ابرنواختری کمیاب، شکار تازه تلسکوپ فضایی هابل

ابرنواختری کمیاب، شکار تازه تلسکوپ فضایی هابل

ویکی پی جی/ یک ستاره که در مجاورت یک نوع ابرنواختر کمیاب قرار گرفته توسط اخترشناسان ناسا و با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل کشف شد. این کشف، تئوری انفجار آرایه دوستاره ای را تایید می کند. اطلاعات حاصل از رصدها تایید می کنند که ستاره همسایه به سرعت ستاره اولیه مسن خود را با خارج کردن جرم از آن تخریب کرده و در نهایت هسته ستاره اولیه فروپاشیده و ابرنواختر را ایجاد کرده است.
تایید شدن این پدیده به دانشمندان اجازه داده تا درک خود از خواص و نقش ستاره همسایه را در ابرنواخترهای تیپ IIb بهبود دهند. در این تیپ یک ستاره غول پیکر بیشتر هیدروژن خود را به دلیل کشش گرانشی همسایه عظیم تر خود از دست داده و تنها هلیم در هسته آن باقی می ماند. در این حال، اخترشناسان می توانند درخشش و جرم ستاره باقی مانده را تخمین بزنند که بینش وسیع تری از شرایط انفجار در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
اوری فاکس پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا در برکلی می گوید: "در سیستم دو ستاره ای، ستاره اولیه، بخش اعظم پوشش هیدروژنی خود را پیش از انفجار از دست می دهد. مشکل این است که امروزه رصد مستقیم همسایه مجاور بسیار دشوار است زیرا این ستاره در قیاس با ابرنواختر بسیار کم نور تر است."
برای نخستین بار ابرنواختر تیپ IIb در سال 1993 شناسایی شد و SN 1993J نام گرفت. ابرنواختر SN 1993J درصورت فلکی دب اکبر و کهکشان M81 قرار دارد که تقریبا 11 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد. SN 1993J نزدیکترین ابرنواختر از نوع خود به زمین است. اگرچه به دلیل تجمعی که در این منطقه وجود دارد، دانشمندان تا کنون موفق به تایید داده های طیف جذبی ستاره همسایه در مجاورت ابرنواختر نشده اند.

ابرنواختری کمیاب، شکار تازه تلسکوپ فضایی هابل

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابرنواختری کمیاب، شکار تازه تلسکوپ فضایی هابل» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X