بیستم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:

20 ارديبهشت 1368
سيد جواد مصطفوي نويسنده و پژوهشگر معاصر ايراني در 67 سالگي درگذشت، وي با تحصيل و مطالعه در رشته هاي مختلف علوم ديني، آثار ارزنده اي همچون «رابطه نهج البلاغه با قرآن، كاشف الالفاظ نهج البلاغه، ترجمه و شرح اصول كافي و ...» را از خود به يادگار گذاشت.

20 ارديبهشت 1359
امام خميني، آرم نهايي جمهوري اسلامي ايران را مورد تاييد قرار دادند. اين آرم شامل چهار هلال و يك ستون مياني مي شود و نشانگر كلمه مقدس «اللّه» است و در عين حال واژه مبارك «لا اله الا اللّه» را نيز تشكيل مي دهد. در توضيح محتواي اين شكل نمادين مي‏توان گفت كه ستون مياني يا شمشير، نشانه‏ اقتدار و قدرت؛ هلال نشان‏دهنده‏ رشد، پنج مورد اصلي نماد اصول پنج‏گانه‏ دين(مذهب تشيع) و تركيب متقارن بيانگر تعادل و ميزان و عدالت است. اين آرم از آن پس در وسط رنگ سفيد پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران و بر بالاي عنوان تمام وزارتخانه‏هاي كشور قرار گرفت.

20 ارديبهشت 1358
امام ‌خميني در گفت و گو با روزنامه لوموند فرمودند: عمال آمريكا در جريان ترورها خود را پشت سر سازمان ‌هاي مذهبي دروغين چون گروهك فرقان پنهان كرده‌ اند. پس از دستگيري افراد اين گروه، مشخص شد كه آنها هيچ از قرآن نمي‌دانند.

20 ارديبهشت 1350
محمود قوام صدري معاون پارلماني وزارت دارائي به سمت وزير مشاور، معاون پارلماني وزارت دارائي و نخست وزير معرفي شد.

20 ارديبهشت 1344
ميان ايران و مجارستان يك موافقتنامه اقتصادي در تهران به امضاء رسيد.

20 ارديبهشت 1343
مهندسان مشاور فرانسوي كار مطالعه و بررسي تشكيل مراكز تلويزيوني كشور را برعهده گرفتند.

20 ارديبهشت 1336
مرتضي قلي بيات رئيس هيات مديره و مدير عامل شركت ملي ايران و نخست وزير سابق در 70 سالگي درگذشت.

20 ارديبهشت 1333
ژنرال ترود رئيس اداره دوم ستاد ارتش آمريكا براي بررسي موضوع صدور تسليحات تازه به ايران در صدر يك هيات 10 تني از ژنرال هاي آمريكايي به تهران آمد.

20 ارديبهشت 1333
بر پايه موافقتنامه رسمي كه ميان علي اميني وزير دارائي و ويليام وارن رئيس هيات عمليات همكاري فني آمريكا در ايران و مدير كل بانك ملي مبادله شد، مبلغ 9 ميليون دلار از محل كمك‌هاي فوري دولت آمريكا بلاعوض در اختيار دولت ايران قرار گرفت.

20 ارديبهشت 1314
حسين دادگر مشهور به عدل الملك رئيس نظميه و نماينده نخست تهران كه در سه دوره گذشته رياست مجلس شوراي ملي را بر عهده داشت به دنبال پرونده سازي سرلشكر آيروم به باكو تبعيد شد.

20 ارديبهشت 1303
آيت الله سيد عبدالحسين موسوي نجفي لاري از روحانيان و مجتهدان ايران و از طرفداران مشروطه درگذشت.

20 ارديبهشت 1302
لرد كرزن وزير امور خارجه انگليس به وزير مختار كشور خود در تهران اظهار كرد كه رضاخان به ما وابسته است و بدون حمايت مالي ما نمي تواند مخارج ارتش خود را تامين كند و به ديگر اهداف خويش دست يابد.

20 ارديبهشت 1300
يك هيات بازرگاني روسيه شامل 40 تن به قصد سفر به تبريز وارد باكو شدند. هدف آنها از اين سفر خريد گندم، سبزيجات و خشكبار از ايران بود.

20 ارديبهشت 1300
كميته دايمي امتيازات بنابر درخواست وزارت فوايد عامه پس از تحقيق و بررسي درباره موضوع كشتيراني در درياچه اروميه به اتفاق آراي، راي داد كه شاهزاده امامقلي ميرزا، صاحب هيچ گونه حقي در اين درياچه نيست و در نتيجه اجازه چنين اقدامي را ندارد كه آن را به ديگري واگذار كند و بر فرض داشتن حق كشتيراني، حق واگذاري اين امتياز به شهروند خارجي را نخواهد است.

20 ارديبهشت 1300
برپايه تصميم گيري هيات دولت، اداره بلديه و دايره خيريه آن، اقدام هاي لازم را براي جمع آوري كودكان بي سرپرست در خيابان ها آغاز كرد.

20 ارديبهشت 1290
به دنبال انجام دادن قراردادي با آمريكا براي سامان دادن به شرايط اقتصادي كشور، يك هيات رايزن مالي به رياست مورگان شوستر وارد ايران شد. سرانجام فشارهاي روسيه، دولت ايران را به بركناري شوستر وادار كرد و فردي وابسته به روس ها به جاي وي انتخاب شد.
برگرفته از: روزشمار تاريخ معاصر ايران(جلد 1، 3 و 4)
آرشيو خبري، خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا)
*گروه اطلاع رساني
پژوهشم**2002**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیستم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X