مدیر عامل سابق شرکت بورس: با بنگاهداری نکردن بانک‌ها چیزی عوض نمی‌شود

مدیر عامل سابق شرکت بورس: با بنگاهداری نکردن بانک‌ها چیزی عوض نمی‌شود

آخرین خبر/ مدیر عامل سابق شرکت بورس معتقد است: با بنگاهداری نکردن بانک‌ها چیزی عوض نمی‌شود و حتی ممکن است با این کار به مشکلات اقتصادی افزوده شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، خروج بانک‌ها از بنگاهداری با پایان مهلت بانک‌ها برای فروش مازاد اموالشان این روزها در کانون توجه قرار گرفته است. در حالیکه تا یک ماه قبل دولت و بانک مرکزی مصمم بود تا یکباره بانک‌ها به هر طریقی دست از شرکت‌داری بردارند و سریعا اموال مازاد خود را بفروشند اما اکنون با واکنش کارشناسان اقتصادی بر ضررورت بازنگری دولت بر مساله بنگاهداری نکردن بانک ها و تاثیراتی که این اتفاق بر بخش تولید دارد این موضوع با تردید مواجه شده است.

آیا اکنون زمانی مناسبی است که بانک‌ها به سرعت در سه سال دست از بنگاهداری بردارند؟ این موضوعی است که کار‌شناسان اقتصادی در هفته‌های اخیر در حال بررسی آن هستند. با این حال بانک صادارات به‌عنوان اولین بانکی بود که در این عرصه گام برداشت. اگرچه این بانک با عرضه بلوک ۱۰ درصدی سهام خود در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در بازار سرمایه تلاش کرد تا این امر محقق شود اما این بلوک بدون خریدار ماند تا نخستین تجربه ناکام باشد.

در این راستا علی رحمانی، کار‌شناس بازار سرمایه هم به اقتصادنیوز می‌گوید: مگر بانک‌ها چقدر در بنگاهداری سهم دارند؟ توجه کنید حجم نقدینگی بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است. کل سرمایه بانک‌ها کمتر از ۱۰ درصد این رقم است.

او ادامه می‌دهد: عده‌ای بنا به دلایل خاص و چالش‌هایی که برخی بانک‌ها داشته‌اند جنجال به راه انداخته‌اند و به مقامات عالی کشور نامه نوشته‌اند و به دنبال کمرنگ شدن نقش بانک‌ها هستند. در حالی که با بنگاهداری نکردن بانک‌ها چیزی عوض نمی‌شود و حتی ممکن است با این کار به مشکلات اقتصادی افزوده شود.

رحمانی با تاکید بر اینکه در تمام دنیا بازار پول و بازار سرمایه به هم کمک می‌کنند، تصریح می‌کند: حتی بخش زیادی از نابسامانی‌هایی که در بانک‌ها وجود دارد از طریق بازار سرمایه حل می‌شود. منتها بازار سرمایه ویژگی‌های عجیب و غریبی دارد که باید به آن توجه کرد.

این کار‌شناس بازار سهام می‌افزاید: شما در بازار سرمایه باید حتماً طرح توجیهی داشته باشید و کاری که انجام دهید به لحاظ اقتصادی برگشت داشته باشد، ولی در بازار پول می‌توانید دستور دهید که این پروژه اجرا شود. هیچ اشکالی ندارد، در دنیا هم این‌گونه عمل می‌شود. دولت پول پرداخت می‌کند و می‌گوید این کار انجام شود. چرا که برخی از پروژه‌ها برگشت اقتصادی ندارد اما برای جامعه اهمیت بالایی دارد که به سرانجام برسد.

او می‌افزاید: در واقع طرح‌های اجتماعی هستند و باید به نوعی منابع آنها تامین شود، در این مواقع بانک‌ها به میدان می‌آیند. حتی بانک‌ها از طریق بازار سرمایه می‌توانند تامین مالی این پروژه‌ها را به شکل بهتری انجام دهند. بنابراین تعامل بین بازار پول و سرمایه وجود دارد. اگر بخواهیم بانکداری مدرن را پیاده‌سازی کنیم، لاجرم نیاز به بازار سرمایه داریم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر عامل سابق شرکت بورس: با بنگاهداری نکردن بانک‌ها چیزی عوض نمی‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X