عبدالله ناصری در گفت‌وگو با «اعتماد»: پیوند اصلاح‌طلبان و روحانی شکسته نمی‌شود

عبدالله ناصری در گفت‌وگو با «اعتماد»: پیوند اصلاح‌طلبان و روحانی شکسته نمی‌شود

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

عبدالله ناصری معتقد است که دغدغه‌های مشترک اصلاح‌طلبان و حسن روحانی، پیوندی را میان اصلاح‌طلبان و دولت ایجاد کرده که به این راحتی‌ها شکسته نخواهد شد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید که ادامه رفتارها و اظهارات روحانی موقعیت‌های بهتری را نصیب اصلاح‌طلبان خواهد کرد.

جریان اصلاحات در دولت آقای روحانی چه شرایطی را سپری می‌کند؟

اصلاحات در این دوره یعنی در دولت آقای روحانی یکی از بهترین دوران‌های خود را می‌گذراند. اصلاح‌طلبان پس از سال 88 با تنگناهای شدیدی مواجه شدند و هزینه‌های سنگینی را برای فعالیت‌های خود پرداخت کردند اما دست از کار نکشیدند و با رفتار خود در انتخابات 92 توانستند اقتدار اجتماعی خود را به نمایش بگذارند. البته آقای روحانی هم با انتخاب گفتمان اصلاح‌طلبانه خود، نقشی موثر در نشان دادن این پایگاه مقتدر اجتماعی داشت. به اختصار باید بگویم که پیروزی آقای روحانی در انتخابات نمایش قدرت اصلاحات بود. این قدرت‌نمایی به گونه‌یی بود که جریان اصولگرایی اصلا تصورش را هم نمی‌کرد که فضا به نفع اصلاح‌طلبان تغییر کند و گفتمان اصلاح‌طلبی با تغییر فضا به نفع خود توانست در انتخابات پیروز شود. پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات، این فشارها و محدودیت‌ها بیشتر شد. پیروزی آقای روحانی در حالی بود که اصولگرایان اطمینان خاطر داشتند که پیروزی جریان اصولگرا در انتخابات حتمی است اما آقای روحانی با اتخاذ تدبیری هوشمندانه و درک موقعیت اجتماعی اصلاح‌طلبان فهمید که برای اصلاح خرابی‌های هشت‌ساله دولت گذشته باید همچون اصلاح‌طلبان بیندیشد و همچون اصلاح‌طلبان سخن بگوید. البته شاید تفاوت‌هایی باشد اما آقای روحانی با اظهارات خود نشان داده که آن مسائلی که برای اصلاح‌طلبان مهم است برای ایشان هم اولویت و دلمشغولی است بر همین اساس دغدغه‌های مشترک اصلاح‌طلبان و آقای روحانی، پیوندی میان اینان برقرار کرده که یقینا اصولگرایان از این پیوند خشنود نیستند. این رفتار آقای روحانی در بهبود وضعیت سیاسی اصلاح‌طلبان موثر است.

یعنی معتقدید که ادامه همین رفتار از سوی آقای روحانی می‌تواند موقعیت‌های بهتری را در آینده نصیب اصلاح‌طلبان کند؟

بله. اصلاح‌طلبان تا پیش از دولت آقای روحانی از قوه مقننه و مجریه کشور به کنار رانده شده بودند و تنها در بخش مدنی کشور آن هم نه با قدرت حضور داشتند و در همین موقعیت بود که توانستند فرصتی را برای فعالیت‌های خود پیدا کنند. فشارهای تحمیلی به اصلاح‌طلبان آموخت که برای بازی سیاسی باید صبوری پیشه کنند و از اندک فرصت‌ها با انتخاب استراتژی واحد و رفتار همسو و هماهنگ موقعیت از دست رفته را برگردانند. این صبوری اصلاح‌طلبان به انضمام حمایت از آقای روحانی و کناره‌گیری هوشمندانه و ایثارگرانه آقای عارف نشان داد که اصلاح‌طلبان هر طور شده راه خود را رو به جلو باز می‌کنند.

اصولگرایان چگونه نتوانستند ارزیابی دقیقی از پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان داشته باشند؟

اصولگرایان اینقدر گفتند که اصلاح‌طلبان مرده‌اند خودشان هم باورشان شد اصلاح‌طلبان جایگاه و پایگاهی ندارند و همین مساله منجر به خود فریبی اصولگرایان شد. اصلاح‌طلبان از سال 84 سعی در باز‌سازی گفتمان خود داشته‌اند و تمام تلاش خود را کرده‌اند تا در این زمینه تحلیل واقع بینانه‌یی از شرایط خودشان و شرایط کشور و فعالیت سیاسی در آن داشته باشند. در قوه مقننه به خاطر برخی نظارت‌ها چندان کاری نمی‌توان انجام داداما در انتخابات ریاست‌جمهوری و رد صلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی فرصت ادامه حضور در رقابت انتخاباتی برای آقای عارف و روحانی فراهم شد. البته جناح رقیب گمان می‌کرد که این افراد نمی‌توانند رای بیاورند و قطعا این افراد از سوی مردم دیده و پسندیده نمی‌شوند. اما این تیزهوشی اصلاح‌طلبی بود که با قدرت و پایگاه اجتماعی خود توانست با همین افراد، قدرت خود را اثبات کند و با پایداری و اتحاد راه خود را در انتخابات پیدا کرد. رفتار آقای روحانی و عمل به گفتمان و شعارهایی که ایشان پیش از پیروزی در انتخابات دادند و همین اظهاراتی که درباره برخی مسائل می‌گویند می‌تواند از عوامل موثر در پایگاه اجتماعی آینده اصلاح‌طلبی باشد. البته توقع ما از ایشان این است که آقای روحانی به شعارهای انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند و وفادار به شعارهای‌شان باشند.

آقای خاتمی به تازگی در جلسه‌یی با دانشجویان بر لزوم تعامل با حاکمیت با حفظ هویت اصلاح‌طلبی تاکید کرده‌اند. طبق گفته‌های ایشان این تعامل بنا نیست به معنی توبه از هویت اصلاح‌طلبی باشد. به عقیده شما این گفته آقای خاتمی آیا بناست راه جدیدی برای اصلاح‌طلبان باز کند؟

به نظر من این حرف جدید نیست. ذات و سرشت اصلاح‌طلبی در تعریف خود حرکت اصلاح‌طلبانه در چارچوب نظام و بر اساس قانون اساسی را دارد. ما هر حرکت و اصلاحی را که مد نظر داشته باشیم در چارچوب قانون اساسی انجام خواهیم داد و اصولگرایان تندرو می‌خواستند به کمک قدرت رسانه‌یی که برخوردار هستند اصلاح‌طلبی را در خارج از ارکان حاکمیت و خط قرمز‌ها جلوه دهند و همیشه این جور نسبت به اصلاحات صورت گرفته است و در انتخابات 92 با حذف رقبایی مثل خاتمی و هاشمی سعی در ممانعت در اصلاحات کردند که ما در آن زمان نشان دادیم که اقتدار اجتماعی اصلاح‌طلبان بیش از اینها است.

فکر می‌کنند هویت ثابتی که آقای خاتمی به آن اشاره می‌کند، چیست؟

حضور در صحنه قدرت و تعامل با حاکمیت قرار است که توامان صورت بگیرد.‌گر چه گهگاه تندروها سعی در فریب افکار عمومی دارند. اما آقای خاتمی در سخنان خود هر‌از‌گاهی با باز تعریف موقعیت‌ها و گفتمان اصلاح‌طلبی و یادآوری‌ها سعی در بهبود شرایط و خلع سلاح کردن اصلاح‌طلب ستیزان را دارند.

ارزیابی‌تان از آینده جناح‌های سیاسی و به ویژه اصلاح‌طلبان چیست؟

پیش از انتخابات 92 ضربه سنگینی به اصلاح‌طلبی وارد شده است و این را نباید نادیده گرفت. هم در مجلس و هم در فضای رسانه‌یی فضای منازعه در کشور شدت گرفت. پیش بینی من این است که از این زمان به بعد شکاف بزرگی در اصولگرایی به وجود خواهد آمد. اما اصلاح‌طلبان بر خلاف اصولگرایان، به اتحاد رسیده و با همین ساز و کار در انتخابات‌های پیش رو وارد خواهند شد. وحدت اصلاح‌طلبان با مدیریت آقای خاتمی و پیش بردن مطالبات اجتماعی هواداران بی‌شمار اصلاح‌طلب می‌تواند آینده خوبی را برای اصلاحات و اصلاح‌طلبان رقم بزند.

آقای روحانی با اظهارات خود نشان داده که آن مسائلی که برای اصلاح‌طلبان مهم است برای ایشان هم اولویت و دلمشغولی است بر همین اساس دغدغه‌های مشترک اصلاح‌طلبان و آقای روحانی، پیوندی میان اینان برقرار کرده که یقینا اصولگرایان از این پیوند خشنود نیستند. این رفتار آقای روحانی در بهبود وضعیت سیاسی اصلاح‌طلبان موثر است

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عبدالله ناصری در گفت‌وگو با «اعتماد»: پیوند اصلاح‌طلبان و روحانی شکسته نمی‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X