رتبه 57 ایران در «موجودی سرمایه خارجی»

رتبه 57 ایران در «موجودی سرمایه خارجی»

آخرین خبر/ در فاصله سالهای 1992 تا 2013 میلادی ایران 37.31 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است؛ عمدتا از کشورهای آسیایی و در راس آنها امارات متحده عربی، سنگاپور، اندونزی و عمان.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از گزارش آماری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ایران در رده بندی های جهانی از نظر موجودی سرمایه های خارجی در اقتصاد داخلی در میان 105 کشور مورد بررسی در جایگاه 57 قرار گرفته است. طبق این گزارش موجودی سرمایه های خارجی در اقتصاد ایران در سال 2013 میلادی 37.31 میلیارد دلار امریکا بوده است. این سرمایه های خارجی در فاصله سالهای 1993 میلادی تا 2013 میلادی وارد اقتصاد ایران شده است.

بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایران کشورهای آسیایی بوده اند. در فهرست ارایه شده توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال های گذشته کشورهای امارات متحده عربی، سنگاپور، اندونزی و عمان بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ایران بوده اند و در 190 پروژه در ایران سرمایه گذاری کرده اند.

نشریه اکونومیست نیز در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2012 میلادی برابر با 1.4 میلیارد دلار بوده که برابر با 0.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. این در حالی است که پیش از تشدید تحریمها در سال 2010 میلادی ایران موفق شده بود تا 3.2 میلیارد دلار سرمایه خارجی را جذب کند.

اکونومیست پیش بینی می کند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران ، ایران می تواند در سال 2015 میلادی 1.8 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند.

طبق گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2013 میلادی موجودی سرمایه امریکا برابر با 2815 میلیارد دلار بوده و از نظر موجودی سرمایه امریکا در صدر فهرست کشورهای جهان قرار داشته است. دومین کشور از نظر موجود سرمایه های خارجی در سال 2013 میلادی انگلستان بود که 1557 میلیارد دلار موجودی سرمایه خارجی داشت. کشورهای هنگ کنگ و چین و آلمان از نظر موجودی سرمایه های خارجی در فاصله سال های 1992 تا 2013 میلادی در جایگاه سوم تا پنجم قرار داشتند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رتبه 57 ایران در «موجودی سرمایه خارجی»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X