سرکوب مخالفان به‌ بهانه داعش!

سرکوب مخالفان به‌ بهانه داعش!

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پس از تبلیغات زیاد کنفرانس موسوم به «امنیت و صلح عراق» روز دوشنبه در پاریس برگزار شد. هدف از برگزاری این کنفرانس تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها بین کشورهای شرکت‌کننده در ائتلاف ضد داعش اعلام شده است. پیش از این مسئولان امریکایی از اعلام آمادگی 40 کشور برای شرکت در این ائتلاف خبرداده بودند، اما طبق اعلام منابع فرانسوی کمتر از 30 عضو آن هم به طور مشترک از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در نشست پاریس شرکت کرده‌اند و بر همین اساس اولین نقد وارده به این نشست این است که برخلاف ادعای مسئولان امریکایی نمی‌توان صفت بین‌المللی به این نشست اطلاق کرد.

از دیگر نقدهای وارده به این نشست و دور جدید مبارزه با تروریسم تمرکز بر برخورد‌های سخت‌افزاری و رویکردهای نظامی‌گرانه است حال آنکه مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری به لحاظ ماهیت آن برخورد نرم افزاری و تدریجی می‌طلبد و تجارب سال‌های گذشته نیز بارها این واقعیت را به اثبات رسانده است که برخورد نظامی‌گرانه و سخت‌افزاری نتیجه‌ای جز رشد قارچ گونه گروه‌های تروریستی نخواهد داشت. علاوه بر این در نشست پاریس کشورهایی مثل سوریه که اولین قربانی داعش و دیگر گروه‌های همکیش آن بوده و هست و به همین دلیل انگیزه قوی و در عین حال تجربه ارزنده در مقابله با تروریسم و گروه‌های تکفیری دارد حضور ندارد اما در مقابل خیلی از دولت‌هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد داعش و دیگر گروه‌های همفکر آن نقش اساسی داشتند حضور دارند و اکنون به پرچمدار مبارزه با داعش تبدیل شده‌اند و در این میان حتی برخی از آنها هنوز هم نمی‌توانند ارتباطات‌شان را با داعش قطع کنند و در برابر درخواست امریکا برای پیوستن به ائتلاف مقاومت می‌کنند.

آنچه در این میان خطرناک است اینکه برخی از کشورهایی که به ائتلاف به اصطلاح ضدداعش پیوسته‌اند می‌کوشند بین داعش و مخالفان خود رابطه «این همانی» ایجاد کنند و در پرتو ائتلاف به قلع و قمع مخالفان بپردازند. مصر و عربستان می‌خواهند هجمه جدیدی را علیه اخوان‌المسلمین تدارک ببینند و به ریشه‌کنی آن در نقاط مختلف خاورمیانه دست بزنند. در این راستا رسانه‌های عربستان در اقدامی فرافکنانه تبلیغات وسیعی را در خصوص اینکه منشأ فکری داعش به اخوان‌المسلمین می‌رسد شروع کرده‌اند حال آنکه اخوان‌المسلمین در بین مکاتب فکری موجود در اهل تسنن از مکاتب میانه بوده و علت اینکه غرب در مقاطعی از پروژه اخوانی کردن منطقه حمایت می‌کرد همین بوده است.

البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که اخوان‌المسلمین در مواردی از جمله بحران سوریه و حتی در خود مصر با نزدیک شدن به گروه‌های سلفی و تکفیری اشتباه استراتژیکی مرتکب شد. از دیگر بازیگرانی که برای استفاده ابزاری از ائتلاف به اصطلاح ضد داعش با القای گفتمان این همانی دندان تیز کرده و از هم اکنون خیز برداشته است، رژیم صهیونیستی است و اظهارات مسئولان این رژیم طی چند روز گذشته مملو از مقایسه داعش و حماس بوده و در این راستا نتانیاهو هر دو را میوه یک درخت مسموم ارزیابی کرد.

حتی از زمانی که بحث ائتلاف ضد داعش مطرح شده انگیزه رژیم صهیونیستی برای اجرای تعهدات خود در قبال توافقنامه آتش بس نیز تضعیف شده و این رژیم تقریبا هر روز به نقش این توافقنامه دست می‌زند. حتی به نظر می‌رسد فضای ائتلاف در کندی روند آشتی ملی بین فتح و حماس از سوی تشکیلات خودگردان نیز مؤثر بوده به گونه‌ای که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان اولین انتقادهای صریح از حماس را در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره و در مصاحبه مطبوعاتی پس از آن بیان کرد و این در حالی است که این نشست به تصمیم‌گیری در خصوص شرکت کردن یا نکردن کشورهای عربی در ائتلاف مورد درخواست امریکا اختصاص داشت.

در مجموع می‌توان گفت هر چند نمی‌توان منکر لزوم تشکیل ائتلاف برای مقابله با گسترش خطر داعش در منطقه شد اما ائتلافی که امریکا و غرب تشکیل می‌دهد از هر دو بعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با ایرادها و نقایص جدی و اساسی روبه‌رو است و با خصوص با توجه اهداف اعلام نشده‌ای که هر یک از موتلفین در پوشش ائتلاف جدید دنبال می‌کنند احتمال اینکه تشکیل این ائتلاف به جای صلح، جنگ یا حتی جنگ‌های جدید را بر ملل این منطقه تحمیل کند وجود دارد و بخشی از استقبال اندک از نشست پاریس به رغم تبلیغات و تحرکات گسترده امریکا از این مسئله ناشی می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرکوب مخالفان به‌ بهانه داعش!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X