حفاظت از ازون، سپر حفاظتی زمین

حفاظت از ازون، سپر حفاظتی زمین

ایرنا/ لایه ازون سپر حفاظتی زمین در برابر اشعه فرابنفش خورشید است که در چند سال گذشته به دلیل فعالیت های انسانی تخریب شده است از این رو جامعه جهانی 16 سپتامبر برابربا 25شهریور را روزحفاظت ازلایه ازون نامگذاری کرد تا دراین روز براجرای مفاد پروتکل مونترال تاکید شود. پروتکل مونترال، سند مهم سازمان ملل در زمینه حفاظت از محیط زیست بین المللی و لایه ازون است.
حفاظت از زمین و به طور کلی محیط زیست موضوعی است که در چند دهه اخیر کشورها را به خود مشغول کرده است زیرا این کشورها به این نتیجه رسیدند که فقط یک زمین داریم و باید از آن محافظت کنیم.
قطعا نمی شود مانع پیشرفت در جهان شد و همین روند افسار گسیخته توسعه، مشکلات متعددی را برای زمین و هوا ایجاد کرده است و آسیب رساندن به لایه ازون که به عنوان سپر دفاعی زمین در برابر تشعشات مخرب عمل می کند، شده است.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز گذشته ( دوشنبه ) در پیامی به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازون گفته بود: در صورت عدم تصویب پروتکل مونترال و توافقات مربوط به آن، سطوح مواد نابود کننده لایه ازون در جو تا سال 2050 ، 10 برابر می شود.
وی پروتکل مونترال را یکی از موفق ترین معاهدات زیست محیطی به رسمیت شناخته شده در تاریخ عنوان کرد و گفت: این پیمان نامه کنترل های الزامی و حقوقی بر تولیدات ملی و مصرف مواد نابود کننده لایه ازون برقرار کرده و 197 کشور و نهاد در جهان آن را تصویب کرده اند.
به گفته بان کی مون اقدامات دسته جمعی در زمینه جلوگیری از اشاعه مواد نابود کننده لایه ازون موجب جلوگیری از وقوع میلیون ها مورد سرطان پوست در جهان شده است.
ابراهیم حاجی زاده مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون کشور به خبرنگار علمی ایرنا گفت: بررسی ها نشان می دهد دو عامل طبیعی و انسانی موجب تخریب لایه ازون شده است از این رو در سال 1985 برای نخستین بار 28 کشور در وین گرد هم آمدند و کنوانسیونی را امضا کردند که بر اساس آن قرارشد مواد مخربی که انسان ساطع کننده آن است و موجب تخریب لایه ازون می شود را کنترل کنند و قرار شد این روند مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: بعد از آن در سال 1987 نیز 46 کشور در مونترال کانادا پروتکل دیگری امضا کردند که مقرر شد فهرستی از اقداماتی که به لایه ازون آسیب وارد می کند را شناسایی و کنترل کنند و بر این اساس روند اقدامات لازم تدوین شد که به پروتکل مونترال معروف شد.
حاجی زاده ادامه داد: در سال 1375 نیز اصلاحیه این پروتکل در لندن به امضا رسید و به اصلاحیه لندن معروف شد، بر این اساس قرار شد مواد مخرب لایه ازون شناسایی و مکانیزم کنترل آنها مشخص شود.
حاجی زاده گفت: بعد از آن کنوانسیون لندن مطرح شد که ایران در سال 1368 عضویت این کنوانسیون را پذیرفت و در همان سال نیز مجلس شورای اسلامی پروتکل مونترال را تصویب کرد و ایران عضو آن شد.
وی افزود: بعد از آن ایران در سال 1375 معاهده کپنهاک و 1380 به اصلاحیه مونترال پیوست که تمام این موارد در مورد نحوه کاهش گازهای مخرب لایه ازون و حفاظت از این سپر حفاظتی فعالیت می کنند.
حاجی زاده گفت: آخرین اقدام در این زمینه اصلاحیه پکن بود که انجام شد و در آن بحث تجارت مواد مخرب لایه ازون مطرح شد، در این اصلاحیه تاکید شد اگر کشوری مواد مخرب لایه ازون را از چرخه مصرف خود در بخش صنعت و کشاورزی خارج نکند، کشورهای دیگر حق تجارت با آن کشور را ندارند که ایران در سال 1391 به این اصلاحیه پیوست.
وی با بیان اینکه اکنون 197 کشور عضو پروتکل مونترال هستند اظهار کرد: به اعتقاد سازمان ملل و جامعه جهانی این پروتکل یکی از موفق ترین پروتکل ها در جهان است و تاکنون اقدامات سازنده ای در راستای اجرای مفاد آن انجام شده است.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون کشور گفت: کاهش تدریجی مصرف مواد مخرب لایه ازون در زمان تعیین شده برای کشورها و انتقال فناوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه اهداف پروتکل مونترال است.
وی ادامه داد: در ایران 5 هزار تن گاز سی اف سی که جزو گازهای مخرب لایه ازون هستند استفاده می شود که بر اساس پروتکل مونترال قرار شد تا ابتدای ژانویه 2015 حدود 10 درصد از مصرف این گازها در کشور کاهش یابد که برای این منظور در حال همکاری با 25 کارخانه ای که این گازها را مصرف می کنند هستیم.
حاجی زاده افزود: اما ظرفیت ایران برای کاهش مصرف این گازها بیشتر است و برای کاهش 26 درصدی برنامه ریزی کرده ایم که امیدواریم در زمان تعیین شده موفق به اجرای آن شویم.
وی اظهار کرد: این گازهای مخرب بیشتر در صنایع برودتی کارخانه ها و منازل استفاده می شوند از این رو در حال جایگزینی فناوری های جدید در صنایع هستیم.
وی گفت: البته باید در نظر داشت انجام چنین کار بزرگی نیاز به برنامه ریزی مدون و تامین اعتبار زیادی دارد زیرا زمانی که کارخانه ای قرار است روند فعالیت خود را تغییر دهد باید فعالیت خود را برای مدتی متوقف کند از این رو افرادی که در آن بخش مشغول به کار هستند درآمد خود را از دست می دهند که باید به گونه ای جبران شود.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه ازون کشور افزود: تامین بودجه این کار بر عهده سازمان ملل است و ایران از حدود 10 سال گذشته تاکنون 70 میلیون دلار اعتبار دریافت کرده است که 12 میلیون تومان آن در دو سال گذشته اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه این اعتبار به صورت بلاعوض است گفت: اعتبار مورد نیاز در اختیار کارخانه ها قرار می گیرد تا با استفاده از آن، فناوری های خود را به روز و سیستم قبلی را امحا کنند.
حاجی زاده اظهار کرد: ایران تاکنون عملکرد بسیار خوبی داشته و تاکنون چندین لوح تقدیر از سازمان ملل دریافت کرده است و توانسته این فناوری را در کشور بومی سازی کند.
وی درباره حذف فیزیکی گازهای مخرب لایه ازون گفت: در 10 سال گذشته 9 هزار و 500 تن گاز مخرب لایه ازون از هزار و 358 کارخانه در کشور حذف شد که بنا به اعتقاد سازمان ملل بسیار موفق امیز بوده است.
حاجی زاده افزود: بر اساس مفاد پروتکل مونترال باید تمام گازهای مخرب لایه ازون در دنیا تا سال 2030 جمع آوری شود اما بررسی ها نشان داد گازهای مخرب لایه ازون نه تنها موجب تخریب این سپر طبیعی می شوند بلکه در تسریع روند گرمایش زمین و تغییر اقلیم نیز نقش بسزایی دارند از این رو کشورهای عضو پیشنهاد کردند این تاریخ به سال 2020 کاهش یابد که این موضوع در حال بررسی است.
به گفته وی تحقیقات نشان می دهد گازهای مخرب لایه ازون چندین برابر گازهای گلخانه ای در گرمایش زمین تاثیر دارند.
حاجی زاده گفت:سازمان حفاظت محیط زیست موظف است به گازهایی که منجر به تخریب لایه ازون می شوند نظارت و مجوز ورود آن را صادرکند.
لایه ازون یا ازون سپهر لایه ای به ضخامت 300 دابسون (3 میلی متر) در لایه استراتوسفر جو زمین است با غلظت بالایی از مولکول ازون (O3)، که در سال 1913 توسط دو فیزیکدان فرانسوی به نام های ' شارل فابری' و 'هانری بویسون' کشف شد.
این لایه با جذب بیشترین درصد پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می شود. لایه ازون پرتوهای پرانرژی فرا بنفش را جذب کرده و آنها را به شکل پرتوهای فرو سرخ در می آورند و به سطح زمین می فرستند.

در اوایل سال 1930، ترکیباتی به نام کلروفلوئوروکربن ها (سی اف سی ها) در آمریکا اختراع شد و در صنعت و خانه مورد استفاده قرار گرفت. این ترکیبات به استراتوسفر راه یافتند و عناصر کلر و برم موجود در آنها در واکنش های شیمیایی موجب تخریب تدریجی لایه ازون شد. به ویژه، لایه ازون بر فراز قطب جنوب به شدت کاهش یافت.
در سال 1987، سازمان ملل متحد توافق نامه ای جهانی برای متوقف کردن تولید، فروش و پخش سی اف سی ها تهیه کرد. این توافق نامه به توافق نامه مونترال یا پروتکل مونترال معروف است و اکنون 197 کشور عضو آن هستند.
ازون یک گاز گلخانه ای است و در آب و هوای کره زمین نقش دارد. افزایش گازهای گلخانه ای مانند کربن دی اکسید ممکن است بر چگونگی بهبود لایه ازون در سال های آینده اثر بگذارد.
موادی که غلظت ازون را کاهش می دهند، گازهای گلخانه ای هستند. از آن جا که اچ سی اف سی ها نیز گازهای گلخانه ای هستند، می توانند میزان مواد کاهش دهنده ازون را افزایش دهند.
در حالی که بسیاری از جهان گرم شده است، بخش هایی از نیمکره جنوبی سرسختانه سرد مانده اند و دلیل آن شکاف لایه ازون در آن بخش ها است زیرا ازون یک گاز گلخانه ای است.
پژوهش های تازه نشان می دهد که تلاش های انجام شده توسط دانشمندان و طرفداران محیط زیست برای پوشش بیشتر ازون می تواند موجب گرم شدن سراسر نیمکره جنوبی شود. گرمایش زمین در درجه نخست از وجود مقدار زیادی کربن در اتمسفر است که در هنگام استفاده از زغال سنگ، گاز، نفت و سوخت برای تولید برق و حرکت کردن خودروها ایجاد می شوند، بوجود می آید. این گازها مانند یک روکش سراسر سیاره پراکنده می شوند و گرمای خورشید را می گیرند. سی اف سی ها نیز که دارای کربن هستند، موجب کاهش ازون می شوند. بنابراین، کاهش ازون و گرمایش زمین به یکدیگر مرتبط هستند.
بنا به گزارش آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا، ازون تا سال 2050 به سطح معمولی و طبیعی خود باز خواهد گشت، در حالی که این گزارش خوبی است، اما بر میزان گرمایش زمین خواهد افزود. ازون به این خاطر که یک گاز گلخانه ای است، می تواند در به دام انداختن گرما در استراتوسفر کمک کند و درجه گرمای زمین را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش ازون به سرمایش زمین کمک می کند و آب وهوا را به میزان قابل توجهی تغییر می دهد.

حفاظت از ازون، سپر حفاظتی زمین

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت از ازون، سپر حفاظتی زمین» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X