آیت الله مصباح یزدی: بحث و تبادل نظر کمک زیادی به کاهش اختلافات مذاهب دارد

آیت الله مصباح یزدی: بحث و تبادل نظر کمک زیادی به کاهش اختلافات مذاهب دارد

ایرنا/ رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی گفت: بحث،تبادل نظر و مناظره کمک زیادی به کاهش اختلافات میان مذاهب و نزدیک شدن افکار دارد.

آیت الله 'محمد تقی مصباح یزدی' روز چهارشنبه در دیدار جمعی از علمای کشور اندونزی درقم افزود: البته نباید توقع داشته باشیم همه اختلافات میان ادیان برطرف شود و همه از یک متون دینی بهره مند باشند.

وی با اشاره به اینکه رفت و آمد میان علمای اسلام نقش مناسبی در نزدیک شدن کشورهای اسلامی به یکدیگر دارد بیان داشت: باید نوعی تعدد مذاهب را در اسلام بپذیریم و آنها را رسمیت شناخته و قول یک مذهب نفی سایر مذاهب نباشد.

عضو خبرگان رهبری افزود: ممکن است فقها در داخل یک مذهب اختلاف فتوا داشته باشند، این درحالی است که بزرگان مراجع شیعه همه تابع یک مذهب هستند ولی فتاوای اختلافی دارند و در عین حال مشکلی بین آنان وجود ندارد.

وی ادامه داد: اختلافات در امور جزئی قابل پذیرش است و گریزی از آنان نیست و نمی توان یک مذهب واحد را رسمیت داد، همچنین اختلافات همواره از ناحیه شیاطین و دشمنان اسلام در داخل کشورهای اسلامی حتی گاهی به نام خود اسلام بوجود می آید.

آیت الله مصباح یزدی افزود: اینگونه اختلافات عمدی است و از سوی شیاطین علیه اسلام صورت می گیرد و برای گمراهی دیگران استفاده می شود و بارزترین نمونه آن اختلافی است که امروز در دنیای اسلام بین افراط گرایان کم عقل با اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان می بینیم.

وی تاکید کرد: برای مقابله با این دسته از عوامل اختلافی باید بیش از آن که از عوامل علمی و فرهنگی استفاده کرده و روابط مناظره ای داشته باشیم از وسائل عملی، تقویت روابط سیاسی و دیپلماتیک ، تقویت روابط اقتصادی و توجه به خودکفایی اقتصادی مسلمانان بهره ببریم و مسلمانان احتیاجات خود را به وسیله همدیگر رفع کنند.

وی ابراز داشت: مسلمانان در سراسر دنیا علیرغم فاصله های جغرافیایی و اختلافات دررژیم سیاسی و زبان، در رشته عواطف مذهبی هم احساس هستند و همین باعث می شود در برابر دشمنان ید واحده ای در موقع لزوم برای دفاع از اسلام و هویت خود داشته باشند.

وی گفت: بیش از نیم قرن است که تحول فوق العاده ای درکشور اسلامی ایران اتفاق افتاده است و انقلاب عظیمی بر اساس اسلام و اجرای احکام اسلامی و حفظ هویت و ارزش های اسلامی به وسیله امام خمینی بوجود آمده است.

رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار داشت: ایران پیش از انقلاب نیز کشوری اسلامی بود و در قانون اساسی دین رسمی کشور اسلام ذکر شده بود اما عملا پای بندی چندانی به این اصول وجود نداشت اما انقلاب اسلامی رژیم سیاسی کشور را تابع مبادی دینی و مذهبی کرد.

وی بیان داشت: کشورهای دیگری هم هستند که می خواهند احکام اسلامی را رعایت کنند اما در ایران معتقدیم که در راس حکومت کسی باید باشد که جانشین پیامبر(ص) باشد، اطاعت از او اطاعت از پیامبر(ص) باشد و این امر در سایر کشورها وجود ندارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی به عنوان حکومت ولایت فقیه شناخته می شود، البته تغییر نظام کشوری که بیش از یکهزار سال به صورت دیگری اداره شده بود ، کار آسانی نیست و در کوتاه مدت انجام نمی گیرد.

آیت الله مصباح یزدی اضافه کرد: در مدتی که از پیروزی انقلاب می گذرد قدم های مهمی در راه اسلامی شدن کشور در زمینه های مختلف برداشته شده است و امیدواریم کامل تر نیز شود.

وی افزود: یکی از نمودهای اجرای احکام اسلامی آن است که در جامعه گدایان حرفه ای دیده نمی شود و حکومت برای کمک به فقرا ومستمندان کمک زیادی کرده است.

وی گفت: کشور اندونزی علیرغم فاصله زیاد از زادگاه اسلام، بزرگترین جمعیت مسلمانان را در خود جای داده است و در طول تاریخ پیدایش اسلام خدمات زیادی در درون مرزهای کشورخود و کشورهای همسایه انجام داده است.

هفت تن از علمای برجسته کشور اندونزی از روز دوشنبه گذشته برای شرکت در نشست علمی 'هم اندیشی علمای اندونزی و ایران' و برگزاری گفت وگوی علمی با محوریت 'گفت و گو میان مذاهب اسلامی برای وحدت امت اسلام' به دعوت پژوهشگاه مطالعات تقریبی قم به این شهر آمده اند.

این گروه تا عصر پنجشنبه از برخی مراکز دیگر حوزوی قم بازدید کرده و با برخی علمای حوزه نیز دیدار می کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیت الله مصباح یزدی: بحث و تبادل نظر کمک زیادی به کاهش اختلافات مذاهب دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X