آمانو همچنان دور باطل می‌زند؛ بازی سیاسی آقای مدیر‌کل در آستانه دور جدید مذاکرات

آمانو همچنان دور باطل می‌زند؛ بازی سیاسی آقای مدیر‌کل در آستانه دور جدید مذاکرات

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مدیر‌کل آژانس بین‌المللی اتمی دیروز و آن هم در آستانه دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای در حالی در جلسه شورای حکام ادعا کرده که ایران همکاری همه‌جانبه‌ای با این نهاد نداشته است که این رفتار متناقض آقای آمانو از بازی سیاسی این نهاد برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات حکایت می‌کند
ایران دو گام از پنج گام شفافیت‌زا را که موافقت کرده بود تا ۲۵ آگوست به اجرا در آورد، انجام نداده است، این جمله‌ای بود که مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شورای حکام آژانس مطرح کرد.
آقای آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی در حالی بار دیگر در ادعایی اعلام کرده که ایران ۲ گام از ۵ گام شفافیت‌زا را انجام نداده است که گزارش قبلی منتشرشده بر صداقت رفتاری ایران مهر تایید زده بود چنانچه در گزارش منتشر شده مطرح شده که ایران، اقدامات درباره برنامه هسته‌ای‌اش را برای اجرای مفاد توافق‌نامه تمدید شده با ۱+۵ آغاز کرده است.
«یوکیا آمانو» مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز در پایان روز اول نشست شورای حکام با حضور در کنفرانس خبری بر تعهد ایران بر همکاری با آژانس تأکید کرد، اما بار دیگر مدعی شد که آژانس همچنان نمی‌تواند به طور کامل صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تائید کند.
آقای آمانو در مورد همکاری‌های دوجانبه با ایران و اقدامات عملی در چارچوب همکاری‌ها، گفت: «آژانس از ایران خواسته تا اقدامات عملی جدیدی ارائه کند. تاکید می‌کنم که برای حل همه مسائل آژانس باید به بازرسی و راستی‌آزمایی براساس برنامه مشترک اقدام ادامه دهد.»
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا از کندی پیشرفت همکاری‌ها ناامید شده است، گفت سفر اخیرش به تهران، با هدف پیگیری اجرای ۵ اقدام عملی سومین گام از چارچوب همکاری‌ها صورت گرفته و پس از این دیدار بوده است که تهران اجرای دو اقدام دیگر را آغاز کرده است. وی افزود: «من در طول حضورم در تهران شاهد تعهد بالای تهران برای اجرای گام‌ها و همکاری‌ها بودم. من بیانیه‌ای در مورد نیت آن‌ها برای تسریع اجرای گام‌ها ارائه کردم، اما همانطور که در مورد موضوعات دیگر گفتم، ما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.»
آمانو در ادامه کنفرانس خبری خود در وین گفت: شنیده‌ایم که وزارت دفاع ایران اعلام کرده است که اجازه دسترسی به پارچین را نمی‌دهیم. این یکی از ۱۲ محلی است که شناسایی کرده‌ایم. برای حل نگرانی‌ها، فکر می‌کنم پارچین یکی از مواردی است که باید در مورد دسترسی به آن با ایران مذاکره کنیم.
وی اضافه کرد؛ ما در ماه نوامبر ۱۲ مورد را شناسایی کردیم که باید در مورد آن‌ها شفاف‌سازی صورت گیرد. ما تا پاییز بر سر چارچوب همکاری‌ها و انجام تعامل برای دریافت توضیحات باید به توافق برسیم. برای آنکه بتوانیم به تصویری روشن از این ۱۲ مورد دست یابیم، ما باید ارزیابی‌هایی را ترتیب داده و آن را به شورای حکام گزارش دهیم.
ادعای آمانو مبنی بر بازدید از سایت پارچین در حالی مطرح شده که در قوانین بین‌المللی آژانس اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را ندارد و پارچین نیز جز سایت‌های نظامی محسوب می‌شود.
چند روز گذشته نیز آژانس بین‌المللی اتمی همین ادعا را مطرح کرد چنانچه درآخرین گزارش منتشر شده خود عنوان داشته که ایران هنوز به دو مورد از ۵ تعهد خود در زمینه اعتمادسازی عمل نکرده است.
این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تیم مذاکره کننده کشورمان امروز عازم نیویورک می‌شود تا روز چهارشنبه و پنج شنبه مذاکراتی دجانبه و چند جانبه با اعضای ۱+۵داشته باشند
این رویکرد آژانس و ادبیات متناقضی که آقای آمانو در جلسه شورای حکام به کار برده است آن هم همزمان با آغاز دور جدید گفت وگوهای ایران و۱+۵تنها یک نکته را به ذهن یادآوری می‌کند و آن هم اینکه این سازمان هنوز هم سناریو و سیاست‌های تصمیم‌گیران خود به ویژه امریکا را اجرایی می‌کند و به عنوان یک نهاد غیر‌مستقل تنها نام یک آژانس بین‌المللی را با خود یدک می‌کشد.
ایران و آژانس در مذاکرات ۳۰ اردیبهشت در خصوص ۵ اقدام عملی دیگر که قرار بود تا سوم شهریور ماه اجرا شود به توافق رسیدند. یکی از مواردی که آژانس ادعای عدم همکاری ایران را مطرح کرده درخصوص چاشنی‌های انفجاری است که ، ایران با ارایه اسناد و اطلاعات در خصوص چاشنی های ایمن انفجاری ثابت کرده که کاربرد این چاشنی ها در ایران برای صنایع نفت و گاز است و آژانس بر این امر صحه گذاشته و آن را ناهمخوان با رویه صنایع تخصصی ندانسته است.
در همین رابطه نیزکمالوندی در گفت وگوییی خبری با اشاره به پاسخ ایران در خصوص چاشنی‌های انفجاری و دو سوال باقی مانده دراین باره خاطرنشان کرد: ایران اطلاعات اولیه در مورد دو سوال باقی مانده را در اختیار آژانس قرار داده معمولا بعد از ارایه اطلاعات آژانس توضیحات بیشتری می‌خواهد که این توضیحات بیشتر ظرف یک هفته تا ده روز آینده مطرح می‌شود و امیدواریم مثل موضوعات دیگر بسته شود.
از دید ایران این موضوع که یکی از پایه های اتهامات بی اساس علیه ایران است بسته شده است. نباید فراموش کرد که این همکاری با آژانس برای پاسخ دادن به سوالاتی است که از گذشته وجود دارد و این سوالات تاکنون پاسخ داده نشده است. مثلا سوالاتی مبنی بر ادعاهایی که ایران در گذشته به دنبال استفاده از انرژی هسته یی در برنامه های نظامی خود بوده است.
هرچند این موضوع هرگز صحت نداشته و تمامی اینها شبهاتی است که ایجاد شده. اما همواره ایران تلاش کرده در این حوزه با آژانس همکاری کند تا به این سوالات پاسخ داده شود و روشنگری در زمینه اینکه برنامه هسته یی ایران کاملا صلح آمیز است صورت بگیرد. ایران در این زمینه همکاری کرده اما به جای قدردانی از این همکاری، از این همکاری سوءاستفاده شده است و با افشای اطلاعات ایران پنج تن از دانشمندان این کشور مورد هدف تروریستی قرار گرفته اند یا با پاسخگویی به یک سوال، بیش از ۱۰ سوال جدید مطرح کرده اند که نشانگر تحمیل روندی غیرعادی، غیرقانونی و غیرعملی بر ایران از سوی آژانس است. با وجود این ایران به امضای یک چارچوب همکاری با آژانس تن داده و در آن متعهد شده به سوالات گذشته و حال پاسخ دهد و این روند پاسخگویی را آغاز کرده است.

حفظ حقوق مردم و دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای خط قرمز ماست
تکرار ادعای دوباره آمانو علیه ایران در جلسه شورای حکام درحالی است که از فردا مذاکرات ایران و۱+۵آغاز می‌شود و در همین زمینه سیدعباس عراقچی دیروز در حاشیه پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی، مشورتی آسیایی- آفریقایی (آلکو) که در محل دفتر مطالعات وزارت خارجه در جمع خبرنگاران در خصوص مذاکرات ایران و ۱+۵ در نیویورک خاطرنشان کرد:‌ آنچه مسلم است حفظ حقوق مردم ایران و حفظ دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای خط قرمز ماست و به هیچ وجه مصالحه‌پذیر نخواهد بود ولی امیدواریم با راه‌حل‌هایی که احتمالا بتوان به آن رسید به نحوی بتوان به یک تفاهم جامع رسید که هم برنامه هسته‌ای و خواسته‌های ما حفظ شود هم نگرانی‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد برطرف شود و اطمینان از ماهیت صد در صد صلح‌آمیز برنامه ایران حاصل شود.
عراقچی تصریح کرد:امروز عازم نیویورک هستیم و مذاکرات چهارشنبه و پنجشنبه به صورت دوجانبه و چند جانبه برگزار خواهد شد. موضوعاتی وجود دارد که در برخی موضوعات اختلافات جدی است و امیدواریم با مشورت‌های یک ماه گذشته و جلسات دوجانبه و چند جانبه و همچنین جلساتی که قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در نیویورک برگزار شود پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود.
معاون وزیر خارجه در خصوص اینکه آیا نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور در نیویورک برگزار خواهد شد، اظهار داشت: چهارشنبه یک ناهار کاری بین آقای ظریف و خانم اشتون برگزار خواهد شد که در آن نحوه ادامه مسیر مشخص می‌شود.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در عین حال تصریح کرد:‌ اینکه در نیویورک بتوان به جمع‌بندی نهایی برسیم و توافق به دست بیاید خیلی بعید می‌دانم. با توجه به حجم زیادی از مذاکرات که باید انجام شود.
تاکید عراقچی بر خط قرمز‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای در حالی است که معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان نیز در دیدار با رئیس کمیسیون دفاعی مجلس ملی فرانسه که در رأس هیأتی به ایران سفر کرده بود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در صورت وجود اراده سیاسی در کشورهای ۱+۵ آمادگی کامل دارد تا مذاکرات به نتیجه برسد، گفت: انتظار ایران از کشورهای غربی لغو کلیه تحریم‌ها پس از امضای توافق جامع است.
تخت روانچی در ادامه گفت وگو با پاتریسیا آدام تصریح کرد: انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشورهای غربی در این مذاکرات ا ین است که براساس توافقات به عمل آمده و پس از امضای توافق جامع کلیه تحریم‌ها علیه ایران «لغو» گردد.
پیشتر نیز وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار وزیر خارجه کره شمالی گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته‌ای ایران باشد، می‌توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.
محمد جواد ظریف در دیدار با ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک کره که برای شرکت در پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی – مشورتی آسیایی و آفریقایی آلکو در تهران به سر می‌بردبا تشریح خلاصه‌ای از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته‌ای ایران باشد، می‌توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمانو همچنان دور باطل می‌زند؛ بازی سیاسی آقای مدیر‌کل در آستانه دور جدید مذاکرات» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X