شورای امر به معروف اصفهان خرید و فروش کاغذی طلا را غیر شرعی اعلام کرد

شورای امر به معروف اصفهان خرید و فروش کاغذی طلا را غیر شرعی اعلام کرد

ایرنا/ ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان اعلام کرد: مدتی است دلالانی در صنف طلافروشان با هدف سوءاستفاده از نوسانات قیمت طلا و ارز اقدام به خرید و فروش کاغذی طلا و سکه می کنند که این کار غیر شرعی است.

ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان در این باره عنوان کرده است: در این کار، چیزی رد و بدل نمی شود و فقط میزانی طلا به صورت گفتاری و نوشتاری رد و بدل می شود.
در این دلالی بر اثر نوسانات قیمت در روزهای بعد یکی از دو طرف سود می کند یا به نوعی دیگر بدون دریافت کالایی و با پرداخت وجهی، وعده سودی داده می شود که وجود خارجی ندارد.
مدیر اصناف و اماکن ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اصفهان دراین باره با اشاره به مکان تخلفات دلالان و واسطه گران طلا که بیشتر در سرای باربند ملک میدان امام مشغول به کار هستند، گفت: این تخلف حدود یک سال است که توسط برخی از دلالان طلافروش صورت می گیرد.

حجت الاسلام حمزه حاج حیدری خاطرنشان کرد: این موضوع توسط مقامات امنیتی و مسئول اتحادیه پیگیری شده اما هنوز ریشه کن نشده است و نیاز به پیگیری های لازم دارد.
وی با اشاره به اینکه از سوی دادستان دستور قضایی در این زمینه صادر شده است اظهار کرد: به تعدادی از متخلفین اخطار پلمپ فروشگاهشان داده شده است.
مدیر اصناف و اماکن ستاد احیا اصفهان گفت: سرشاخه های اصلی این جریان در تهران هستند و با این شگرد که ما این شغل را ادامه می دهیم و سود سرشار نصیب مان می شود، دیگران را تشویق به چنین فعالیتی می کنند.

حاج حیدری با تاکید بر پیشگیری از اینگونه تخلفات افزود: این نوع خرید و فروش ها از طریق فضای مجازی با فرم نرم افزارهای داخل گوشی تلفن همراه انجام می گیرد که نیاز به پیگیری جدی دارد.
معاون تشکل های مردمی ستاد احیا امر به معروف استان اصفهان نیز اظهار کرد: مدتی است دلالان فروش طلا که در حواشی بازار طلا حضور پیدا می کنند، با شگردهای مختلف سر عده ای را کلاه می گذارند.
حجت الاسلام محمد زارعان توضیح داد: این افراد پولی را بدون ارائه طلا از افراد دریافت می کنند و با این شگرد که با این پول کار می کنم و سود آن را خواهم داد، به شیادی می پردازند.
وی چنین نوع خرید و فروشی را بخاطر عدم هیچگونه مثمن و ثمن و در واقع دریافت نکردن هیچ کالایی باطل اعلام کرد و افزود: از لحاظ عرف و شرع نیز این نوع خرید و فروش باطل و غیر قانونی است.
زارعان افزود: علاوه بر این از آنجایی که فروش طلا در این نوع خرید و فروش تنها با یک کاغذ معمولی و به اسم حواله صورت می گیرد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست و در واقع باطل و غیر قانونی محسوب می شود.
وی با تاکید بر دقت مردم هنگام خرید طلا با فاکتور و از فروشگاههای معتبر طلافروشی اظهار کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حیطه طلافروشی با ستاد احیا و شماره تماس 1888 اطلاع رسانی کنند تا موضوع پیگیری شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شورای امر به معروف اصفهان خرید و فروش کاغذی طلا را غیر شرعی اعلام کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X