برگزیده جشنواره خوارزمی توسعه‌ی فرهنگی را ناشی از افزایش ظرفیت نخبگان می داند

برگزیده جشنواره خوارزمی توسعه‌ی فرهنگی را ناشی از افزایش ظرفیت نخبگان می داند

بنیاد ملی نخبگان/ برای پیشرفت و توسعه راه‌های مختلفی وجود دارد که مهمترین آن نخبه‌گرایی است.
مرضیه آژنگ؛ کارشناس ارشد مرمت اشیاء تاریخی و فرهنگی از دانشگاه اصفهان، در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: صنعت توریسم گسترده‌ترین صنعت خدماتی و مهمترین صنعت اشتغال زا در دنیا محسوب می شود و همه‌ی کشورها در رقابتی تنگاتنگ در پی بهره‌گیری از مزایای آن هستند.
وی افزود: این صنعت در ایران با مشکلات و نارسایی‌هایی چون ضعف مدیریتی، نبود استراتژی‌های بلند و کارآمد، محدودیت های سیاسی و غیره مواجه است.
آژنگ ادامه داد: این مشکلات از یک سو و مهاجرت یا کناره گیری نخبگان از سوی دیگر، این سؤال را ایجاد می کند که چگونه می توان تعامل میان نخبگان و صنعت گردشگری ایران را در راستای توسعه‌ی صنعت گردشگری و در راستای ایجاد محیط‌های رشد و شکوفایی حداکثری توانمندی های نخبگان، افزایش داد؟
برگزیده جشنواره جوان خوارزمی افزود: از این‌رو نیاز تبیین و تعیین اهمیّت حضور نخبگان در صنعت گردشگری، به‌عنوان منابع فکری خلاق و نیز فراهم آوردن زمینه‌های ظهور و شکوفایی نخبگان و توجه به نیازهای آنان، احساس می‌شود.
همچنین کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمد حاصل از فروش نفت ایجاب می‌کند که استفاده از ظرفیت های زیستی کشور، منابع طبیعی و توجه به صنعت جهانگردی بیش از پیش مورد توجه نخبگان قرار گیرد.
وی با اشاره به این نکته که صنعت گردشگری نمی تواند به دور از بهره مندی از پیشرفت حاصله در علوم مختلف باشد، گفت: این صنعت به دنبال موقعیت هایی است تا طراحی و برنامه ریزی اصولی را مد نظر قرار دهد و آن ها را پیاده کند. برای پیشرفت و توسعه راه‌های مختلفی وجود دارد که مهمترین آن نخبه گرایی است.
کارشناس ارشد مرمت اشیاء تاریخی و فرهنگی افزود: توسعه‌ی فرهنگی ناشی از افزایش ظرفیت، نوآوری و آفرینندگی نخبگان آن جامعه است. گام مهم گردشگری نخبگانی، درک مفاهیمی است که نخبگان به‌عنوان یک زیرگروه خاص از مسافران، در بازدید از هر مکان درخواهند یافت.
آژنگ ادامه داد: دیدگاه عمیق نخبگان و طرز فکر خلّاقانه‌ی آن ها در برخورد با مناطق هدف گردشگری، بدون شک به ایده های جدیدی در رابطه با رونق گردشگری، شناخت بیشتر منطقه و تولید دانش و خلاقیّت منجر خواهد شد که گردشگری نخبگان با مدیریت صحیح عوامل اجرایی، سمت و سوی منطقی پیدا کند و خروجی های متعددی مانند طرح، مقاله، تهیه‌ی علوم پایه، برنامه ریزی و غیره داشته باشد. به بیان دیگر باید تمایز میان نگاه سازنده نخبگان را دریافت.
وی در پایان گفت: برگزاری تورهای نخبگان و تشکیل یک جامعه‌ی گردشگر نخبه، نه تنها بسیاری از مشکلات پیش روی صنعت گردشگری را از میان برخواهد داشت؛ بلکه این مقوله، نقطه آغازی برای نیل به افق های سند چشم انداز بیست ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران و سند راهبردی کشور در امور نخبگان خواهد بود. هدف از این امر افزایش مشارکت نخبگان در صنعت گردشگری و مشارکت گردشگری در امور نخبگان و برآوردن نیازهای آنان برای رسیدن به شایستگی و شئون تعیین شده در سند چشم انداز 1404 ایران است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزیده جشنواره خوارزمی توسعه‌ی فرهنگی را ناشی از افزایش ظرفیت نخبگان می داند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X