ماجرای مشهورترین افسانه های علمی

ماجرای مشهورترین افسانه های علمی

بیگ بنگ/ بزرگترها همیشه به ما می گفتند: هر چیزی را که شنیدی باور نکن. حداقل قدیم ترها که این طور بود. با این حال، وقتی پای مسائل علمی پیش می آید، خیلی از ما به دلایل مختلف معمولا آنچه را که می شنویم راحت باور می کنیم. جالب اینجاست که این مساله مشکلی جهان شمول است و حتی درباره برخی مشهورترین گزاره هایی که ما آنها را به عنوان باورهای علمی قبول داریم صدق می کند. در ادامه تعدای از مشهورترین افسانه های علمی دنیا را مرور می کنیم.

بدون لباس فضایی، فضانوردان منفجر خواهند شد
منفجر شدن انسان در فضا به دلیل نداشتن لباس فضایی، موضوعی است که فقط به درد فیلم های علمی-تخیلی می خورد. اگر چه شما بدون لباس فضایی نمی توانید در فضا دوام بیاورید؛ اما مرگ شما نه در اثر منفجر شدن، بلکه ناشی از دو دلیل دیگر است. یا به دلیل کاهش فشار محیط، خون شما شروع به جوشیدن می کند، یا به دلیل سرمای موجود در فضا و جریان یافتن سریع گرما از بدن به سمت خلاء ، شما سریع یخ می زنید. اگر چه هر دوی اینها خیلی وحشتناک به نظر می رسند، اما می توانید به جنبه مثبت قضیه نگاه کنید، به لطف کمبود اکسیژن قبل از رخ دادن تمام این اتفاق ها شما بی هوش خواهید شد.

اختلاف فشار داخلی بدن با خلاء به اندازه ای نیست که باعث منفجر شدن شما شود. در حقیقت فشار داخلی لباس های فضایی تنها یک چهارم درصد فشار هوای سطح زمین است. همچنین، لباس های فضایی به گونه ای طراحی می شود که در صورت پارگی بتوان با افزایش جریان اکسیژن زمان لازم برای بازگشت به ایستگاه را فراهم کرد. حتی در تمرین های آماده سازی مانور خاصی برای چسب زدن لباس در میانه فضا وجود دارد.

در ایستگاه فضایی بین المللی جاذبه وجود ندارد
کاملا غلط است. طبق قانون گرانش نیوتن، اندرکنش اجسام مختلف روی هم سبب می شود که آنها به سوی یکدیگر جذب شوند. این نیروها با حاصل ضرب جرم اجسام رابطه مستقیم و با مجذور آنها هم نسبت عکس دارد. با توجه به ارتفاع متوسط ۴۰۰ کیلومتری ایستگاه فضایی بین المللی و شعاع استوایی ۶۳۷۸ کیلومتری زمین، میزان نیروی جاذبه در سطح زمین تنها ۱۳ درصد بیشتر از ایستگاه فضایی است؛ عاملی که باعث بی وزنی در ایستگاه فضایی می شود وضعیت سقوط آزاد دائمی آن در مدار است.

زمین در تابستان به خورشید نزدیکتر است
مدار زمین به دور خورشید بیضی است هعمین سبب شده بساری از مردم به غلط فکر کنند علت ایجاد فصول، تغییرات فاصله زمین از خورشید است؛ اما زمانی که ما در نیمکره شمالی فصل تابستان را تجربه می کنیم مردم در نیمکره جنوبی فصل زمستان را تجربه می کنند و برعکس. بنابراین وقتی این مساله را مطرح کنید که « در تابستان زمین به خورشید نزدیکتر است». باید گفت بر خلاف انتظار در تابستان نیمکره شمالی زمین از خورشید دورتر می شود.از طرف دیگر، این فاصله تنها ۳ درصد تغییر می کند که نمی تواند تغییرات چشمگیری را که در آب و هوا رخ می دهد توضیح دهد.

علت پیدایش فصول، انحراف محور چرخش زمین از راستای قائم است. این انحراف که حدود ۲۳٫۵ درجه است سبب می شود در گردش سالانه زمین به دور خورشید، تغییر زاویه ای در تابش خورشید نسبت به مناطق مختلف زمین به وجود بیاید. در تابستان، جهت انحراف زمین به سوی خورشید است. در نتیجه انرژی خورشید که در واحد سطح به زمین می رسد، بیشتر می شود و همین مساله است که باعث گرم شدن بیشتر زمین و به وجود آمدن تابستان می شود؛ اتفاقی که عکس آن در زمستان رخ می دهد و منجر به سر شدن هوا می شود.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

ماجرای مشهورترین افسانه های علمی

ماجرای مشهورترین افسانه های علمی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماجرای مشهورترین افسانه های علمی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X