصم وجود ندارد.

علی حیدر خاطر نشان کرد: گفت‌وگوی ملی خواسته و مطالبه‌ای از سوی تمام نیروهای سیاسی ملی بود که هم معارضان دولت و هم موافقان آن را شامل می‌شود، اما وجه مشترک تمام آنها این است که درپی منافع مشترک هستند که در منافع ملی خلاصه می‌شود و این خواست تمام سوری‌هایی است که خواهان آینده بهتر برای سوریه هستند.

وی افزود:‌ گفت‌‌وگوی ملی مقوله‌ای است که تمام سوری‌ها منادی آن هستند و باید پیش از بحران آغاز می‌شد، اما حال که بحران بر کشور تحمیل شده است، هم اکنون عرصه جدیدی بر سوریه تحمیل شده که جنگ و تروریسم یکی از تبعات آن است، بنابراین اولویت اول همه سوری‌ها مبارزه با تروریسم است که حتی نمی‌توان آن را جایگزین گفت‌وگو و آشتی ملی کرد، اما از حیث اهمیت مقوله گفت‌وگو و آشتی ملی از چنان اهمیتی برخوردار است که باید آن مقوله دوم برشمرد، به همین دلیل پس از مبارزه با تروریسم به این مقوله توجه بسیار شده و تلاش گردیده تا پایه‌گذار گفت‌وگوها و مذاکرات محلی در هر منطقه و نقطه‌ای از سوریه باشیم.

علی حیدر تاکید کرد که با گفت‌وگو و مذاکره ملی می‌توان زبان عقل و منطق را بر کشور حاکم کنیم و همه با نشستن کنار یکدیگر و تعامل با هم و بحث و مناقشه به پاسخ سوال‌های بسیاری دست یابیم که تاکنون کسی آنها را بر سوری‌ها مطرح نکرده است.

وزیر آشتی ملی سوریه گفت: گفت‌وگوی ملی از ششم ژانویه سال 2013 توسط رئیس جمهوری سوریه آغاز شد که برنامه‌ای برای حل مسالمت آمیز اختلافات موجود در کشور مطرح و در آن تاکید شده بود که گفت‌وگو ملی یکی از مهمترین و اساسی‌ترین پایه‌ها برای مرحله انتقالی است، به همین منظور کمیته‌ای دولتی برای اجرای برنامه این برنامه تشکیل شد.

به همین دلیل به اعتقاد حیدر گفت‌وگوی ملی دارای جایگزینی نیست و تلاش می‌شود، به واسطه آن به شرایطی رسید که همه در آن از حقوقی برابر برخوردار باشند، اگرچه هم اکنون چنین شرایطی هنوز فراهم نشده است، اما هدف این است که این شرایط محقق شود و در این راستا از دولت جدید خواسته می‌شود، طرح گفت‌وگوی ملی توسط دولت جدید دنبال شود تا زیرساخت و زیر بنای لجستیکی شرایطی که در بالا ذکر آن رفت، فراهم شود، بنابراین گفت‌وگوی ملی برخورد و تعارض نیست، بلکه تعامل عقلی و منطقی و ارتباط و تماس با تمام طیف‌های جامعه است.

وی درباره سفر فرستاده جدید سازمان ملل در امور سوریه به دمشق و اینکه آیا وی می‌تواند، ماموریتی را که ابراهیمی و عنان از ادای آن در سوریه ناتوان بودند، به انجام برساند، گفت: وقتی عنان و ابراهیمی به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه انتخاب شدند، از ما سوال شد که شانس موفقیت آنها در این ماموریت چقدر است که در آن زمان گفته شد، بسیار اندک؛ دلیل آن هم این بود که در ماموریت آنها تنها دیدگاه‌های شخصی دخیل نبودند، بلکه شرایط منطقه‌ای و معادلات بین المللی حکم می‌کردند، در خصوص دی‌مسیتورا نیز همین گفته صدق می‌کند، با این تفاوت که هم اکنون شرایط بین المللی تغییر و به سمت مبارزه با تروریسم و کمک به سوریه برای خروج از بحران سوق پیدا کرده است.

وی ادامه داد:‌ امروز دی مسیتورا حرف جدیدی می‌زند، اول اینکه این قناعت به وجود آمده که سوریه در معرض تروریسم قرار دارد، سخنی که تاکنون آن را نشنیده بودیم، آنچه تاکنون گفته می‌شد، خشونت و نزاع مسلحانه است، به گونه‌ای که تاکنون نشنیده بودیم که گفته شود، سوریه درحال مبارزه با تروریسم است و اینکه باید با آن مبارزه صورت گیرد، حال هم اگر قرار است، مبارزه‌ای علیه تروریسم باشد، نباید در قالب دخالت در امور داخلی سوریه باشد، بلکه باید براساس احساس خطری باشد که جامعه بین المللی را تهدید می‌کند.

وزیر آشتی ملی با بیان اینکه واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد که اعراب تجربه خوشایندی در این امر ندارند، گفت: دلیل این مدعا توافقنامه امنیتی است که عراق با آمریکا امضا کرد، اما وقتی عراق با بحران اخیر مواجه شد، آمریکایی‌ها نه تنها به کمک دولت عراق نشتافتند، بلکه از این اوضاع و توافقنامه موجود برای دست بردن در انتخابات پارلمانی و دخالت در امور داخلی این کشور استفاده کردند، به گونه‌ای که حتی اجازه ندادند، قطعنامه شورای امنیت در شکل و مفهوم واقعی آن پیاده شود، به همین دلیل مبارزه با تروریسم تنها سخنی است که شنیده می‌شود، اما در عمل هیچ اتفاقی رخ نداده است.

وزیر آشتی ملی خاطر نشان کرد: هم اکنون سخن جدید دیگری نیز به گوش می‌رسد،‌ اینکه بحران سوریه از طریق بحران‌های بین المللی حل نمی‌شود، بلکه تجربه آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی در داخل سوریه موفق‌تر بوده و باید بر تقویت آن تلاش کرد، اما باید متذکر شد که این گفت‌وگوها و مذاکرات باید با حضور طرف‌‌های سوری و تصمیمات سوری و براساس منافع سوری انجام شود و نه اینکه تحت عنوان آشتی ملی و مبارزه با تروریسم در امور داخلی سوریه دخالت شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر آشتی ملی سوریه: حرف‌های دی‌میستورا جدید است/ مبارزه با تروریسم، اولویت اول سوریه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X