ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار

ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار

سیری در ایران/ بخش روداب یکی از بخش های هفت گانه شهرستان سبزوار که در جهت جنوب غربی شهرستان و در 45 کیلومتری شهر سبزوار واقع و دارای 4942 کیلومترمربع وسعت و سه دهستان به نامهای فروغن به مرکزیت روداب با 1550 کیلومترمربع وسعت، خواشد به مرکزیت بجدن با 1295 کیلومترمربع وسعت و کوهمایی به مرکزیت اجنورد با 2096 کیلومترمربع می باشد .
بخش روداب از شمال با دهستانهای ریوند، صدخرو، مزینان از بخش داورزن ، از شمال شرق با دهستان قصبه غربی از بخش مرکزی و دهستان بیهق از بخش ششتمد و از شرق با دهستان تکاب و کوه میش از بخش ششتمد از جنوب با شهرستان بردسکن و سرانجام از غرب با شهرستان شاهرود استان سمنان هم مرز است.
این بخش در سال 1369 بعنوان بخش مستقل در نقشه جغرافیایی سیاسی کشور ظاهر شد و جمعا” دارای یک نقطه شهری بنام شهر روداب ، 80 روستا که 67 روستا دارای سکنه و 13 روستا خالی از سکنه می باشد و 42 روستای آن بالای 20 خانوار که شامل شورای اسلامی و 41 روستا شامل دهیاری هستند. (در آمار سال 85 تعداد روستاهای بالای 20خانوار بخش به 47 روستا افزایش یافته است)
معرفی بخش به لحاظ موقعیت جغرافیایی :
بخش روداب یکی از بخش های هفت گانه شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی می باشد که در فاصله42کیلومتری جنوب غربی شهرستان قرار گرفته است .
این بخش در عرض 35 درجه و 37 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 57 درجه و 18 دقیقه شرقی واقع شده است .
بعلت گستردگی خاص بخش روداب سه دهستان فروغن جلگه ای ، خواشد کوهستانی وتپه ای و کوه همایی کویری و نیمه کوهستانی متمایز از یکدیگر بوجود آمده اند .
وجه تسمیه روداب:
بر اساس اظهار نظر افراد مطلع و همچنان که از نام بخش پیداست و روداب بر گرفته از نام رودخانه پر آب و بزرگی به نام رودخانه روداب که از کوههای کومیش (اور و کمر قلعه) 25 کیلومتری شهر روداب سرچشمه گرفته و پس از سیراب ساختن مزارع داخل دجله ای می شد که حتی در آن قایقرانی نیز می‌شده است و از علائم آن شط بهرام در نزدیکی کلاته میرعلی را می توان نام برد ه به مرور زمان آب آن کاهش پیدا کرده است و هم اکنون نیز در جریان است.
مراکز مذهبی و امامزاده های بخش روداب :
1- امامزاده پروند ( امامزاده سید ابراهیم) روستای پروند
2- شاهزاده ابوالقا سم روستای گرمک
3- امامزاده بنقن
4- امامزاده درقدم
5- آرمگاه پیر بیدک
6- امامزاده کلاته میر علی
7- امامزاده برآباد
8- امامزاده روداب
9- امامزاده کاهان
10-مزار شهربانو بیگم (اریان)
11-مزار پیربدر استاج
12-مزار پنج معصوم بهارستان
13-مزار سیدجلال هاشمی درقدم

ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار

ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار

ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایرانسرا/ معرفی شهر «رودآب» سبزوار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X