از طرح «دوپینگ سیاسی لیبرال‌ها» تا «آپاندیس دولت»/ لباس دوگانه‌ای که لیبرال‌ها برای خود دوخته‌اند

از طرح «دوپینگ سیاسی لیبرال‌ها» تا «آپاندیس دولت»/ لباس دوگانه‌ای که لیبرال‌ها برای خود دوخته‌اند

فردا/ متن پیش رو در فردا منشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

لیبرال ها در این روند یک بازی دوسویه ای را آغاز کرده اند. از یک سو خود را شریک دولت می دانند اما از سوی دیگر مراقب هستند که فاصله خود را با دولتی‌ها حفظ کنند و خود را برای دولت هزینه نکنند. به عبارت دیگر لیبرال‌ها در این روند خود را شریک سود دولت می دانند نه زیان آن. در این روند می‌توان به موضوعات متنوعی اشاره کرد که اصلاح‌طلبان خود را از آن مبرا دانستند.
انتخابات مجلس شورای اسلامی برای اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این میان دو نکته اساسی در رابطه با دولت و جریان اصلاح‌طلبی وجود دارد. در درجه اول لیبرال‌ها بر روی این هدف تاکید دارند که ساختار مجلس شورای اسلامی را تغییر دهند و خود را از اقلیت راهنیده به اکثریت مجلس برسانند. این هدف برای دولت و مجلس یک هدف مشترک است. اما در این میان رقابتی نیز میان لیبرال‌ها و نزدیکان دولت شکل گرفته است. رقابتی که در آن لیبرال‌ها سعی می کنند تا وزن سیاسی خود را با توسل به صندلی‌های مجلس بالا ببرند تا از این رهگذر نسبت به دولت دست بالا را داشته باشند.

کارشناسان سیاسی بیان می کنند که دولت نتوانسته هویت سیاسی مستقل و معناداری برای خود دست و پا کند و از این رهگذر اصلاح‌طلبان سعی دارند ظرفیت سیاسی خود را بالا ببرند. این موضوعی است که همواره تئورسین‌های اصلاحات بدان تاکید دارند و از یک سو پایگاه اجتماعی خود را به رخ دولتی‌ها می کشند و از سوی دیگر مطالبات این جریان را در قبال دولت بالا می برند. واقعیت این است که لیبرال‌ها و دولتی‌ها در این شرایط زمانی به یکدیگر نیاز دارند و این نیاز مشترک سبب ائتلافی شده است که البته پایه‌های شکننده ای دارد.

لیبرال ها در این روند یک بازی دوسویه ای را آغاز کرده اند. از یک سو خود را شریک دولت می دانند اما از سوی دیگر مراقب هستند که فاصله خود را با دولتی‌ها حفظ کنند و خود را برای دولت هزینه نکنند. به عبارت دیگر لیبرال‌ها در این روند خود را شریک سود دولت می دانند نه زیان آن. در این روند می‌توان به موضوعات متنوعی اشاره کرد که اصلاح‌طلبان خود از آن مبرا دانستند.

پرستیژی که لیبرال‌ها در قبال دولت می گیرند نیز همیشه یک پرستیژ منتقدانه بوده است. به این معنا که خود را منتقد دولت معرفی می کنند اما بیان می کنند که حامی دولت نیز هستند . این بازی یک بام و دو هوای لیبرال ها نشان دهند یک موضوع منفعت طلبانه است. به عنوان مثال پس از آنکه رئیس جمهور منتقدان خود را ترسوهایی نامید که باید بلرزند و نسبت به منتقدانی که خود را دلواپس مساله هسته ای و موارد دیگر قلمداد می کردند، واکنش تندی نشان داد، رسانه‌های لیبرال در موضعی متفاوت ادبیات رئیس جمهور را مناسب ندانسته و از وی در این زمینه حمایت نکردند.

در مساله دیگر وقتی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اعمال شد و در آن چندین تن از تاجران و بازرگانان وهمچنین شرکت‌های ایرانی در لیست تازه تحریم‌های کاخ سفید قرار گرفتند، صادق زیباکلام در یادداشتی که در یکی از روزنامه‌های لیبرال منتشر شد، نسبت به پاسخ متداول اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان که بیان داشتند این تحریم‌ها از جمله تحریم‌هایی هستند که از قبل برقرار و به تازگی اعمال شده اند اما این مساله با روح توافقنامه ژنو در تضاد است، به شدت انتقاد کرد و مساله روح توافقنامه ژنو را مورد تمسخر قرار داد.

در این روند موضوع اصلی که لیبرال‌ها بدان تاکید دارند جداسازی برخی از امور خود نسبت به عملکرد دولت است. اصلاح‌طلبان دولت یازدهم را دوپینگ سیاسی برای احیای خود در عرصه سیاسی می‌دانند و برخی از مناسباتی که در این عرصه ایجاد شده را مثبت قلمداد می کنند اما قائل به این موضوع نیز هستند که دولت یازدهم یک دولت اصلاح طلب نیست و بر این اساس باید کمی دست به عصا حرکت کرد اما در اینده دارز مدت باید برای استقلال سیاسی برنامه ریزی نمود. این مساله به تئوری و منشاء‌اصلی جریان لیبرال در کشور باز می گردد.

این تداخلات نیز گاها در سخنان نزدیکان دولت و تئورسین‌های لیبرال دیده می‌شود. در همین زمینه می‌توان به سخنان حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور اشاره کرد که نسبت به سخنان اخیر سعید حجاریان که بیان داشته بود « دولت باید به گونه ای قدرتمند باشد که بتواند مجلس را نیز منحل کند.» واکنش منفی نشان داد و در این زمینه اظهار داشت:‌« دکتر حجاریان در دوره اول ریاست‌جمهوری آقای خاتمی مشاور رئیس جمهور بودند. آقای خاتمی تعبیری داشتند که می‌گفتند برخی مشاوران به گونه‌ای هستند که با آن‌ها مشورت کنید اما خلاف آن عمل کنید. امیدوارم این دولت عاقل‌تر از آن باشد که به مشورت های اینچنینی تن دهد. بعضی از مشورت ها در سنین بالای شصت سال دیگر قابل پذیرش نیست.»

وی تاکید کرده که « ترجیح می دهد حجاریان اپوزیسیون دولت باشد». این دست از اظهارات نشان دهنده رویکرد دولتی‌ها نسبت به لیبرال‌ها نیز هست. دولتی‌ها می خواهند بر اساس نظریه اعتدال به بسط و گسترش این مساله بپردازند و از دل آن جریانی بپا دارند که جایگاه اجتماعی خاصی دارد، گرچه تا به امروز موفق نبوده اند. از این رو سعی دارند که فاصله خود را با اعضای رادیکال دولت اصلاحات حفظ نمایند تا این گونه اظهارات برایشان هزینه زا نباشد.

البته سخنان آشنا را می‌توان تذکری نیز به دولت دانست که از مشورت‌ها و نظریات اصلاح‌طلبان دوری کند. البته شنیده می‌شود که تیم رسانه‌ای دولت در اختیار تکنسین‌های جنگ روانی لیبرال قرار دارد.

در این میان برخی از کارشناسان سیاسی بیان می‌دارند که اصلاح‌طلبان نقش آپاندیس برای دولت را دارند که باید بعد از مدتی توسط دولتی‌ها کنار گذاشته شوند. اگر با رویکرد اعتدالی به این موضوع بنگریم دولت برای اینکه وجهه اعتدال‌گرایانه خود را حفظ کند در دراز مدت باید نسبت به مداخلات اینچنینی واکنش نشان دهد و همچنین نسبت به پررنگ شدن نشانه‌های اصلاح‌طلبی در خود حساس باشد اما با این اوصاف به نظر می‌رسد با توجه به اینکه دولت فاقد چارچوب رسانه ای خاصی است و رسانه‌های اصلاح‌طلبی در این روند سکان هدایت این حوزه دولت رادر دست گرفته‌اند این موضوع در دراز مدت یک رویه وپوشش اصلاح‌طلبی به دولت می دهد. ادامه وضعیت فعلی نه در انتخابات مجلس ولی به احتمال زیاد اگر دولت آقای روحانی در حوزه سیاست خارجی پاسخگوی توقعاتی که ایجاد کرده است نباشد، می‌تواند یک شکافی برای انتخابات دوازهم ریاست جمهوری بین جریان اصلاحات و جریان آقای روحانی پدید آورد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از طرح «دوپینگ سیاسی لیبرال‌ها» تا «آپاندیس دولت»/ لباس دوگانه‌ای که لیبرال‌ها برای خود دوخته‌اند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X