فارن پالسی بررسی کرد: حملات هوایی آمریکا موثر است؟

فارن پالسی بررسی کرد: حملات هوایی آمریکا موثر است؟

فرارو/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت فرارو است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
حملات آمریکا به مواضع داعش در عراق نتوانسته ضربه ای به این گروه وارد کند. آیا چنین اتفاقی در سوریه رخ خواهد داد؟
پنتاگون همین حالا هم نخستین موج حملات خود علیه اهداف داعش در سوریه را «بسیار موفقیت آمیز» توصیف کرده اما در عراق، جایی که حملات هوایی هفته ها در جریان بوده، پیشرفت اندکی صورت گرفته است.

قدرت هوایی آمریکا و برخی اروپائیان به نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه ها کرد کمک کرده تا مانع پیشروی داعش به سمت اربیل شود و به نیروهای زمینی کمک کرده تا سد موصل که از نظر استراتژیک اهمیت زیادی دارد را بازپس گیرند. با این حال تمامی این تلاش ها تاکنون نتوانسته باعث عقب نشینی داعش از مناطقی شود که طی بهار سال جاری به تصرفش درآمد یا از حملات گسترده این گروه که تنها یکی از آنها طی هفته جاری مرگ صدها سرباز عراقی در استار انبار را به دنبال داشت، جلوگیر کند.

حال تمام توجهات به سوریه معطوف شده؛ جایی که آمریکا با حمایت پنج کشور عرب متحدش، از دوشنبه شب کمپین هوایی را علیه داعش آغاز کرده است. این حملات نه تنها مواضع داعش، بلکه اعضای کمترشناخته شده القاعده را نیز مورد هدف قرار داده است.

این حملات بخشی از تلاش آمریکایی برای تضعیف و نابودی نهایی داعش است که خود را دولت اسلامی شام و عراق خوانده است. اما با توجه به کندی روند پیشرفت درعراق که طی شش هفته گذشته شاهد 190 حمله هوایی آمریکا بوده، اصلا مشخص نیست که هرگونه حمله جدید به سوریه واقعا تا چه اندازه تاثیرگذار خواهد بود. تصویر سیاسی و نظامی سوریه بسیار پیچیده تر است و متحدان اروپایی تاکنون از پیوستن به حملات هوایی در این کشور خودداری کرده اند.

مقامات پنتاگون می گویند هنوز در حال ارزیابی تاثیر حملات اولیه به سوریه هستند و از اعلام تعداد کشته امتناع کردند. ویلیام میویل، مدیر عملیات در ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که حملات هوایی به تنهایی برای بیرون راندن داعش از عراق و سوریه کافی نیست اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مکررا متعهد شده که نیروهای زمینی ایالات متحده به هیچ یک از این دو کشور اعزام نخواهند شد.

میویل می گوید: «مهمترین نکته این است که مکانی را برای نیروهای امنیتی عراق تدارک ببینیم تا مقامات ارشد خود را سازماندهی و جایگزین کنند، تجهیزات خود را تجدید و بار دیگر مسلح شوند و امکان دسترسی وزارتخانه به اطلاعات این حملات را فراهم کنیم.»

اما برخی کارشناسان معتقدند روند پیشرفت درعراق بسیار کند است. مایکل استفانز، معاون مدیر موسسه خدمات متحد سلطنتی در قطر می گوید: «اینکه شاهد عدم پیشروی به جلو هستیم و این سکون هم در ارتش عراق و هم پیشمرگه هایی که تصمیم گرفته اند تنها تا نقاط مشخصی حرکت کنند، ناامیدکننده بوده است.»

استفانز در ادامه افزود: «حملات هوایی به نیروهای عراق زمان داده تا اقدامات خود را هماهنگ کنند اما با توجه به آنچه به این تاریخ روی داده، زمان زیادی لازم است. مسئله تنها اسلحه دست گرفتن و حمله هوایی نیست. مسئله بازسازی، آموزش و بازگرداندن سیستم شایسته سالاری به ارتش عراق است.»

مشکل دیگر: برخی از بهترین مقامات ارتش عراق در حال حاضر برای داعش کار می کنند.
اما استراتژی اصلی اوباما، حمایت از نیروهای محلی که علیه داعش می جنگند است تا از هرگونه اعزام نیروی آمریکایی به این کشور ممانعت به عمل آید. استفانز معتقد است اگر آمریکا می خواست در مقابل تمام شلیک ها ایستادگی کند، ظرف دو هفته داعش را نابود می کرد.

برخی معتقدند معیار موفقیت در عراق پس از شش هفته حمله هوایی نباید این باشد که آیا نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه ها بخشی از متصرفات داعش را پس گرفته اند یا خیر. دافنا راند که اخیرا در شورای امنیت ملی فعال بوده و حال در مرکز امنیت جدید آمریکایی مشغول است می گوید این یک انتظار غیرمنصفانه است. وی می گوید: «اگر طی شش ماه گذشته نیروهای امنیتی عراق نتوانسته اند مواضع خود را پس بگیرند، پس باید پرسید چه پیشرفتی داشته اند.»

اما حملات هوایی که در سوریه رخ می دهد باید از شتاب پیشروی داعش کم کند. ضمن اینکه ماهیت اهداف در سوریه متفاوت از عراق است. داعش در پایگاه خود در سوریه زیرساخت های قابل توجهی از ساختمان ها و امکانات را در اختیار دارد که می تواند راحت تر مورد هدف قرار گیرد.
با این حال آمریکا دست کم روابط نزدیکی با دولت حاکم در عراق دارد و این همان نکته ای است که به هیچ وجه در مورد سوریه صدق نمی کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فارن پالسی بررسی کرد: حملات هوایی آمریکا موثر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X