مهجوریت لباس‌های سنتی در سایه یکه‌تازی مدل‌های غربی

مهجوریت لباس‌های سنتی در سایه یکه‌تازی مدل‌های غربی

زنان نیوز/پوشاک از عناصر فرهنگی هر جامعه‌ای است و لباس‌های بومی و محلی هر استان، معرف تمدن و آداب و رسوم آن دیار به شمار می‎رود و از اصالت و جایگاه والایی در فرهنگ هریک از اقوام کشور برخوردار است.
در واقع یکی از ابزارهای شناخت فرهنگ، لباس یا تن‌پوش است، ابزاری که نشانگر فرهنگ و تمدن هر جامعه به شمار می‎رود. در بسیاری از کشورهای مختلف، لباس خود به تنهایی گویای فرهنگ، تمدن و حتی زبان است.

ایران هم یکی از کشورهایی است که به علت تنوع قومیتی، لباس‌های خاص زیادی در آن وجود دارد که هر کدام نشان‌دهنده محل و فرهنگ قومیتی خاص است، لباس‌هایی مانند لباس کردی، آذری و لری که همانگونه که اشاره شد گویای فرهنگ، سنن و زبان خاصی هستند و می‎توانند در حفظ و تقویت ارزش‌های فرهنگی جامعه نقش مهم وبی‎بدیلی را ایفا کنند.
اما این روزها در حالی که شاهد برنامه‌ریزی‌های دشمن برای بی‎هویتی جامعه اسلامی و فاصله گرفتن مردم از ارزش‌های اصیل خود هستیم، نوع پوشش زنان جامعه بیش از هرچیز دیگر مورد آماج حملات دشمن قرار گرفته است.
دشمن برای جدایی زنان از حجاب و عفاف سال‌ها برنامه‌ریزی کرده و از طریق تبلیغات به صورت نرم، تهاجمی و آرام و خاموش درصدد جدایی زنان از حجاب و عفاف است.
این در حالی است که در هریک از اقوام کشور ظرفیت‌های بسیاری برای صیانت از نقش و جایگاه زنان و دفاع از آن‌ها در برابر آماج این حملات هستیم. لباس‌های محلی و سنتی یکی از مهمترین عناصری است که نه تنها می‎تواند با مدل‌های غربی و الگوهای بی‌هویت آن‌ها مقابله کند بلکه می‎تواند بر غنای فرهنگ ایرانی اسلامی کشور نیز بیفزاید.


در این راستا پوشاک محلی مردم چهارمحال و بختیاری در نهایت ظرافت و هنر اصیل ایرانی می‌تواند به عنوان نمادی از پوشش ایرانی اسلامی به زنان و دختران جامعه عرضه شود.
پوشاک زنان بختیاری یکی از مهمترین نوع پوشاک مردم استان چهارمحال و بختیاری است که آمیزه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران کهن به شمار می‎رود؛ انواع مختلف پوشاک بختیاری به این شرح است:
لچک(کلاهک): کلاهی است که در زیر مینا قرار می‌گیرد و با پشت سوزنی به مینا متصل می‌گردد اندازه دقیق آن ۲۵ در۱۰ سانتی‌متر است، دو بند دارد که در زیر گلو بسته می‌شوند و زیرلچکی به قسمت گره خورده آنان وصل می‌گردد. در جلوی آن اشرفی و بر روی آن منجوق و الماس‌نما (نگین‌های کوچک والوان) می‌دوزند.
در ایل بختیاری زنان سنگ‌ها، سکه‌ها و طلا‌های گران قیمت را به لچک می‌چسبانند و به دور سر خود می‌بندند، این مزین بیانگر دختر بختیاری بودن است.

زیرلچکی(بُنایی): سکه‌های طلا یا نقره را به هم جوش و در زیر گلو به لچک متصل می‌کنند.

مینا(روسری): ازپارچه‌های نازک حریر مانند به رنگ‌های آبی، زرد، سرخ و بنفش. جوانان معمولا از رنگ‌های روشن و زنان میانسال و پیرزنان از رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند. برای دوخت مینا از سه تا چهار متر پارچه استفاده می‌کنند.

بندسوزن(سیزنبن): برای محکم کردن مینا بر روی لچک مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شکل‌های مختلف مهره، گیره سنجاق دیده می‌شود بنا به استطاعت مالی و قدرت اقتصادی هر فرد از گیره‌های رنگین یا گیره‌هایی از جنس طلا و نقره انتخاب می‌شود.

دستمال(شده): دستمال چهارگوش مشکی ابریشمی است که در واقع می‌توان آن را نوعی پیشانی‌بند به حساب آورد. آن را بر روی پیشانی بسته و از روی دو گوش نیز می‌گذارنند و در پشت سر دو طرف آن‌ را به هم گره می‌زنند. در جلوی این دستمال که به هنگام استفاده آن را چند تار چند لایه می‌کنند و گوی نقره‌ای ریشه‌دار وجود دارد که به آن‌ها گوی سر دستمال می‌گویند.

جومه: پیراهنی است آستین بلند مچ‌دار که پیش سینه‌اش چاک‌دار بوده و سه دکمه برآن می‌دوزند بالا تنه و دامن آن صاف و بدون چین است. بلندی آن تا زیر زانو می‌رسد و دو طرف پایین دامنش آن‌را به اندازه ۲۰ سانتیمتر چاک می‌دهند. البته نوع بدون چاک آن نیز وجود دارد. جوه در رنگ‌های مختلف بنا به سن فرد تهیه می‌شود.

شلوارقری: به صورت دامنی بلند و چین‌دار دوخته می‌شود. معمولا برای تهیه آن از رنگ‌های شاد استفاده می‌گردد و در حدود ۱۲ تا شش متر پارچه برای دوخت آن لازم است. در قدیم برای تهیه شلوار قری از مخمل استفاده می‌کردند.

چادر بانوان بختیاری: پوشش دیگری که وضع بانوان بختیاری را مشخص می‌کند انتخاب چادر آن‌ها است. این چادر از جنس پارچه توری و گاه مزین به تارها و نقش‌ها و حاشیه‌های مزین است و همچنین سراسر کناره‌های چادر اغلب دارای زر و زیور وسکه‌های تزئینی است. هیئت عمومی زنان بختیاری با این پوشاک و چادر توری و تزئینات آن یادآور پوشاک دوران گذشته است.

مهجوریت لباس‌های سنتی در سایه یکه‌تازی مدل‌های غربی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهجوریت لباس‌های سنتی در سایه یکه‌تازی مدل‌های غربی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X