شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

آخرین خبر/ پرچم سیاه گنبد که بالا می‌رود، تمام غم‌های دنیا انگار بر دلت می‌ریزد... دوست داری بایستی رو به روی حرم و از ته دل به مولای مهربانی‌ها، علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، شهادت فرزندشان را تسلیت بگویی... اما مگر بغض سنگین و جگر سوخته‌ات از داغ مظلومیت جوادالائمه می‌گذارد که لب از لب باز کنی و چیزی بگویی... تنها سکوت میان چشمانت و گنبد طلایی حرم ترجمان هزار حرف ناگفته می‌شود و اشک است که اندکی بر این داغ مرهم می‌گذارد... دوست داری به مهربانی‌شان پناه ببری و زندگی‌ات را دخیل خوبی‌شان کنی تا در قرنِ هزار توی وسوسه و هوس، تنهایت نگذارند... از نورانیت کلام‌شان زندگی‌ات را روشن کنی و سیره و طریق ایشان را سر مشق راه‌ات قرار دهی... که زندگی خوب، زندگی عاری از خطا و گناه، فقط مختص معصومان(ع) نیست، کافیست بر اخلاق و سبک زندگی پیشوایان دین تامل کنیم تا مصداق‌های روشنی را بیابیم که در زندگی همه ما هر روز، هر لحظه، امکان تجربه آن وجود دارد، لحظه‌هایی برای تجربه خوبی‌ها و پرهیز از بدی‌ها... امروز که سوگوار شهادت امام محمد تقی(ع) هستیم، فرصت گرانقدریست تا با توسل به امامِ جود و کرم و تامل بر سبک زندگی و اخلاق و سیره ایشان، برخی از این مصداق‌ها را مرور کنیم.

شناخت مختصرى از زندگانى امام جواد (ع)

یگانه فرزند امام رضا (ع) در سال 195 هجری قمری چشم به جهان گشودند. در همان سنین خردسالی بود که غم از دست دادن پدر بر شانه های ایشان سنگینی کرد و امامت هم به عنوان رسالتی مهم بر ایشان واجب شد. دوران هفده ساله امامت امام جواد (ع) با تمام دشواری هایی که از سوی دشمنان به ایشان وارد گشت پر از نکته های ظریف و عبرت آموز برای پیروان واقعی ایشان است.

مولودى پرخیر و برکت
پیشگویی ولادت امام جواد از زبان پدر بزرگوارشان چندین بار مطرح شده بود تا اینکه در روز دهم رجب سال 195 هجری قمری انتظارها پایان یافت و جواد الائمه، تنها فرزند و جگر گوشه امام رضا (ع) از مادری مصری تبار به نام سکیبه، چشم به جهان هستی گشود. امام رضا (ع) به یمن تولد فرزندشان آنچنان خوشنود گشتند که در منزلت فرزندشان فرمودند: " من داراى پسرى شده‏ام که همچون موسى شکافنده دریاهاى علم است و مانند عیسى مادرى پاک دارد."

امام خردسال
چندی نگذشت که حضرت جواد در کودکی سایه پر مهر پدر را از دست دادند. ایشان نخستین امامى بودند که در ایام کودکى و در سن هفت سالگی به منسب امامت رسیدند. دوران هفده ساله امامت ایشان با حکومت مأمون و معتصم، خلفای عباسی، همزمان بود.

شگردهای دشمنان برای مقابله با امام جواد (ع)
مأمون که از پیشرفت معنوی و گسترش فضایل حضرت در بین مردم هراس داشت ، سعی کرد ابن الرضا را تحت مراقبت خاص خویش قرار دهد. نخستین کاری که کرد، دختر خویش ام الفضل را به ازدواج حضرت امام جواد (ع ) درآورد تا مراقبی همیشگی بر امام گماشته باشد. از روشهایی دیگر مأمون، تشکیل مجالس بحث و مناظره بود. او و بعدها معتصم عباسی می خواستند از این راه - به گمان باطل خود - امام (ع ) را در تنگنا قرار دهند اما با درایت و علم سرشار حضرت نه تنها به اهداف خود نرسیدند، بلکه به مرور جایگاه و مقام امام (ع) در بین مردم محبوب تر هم شد.

شهادت امام‏ جواد(ع)
زندگی پربرکت امام جواد(ع) با نقشه معتصم ،حاکم ستمگر عباسی، و دخالت مستقیم ام فضل همسر آن حضرت پایان یافت. آن حضرت در تاریخ 220 هجری قمری به شهادت رسید و در کنار قبر جدّ بزرگوارشان حضرت امام موسی کاظم در کاظمین به خاک سپرده شدند.

نگاهی به سبک زندگی،اخلاق و سیره امام

بخشش و کرم به نیازمندان
او را «جوادالائمه» خطاب می‌کردند، چون بسیار اهل کرم و بخشش بود. هرگز نیازمندی نبود که نا‌امید و تنگدستی نبود که دست خالی از پیشگاه او را بازگردد. امام جواد(ع) که خود فرزند امامی بود که به مهربانی و بخشندگی شهرت داشت و پناه نیازمندان و غریبان بود. چنان که روایت می‌شود امام رضا علیه‌السلام در نامه‌ای به فرزندش جوادالائمه(ع) چنین سفارش می‌کند: «من می‌خواهم که خداوند تو را رفعت و بلندى بخشد، پس انفاق کن...»
حال ما در زندگی خود چقدر به نیازمندان توجه می‌کنیم؟

صبور و بردبار حتی با دشمنان
اگرچه مامون به اجبار دختر خود را به همسری امام جواد(ع) درآورد و این خود صبری عظیم می‌خواست که امام محمدتقی(ع) خاندانی را تحمل کند که پدر بزرگوارش امام رضا(ع) را به شهادت رسانده بودند. اما ایشان حتی با قاتل پدر خود طریقِ حلم و بردباری را پیش گرفت و در برابر مصیبت شهادت پدر، صبر پیشه کرد. این مدارا و صبر به این معنا نبود که در مقابل دشمنان دین و آنان که حدود الهی را رعایت نمی‌کردند و انحرافات اخلاقی و دینی داشتند، سکوت کند و سازش پذیرد، بلکه تنها صبر ایشان بر مصائب و سختی‌ها بود.
ما در زندگی خود تا چه اندازه در برابر بدخواهان‌مان، در برابر سختی‌ها و مصیبت‌ها صبوری می‌کنیم؟

برتری نسبت به دیگران با علم و دانش
یکی از بارزترین ویژگی‌های امام جواد(ع)، دانش و جایگاه علمی ایشان با وجود جوانی‌شان بود. علمی که حتی مأمون را با همه خصومت‌ها و دشمنی‌هایش تحت تاثیر قرار داده بود. شاهد این مدعا جلسات مناظراتی‌ست که با حضور برجسته‌ترین دانشمندان بر پا می‌کرد و هیچ کس یارای مقابله با امام جواد(ع) را نداشت. چنین بود که امام محمدتقی(ع) دشمنان و مخالفان خود را نه با خصومت و قدرت بلکه با علم و دانشی که داشت تسلیم و بنده خود می‌ساخت.
امروزه نیز تلاش در جهت فزونی علم و دانش یکی از شیوه‌هایی‌ست که می‌تواند آدمی را بر دیگران برتری و بر بدخواهان‌اش پیروز کند.

تواضع و فروتنی نسبت به دیگران
امام جواد(ع) با توجه به قدرت و نفوذی که در میان مردم زمان خویش داشت، می‌توانست برای خود چنان جایگاهی قائل شود که فاصله خود را با مردم عادی حفظ کند. از سویی فرزندِ پیشوایی چون امام رضا(ع) بود و از سویی دیگر به اجبار در خاندان مامون قرار گرفته بود و این مکنت و قدرت شاید هر انسان دیگری را چنان فریفته می‌ساخت که درگیر جایگاه اجتماعی‌اش شود، اما پیشوای نهم شیعیان نه تنها چنین نکرد که با نیازمندان و فقیران زمان خویش هم سفره می‌شد و کارهای شخصی‌اش را هرگز به کسی واگذار نمی‌کرد.
چه زیباست که آدمی با هر قدرت و مرتبه اجتماعی فروتنی را از یاد نبرد... .

داستان هایی کوتاه از زندگی امام جواد(ع)

آدم خوش گمان هرگز نمى هراسد
روزى مامون - خلیفه عبّاسى - به همراه برخى از اطرافیان خود به قصد شکار عزیمت کرد.
پیش از آن که آنان از شهر خارج شوند، در مسیر راه به چند کودک برخورد کردند که مشغول بازى بودند.
همین که بچّه ها چشمشان به خلیفه عبّاسى و همراهانش افتاد، همگى فرار کردند و کسى باقى نماند مگر یک نفر از آن ها که آرام در کنارى ایستاد.
چون ماءمون چنین دید، بسیار تعجّب کرد از این که تمامى بچّه ها هراسان فرار کردند و فقط یک نفرشان آرام ایستاده است و هیچ ترس و وحشتى در او راه نیافت.
پس با حالت تعجّب نزدیک آن کودک 9 ساله رفت و نگاهى به او کرد و گفت : اى پسر! چرا این جا ایستاده اى ؟
و چرا همانند دیگر بچّه ها فرار نکردى؟
آن کودک سریع امّا با متانت و شهامت پاسخ داد: اى خلیفه ! دوستان من چون ترسیدند، گریختند و کسى که خوش گمان باشد هرگز نمى هراسد.
و سپس در ادامه سخن افزود: اساساً کسى که مرتکب خلافى نشده باشد، چرا بترسد و فرار کند؟!
و ضمنا از جهتى دیگر، راه وسیع است و خلیفه با همراهانش نیز مى توانند از کنار جاده عبور مى نمایند؛ و من هیچ گونه مزاحمتى براى آن ها نخواهم داشت.
خلیفه با شنیدن این سخنان با آن بیان شیرین و شیوا، از آن کودک خوش سیما در شگفت قرار گرفت ؛ و چون نام او را پرسید؟
جواب داد: من محمّد جواد، فرزند علىّ بن موسى الرّضا علیهما السلام هستم
منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام جواد ع....مولف :عبدالله صالحی

وساطت براى رفع مشکل
مرحوم شیخ طوسى، کلینى و دیگر بزرگان آورده اند: در اوایل خلافت معتصم عبّاسى، شخصى از اهالى سجستان به همراه امام محمّد جواد علیه السلام و نیز عدّه اى دیگر، راهى مکّه معظّمه گردید.
شخص سجستانى گوید: در بین راه، جهت استراحت در محلّى نشسته بودیم و سفره غذا پهن بود، ما با عدّه اى از افراد مختلف مشغول خوردن غذا گشتیم.
من به حضرت خطاب کردم و اظهار داشتم : یاابن رسول اللّه ! فدایت گردم، در شهر ما شخصى از دوستان و محبّان شما، از طرف حکومت، مسئول امور مردم مى باشد. مالیات زیادى را بر من مقرّر کرده است که بپردازم، در حالى که من توان پرداخت آن را ندارم، چنانچه ممکن باشد نامه اى برایش بنویسید تا ملاحظه حال مرا نماید و تخفیفى دهد؟
امام علیه السلام فرمود: او را نمى شناسم.
عرض کردم: اى سرورم ! او از دوستان و علاقه مندان به شما اهل بیت عصمت و طهارت مى باشد؛ و من مطمئنّ هستم که نامه شما سودمند خواهد بود و چون سخن و تقاضاى من به اتمام رسید، حضرت قلم و کاغذى را در دست مبارک خود گرفت و این عبارات را نگاشت :
به نام خداوند بخشاینده مهربان، حامل نامه از جنابعالى و نیز از عقیده ات تعریف و تمجید کرد، توجّه داشته باش که خوشبختى تو در گرو رفتار و کردارت مى باشد؛ بنابر این، سعى کن نسبت به دوستان و هم نوعان خود دلسوز باشى، همانا خداوند متعال فرداى قیامت تو را در مقابل اعمال و کردارت مؤ اخذه و مورد بازجوئى قرار مى دهد.
بعد از آن نامه را امضاء نمود و تحویل من داد.
پس از آن که وارد سجستان شدم و نامه حضرت را به والى - که به نام حسین بن عبداللّه نیشابورى معروف بود - دادم، او نامه را گرفت و بوسید و بر چشم خود نهاد و سپس آن را گشود و خواند و به من خطاب کرد و گفت : خواسته ات چیست ؟
گفتم : مأمورین شما مالیات سنگینى بر من بسته اند و توان پرداخت آن را ندارم.
سپس دستور داد: مالیات را از من بردارند و چون سخت در مضیقه بودم نیز مبلغى را لطف کرد.

شعر آیینی به مناسبت شهادت امام جواد (ع)

میان حجره چنان ناله از جفا می زد/ که سوز ناله اش آتش به ماسوا می زد
به لب ز کینه ی بیگانه هیچ شکوه نداشت/ و لیک داد، ز بیداد آشنا می زد
شرار زهر ز یک سو، لهیب غم یک سوی/ به جان و پیکرش آتش، جدا جدا می زد
گذشت کار ز کار و نداشت کار به کس/ در آن میانه فقط آب را صدا می زد
صدای ناله ی وِی هِی ضعیف تر می شد/ که پیک مرگ بر او از جنان صلا می زد
برون حجره همه پای کوب و دست افشان/ درون حجره یکی بود و دست و پا می زد
ستاده بود و جواد الائمّه جان می داد/ ازو بپرس که زخم زبان چرا می زد
علی انسانی
*****
خواهر نداشتی که به جای تو جان دهد/ یا گرد و خاک پیرهنت را تکان دهد
از روی خاک حجره سر خاکی تو را/ بر دارد و به گوشه دامن مکان کند
می خواهی آب آب بگویی نمی شود/ گیرم که شد ولی چه کسی آبتان دهد؟
چندین کنیز را وسط حجره جمع کرد/ می خواست دست و پا زدنت را نشان دهد
تا بام می شود سر سالم تری رسید/ با شرط این که این لبه در امان دهد
بالا نشسته ای و جهان زیر پای توست/ وقتش شده گلوی شهیدت اذان دهد
علی اکبر لطیفیان
*****
بسته پیامکی شهادت
یا جواد الائمه(علیه السلام) چون بخود نگریستم جز بی حیائی و بی شرمی در برابر ارباب خودم ندیدم امشب دعایم کن تا دیگر باگناهانم دل فرزندت مهدی را نشکنم.
--------
ابن الرضا به حجره غریبانه جان سپرد / او شمع جمع بود و چو پروانه جان سپرد
مسموم شد ز زهر جگر سوز اُمّ فضل / از روی شوق در ره جانانه جان سپرد
--------
گشته عالم، غرق ماتم / در عزای جواد الائمه
کرده زهرا ناله برپا / در عزای جواد الائمه
شد ز بیداد، شهر بغداد / کربلای جواد الائمه
مظلوم تر ازجواد بغداد نداشت
آن مظهرداد تاب بیداد نداشت
می خواست که فریاد کند تشنه لبم
ازسوز عطش طاقت فریاد نداشت
--------
سلام ما به رخ انور امام جواد/ درود ما، به تن اطهر امام جواد
غریب بود و غریبانه جان سپرد و نبود/ کسى به وادى غم، یاور امام جواد
--------
دانه های بی تقصیر انگور، از مسیر انگشتها تا کامت، هزار بار زنده شدند و مردند، درحالی‌که شیطان در گرد دختر مأمون پرسه میزد.
--------
خورشید سپهر عدل و داد است جواد/ سر لوحه دفتر رشاد است جواد
در جود و سخا کسی به پایش نرسد/ چون مظهر جود حق جواد است، جواد

شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شهادت نهمین خورشید امامت حضرت امام جواد (ع) تسلیت باد/ بسته ویژه «آخرین خبر» به این مناسبت: شامل زندگی نامه، سبک زندگی و سیره امام، کارت پستال، داستان، شعر، و پیامک هایی برای تسلیت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X