سرمقاله آفرینش/ فرار از ایدز، واقعیتی غیرقابل انکار

سرمقاله آفرینش/ فرار از ایدز، واقعیتی غیرقابل انکار

آفرینش/ «فرار از ایدز، واقعیتی غیرقابل انکار» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

درطی سال‌های گذشته مدام بر تحرک "خزنده ایدز" و "فوران آتشفشان" آن هشدار داده شده و مسولان مدام بر خطری که درکمین سلامت جامعه نشسته، تاکید کرده‌اند. اخیراً هم مسولان وزارت بهداشت درمورد افزایش آمار ابتلا به ایدز درکشورمان هشدار‌های جدی داده‌اند و خواستار توجه جدی و عزمی ملی برای مقابله با این پدیده شوم شده اند. براساس آمار وزارت بهداشت "تا یک فروردین 93، 27هزار و 888نفر مبتلا به عفونت اچ‌‌آی‌وی در کشور شناسایی شده‌اند که 7/88 درصد مرد و 3/11درصد از این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند. از این تعداد مبتلا به عفونت اچ‌آی‌وی، 5هزار و 813نفر به مرحله پیشرفته یعنی ایدز رسیده‌اند. 5هزار و 761نفر نیز بر اثر ابتلا به ایدز در کشور فوت کردند. تخمین زده شده که بین 80تا 90هزار نفر در کشور مبتلا به عفونت ایدز باشند.این آمار و ارقام تنها مربوط به افرادی است که در کشور شناسایی و ثبت شده است!!." جدای از این؛ چرخش سن ابتلا به ایدز درکشور به سمت هرم سنی جوانان موضوعی نگران کننده است. متوسط سن ابتلا به ایدز در ایران بین 20تا 45سال است که متاسفانه آمار افزایش ابتلا درمیان جوانان به شدت درحال رشد است و از آنجا که علائم بالینی این بیماری به راحتی قابل تشخیص نیست، جامعه با تهدیدی جدی و خاموش مواجه می‌باشد. تاپیش از این اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان به عنوان مهمترین عامل افزایش ایدز بود، اما با انجام یک آسیب شناسی و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه، این آمار کاهش یافت. ولی متاسفانه در دوسال اخیر تماس جنسی، تبدیل به راه غالب انتقال بیماری و ابتلا به آن شده است . بیشترین آمار ابتلا به ایدز درغرب نیز به خاطر تماس‌های جنسی بدون کنترل بوده است، اما درطی یک دهه گذشته این بیماری درکشورهای غربی تقریبا کنترل شده و در طی یک سال گذشته تنها درآمریکا آمار ابتلا به ایدز 26درصد کاهش داشته است. اما علت کنترل آن در غرب واقع نگری و برخوردی عقلانی با این پدیده بوده است. امری که هنوز درکشور ما به صورت یک قبح غیرعقلانی با آن برخورد می‌شود و جامعه ما هنوز به علت نداشتن خوراک مناسب ازسوی رسانه‌ها نتواسته با این موضوع به صورت واقعی برخورد کند.

امروز بسیارند افرادی که درمورد بیماری خود شک و ابهام دارند ویا ازآن مطلعند، اما به سبب نوع نگرش و برخوردهای موجود حاضر نیستند به مراکز پزشکی مراجعه کنند تا جلوی پیشروی بیماری خود و سرایت آن به دیگران را بگیرند. مهمترین راه برای شکستن این تابوی فرهنگی بحث اطلاع رسانی مستمر از طریق رسانه ها می‌باشد. مسولان بهداشتی و اجتماعی ما مدام از خطر ایدز و چالش‌های پزشکی و خطرات رفتاری آن برای جامعه هشدار می‌دهند، اما هیچ انعکاسی ازسوی رسانه‌های عمومی صورت نمی‌گیرد. مدام بر آموزش‌های پایه تاکید می‌کنیم و هیچ تغییری در رویه گذشته دیده نمی‌شود!. متاسفانه نوع نگاه برخی از اقشار درجامعه ما به گونه‌ایست که افزایش آگاهی عمومی دراین زمینه را مغایر با اخلاق تلقی می‌کنند و مبتلایان به این بیماری به چشم مفسدان اخلاقی می‌نگرند درحالی که چنین نیست!. بسیارند افراد و زوج‌های جوانی که ناخواسته و در اثر یک اشتباه، و بدون اطلاع به این بیماری مبتلا شده‌اند و به دنبال آن چه بسیار فرزندانی که پیش از تولد به این بیماری دچار شده‌اند. این گفته‌ها درجهت توجیه رفتارهای پرخطر و غیر اخلاقی جنسی در جامعه نیست، اما آنچه که حائز اهمیت است، باور وقبول چنین پدیده‌ای خطرناک در سطح جامعه می‌باشد. پس باید با نگاهی عقلانی ومنطقی جلوی اشاعه آن را بگیریم و اجازه ندهیم نگرش‌های غلط و سنتی مانع از آموزش‌های عمومی و اگاهی جامعه گردد. متاسفانه به علت عدم آگاهی جوانان، این بیماری از طریق تماس جنسی به سرعت رو به افزایش است. توصیه به آموزش مداوم و شفاف به مردم و جوانان، آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان در طول دوران تحصیل از مهم ترین وظایفی است که مسولان بهداشتی، مولفان کتب درسی، مسولان فرهنگی و اجتماعی و از همه مهمتر مدیران رسانه ملی باید به آن توجه کنند. نگه داشتن آتش ایدز در زیر خاکسترهای به اصطلاح اخلاقی و سنتی، دیگر به صلاح جامعه نیست چون ابتلای جوانان به این بیماری به شدت نگران کننده است و شعله‌های پنهان این آتش درحال زبانه کشیدن هستند. باید مراقب سلامت روانی، اخلاقی و پزشکی جوانان باشیم و آموزش‌های لازم جهت شناسایی و تشخیص راه‌های پرخطر ابتلا به ایدز را برای آنها فراهم کنیم و صرفاً با اخلاقی ندانستن این مقوله آنها را در باتلاق‌ خطرناک رفتارهای پرخطر که زمینه ساز گسترش ایدز گردیده، رها نکنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ فرار از ایدز، واقعیتی غیرقابل انکار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X