مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت دارویی در ایران

مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت دارویی در ایران

ایسنا/ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه ضمن ابراز نگرانی از بالا میزان تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای تزریقی تاکید کرد که میانگین اقلام تجویزی در نسخ پزشکان باید به کمتر از 3 قلم در هر نسخه کاهش یابد.
میانگین تعداد اقلام دارویی در نسخ پزشکان استان را 3.19 قلم اعلام و تصریح کرد: میانگین کشوری نیز در همین حدود و 3.2 قلم است.
محمدی با بالا خواندن این میانگین و استاندارد نبودن آن اظهار کرد: باید میانگین تعداد اقلام دارو در هر نسخه به کمتر از 3 قلم کاهش یابد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجویز آنتی بیوتیک، داروهای تزریقی و کورتون‌ها را در نسخ پزشکان بالا دانست و گفت: این مساله از بالا بودن تعداد اقلام دارو در نسخ نیز نگران کننده‌تر است.
وی میزان درصد تجویز آنتی بیوتیک‌ها، داروهای تزریقی و کورتون‌ها را نگران کننده دانست و اظهار کرد: تجویز بسیار آنتی بیوتیک‌ها در سطح استان و نیز در سطح کشور موجب شده تا ایران جزو کشورهای با مقاومت دارویی بالا باشد.
محمدی تزریق را روش تهاجمی در درمان دانست و اظهار کرد: استفاده از داروهای تزریقی باید در مراحل آخر درمان باشد، اما متاسفانه در کشور و استان ما در ساده‌ترین بیماری نیز داروی تزریقی تجویز می‌شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه کورتون‌ها را نیز داروهایی پرعارضه دانست و اظهار کرد: استفاده از این داروها در بلندمدت می‌تواند عوارضی از جمله پوکی استخوان و ضعف سیستم ایمنی بدن به همراه داشته باشد.
وی دگزامتازون، مترونیدازول، سفکسیم، قرص سرماخوردگی، اریترومایسین، آموکسی سیلین، پنی سیلین و دیفن هیدرامین را به ترتیب پرمصرف ترین داروها در استان عنوان کرد و افزود: پنج قلم از این داروها جزء آنتی بیوتیک‌ها هستند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها و مقاومت دارویی در ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X