عسگراولادی: چالش‌های موجود در مسیر گسترش صادرات به روسیه/ ایران ظرفیت صادرات 3 میلیارد دلار را دارد

عسگراولادی: چالش‌های موجود در مسیر گسترش صادرات به روسیه/ ایران ظرفیت صادرات 3 میلیارد دلار را دارد

خانه ملت/ رییس اتاق مشترک ایران و روسیه با تاکید بر اینکه تصاحب کامل بازار روسیه بیش از توان ایران است، گفت، در تلاشیم که طی 6 ماه آینده، میزان صادرات محصولات غذایی به روسیه را به 2 میلیارد دلار برسانیم.

اسدالله عسگراولادی در رابطه با ظرفیت‌های موجود برای افزایش صادرات به روسیه، گفت: مجموع واردات و صادرات مواد غذایی روسیه حدود 300 میلیارد دلار بوده و تصاحب کل این بازار از سوی تجار ایرانی ناممکن است، از این رو ما تنها می توانیم در حد و اندازه خود به این کشور صادرات داشته باشیم.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه افزود: ظرفیت ایران برای مراودات تجاری در بهترین حالت حدود 2 تا 3 میلیارد دلار است و اکنون نیز به دنبال آن هستیم که سهم مبادلات تجاری با این کشور را تا 6 ماه آینده به 2 میلیارد دلار برسانیم.

وی ادامه داد: اکنون کشور روسیه متقاضی اغلب محصولات غذایی ایران است، همچنین یکی از محصولاتی که می توان صادر کرد گل بوده که به دلیل ضعف در سیستم حمل و نقل، آنطور که انتظار می رفت نقش خود را ایفا نکردیم.

عسگر اولادی با تاکید بر اینکه تمام محصولات غذایی ایران برای صادرات به روسیه مناسب است، گفت: البته در مقابل این ظرفیت ها، مشکلاتی هم وجود دارد که نخستین مشکل، نبود ویزا به دفعات ورود است، در حال حاضر ویزایی که به تجار ایرانی داده می شود مخصوص یک بار بوده و از همین رو درخواست کردیم که این موضوع را پیگیری و مشکلات را رفع کنند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه ادامه داد: مشکل دیگر، بحث ضعف در سیستم حمل و نقل است، اکنون سیستم هوایی کشور برای صادرات برخی کالاهای فاسد شدنی، ضعیف عمل می کند، سیستم ریلی کشور نیز در اختیار صادرات قرار ندارد، در صورتیکه بخش اعظمی از رونق صادرات، وابسته به بهبود وضعیت سیستم حمل و نقل است.

این بازرگان ایرانی چاله دیگر در مسیر افزایش مراودات را، ناهماهنگی سیستم بانکی عنوان کرد و افزود: اکنون تنها یک بانک در مسکو با ایران همکاری می کند و معتقدیم که باید این بانک در استانهای مختلف روسیه اقدام به گشایش شعبه کند.

وی تصریح کرد: 5 استان شمالی کشور، آمادگی صادرات محصولات غذایی در هر زمانی را دارند و با حل مشکلات مطروحه، وضعیت بهبود خواهد یافت، در کنفرانس دوجانبه نیز این موضوعات عنوان و مقرر شد که ظرف 20 روز، این مشکلات حل شوند، اکنون هم حدود یک هفته از زمان مقرر سپری شده و در صورت رفع موانع، امکان صادرات 2 تا 3 میلیارد دلار به روسیه را خواهیم داشت.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در رابطه با رقم کنونی صادرات به روسیه، گفت: در حال حاضر میزان صادرات حدود 600 میلیون دلار و واردات نیز حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار است و این رقم با توجه به پتانسیل های موجود ضعیف است که انتظار می رود از شرایط ایجاد شده،نهایت بهره برداری شود./

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عسگراولادی: چالش‌های موجود در مسیر گسترش صادرات به روسیه/ ایران ظرفیت صادرات 3 میلیارد دلار را دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X