سرمقاله آرمان امروز/ نیویورک ایستگاه آخر نیست

سرمقاله آرمان امروز/ نیویورک ایستگاه آخر نیست

آرمان/ «نیویورک ایستگاه آخر نیست» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم علی اکبر فرازی (سفیر سابق ایران در رومانی و مجارستان) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

ذات دیپلماسی با بن‌بست و پایان میانه‌ای ندارد. یک دیپلمات به‌خوبی با واقعیت مذاکره که همان تلاش برای درک دیدگاه طرف مقابل، واقع‌نگری نسبت به معادلات و رویدادهای بین‌المللی و در نهایت تلاش برای نزدیک کردن مواضع است به خوبی آشناست. خبر حضور دکتر روحانی و تیم مذاکره‌کننده ایران در نیویورک بازار گمانه‌زنی را در رسانه‌های داخلی و خارجی داغ کرده است. برخلاف برخی تحلیل‌ها در مورد مذاکرات هسته‌ای، نیویورک ایستگاه آخر نیست؛ بلکه مذاکراتی است در ادامه روند مذاکرات پیشین و تداوم تلاش دیپلمات‌ها برای حصول به یک «توافق خوب». مذاکره‌کنندگان به خوبی می‌دانند که گفت‌وگوهای هسته‌ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ایستگاه آخر نیست بلکه ایستگاه مهمی است که می تواند در سرنوشت آینده مذاکرات تأثیرگذار باشد. دو طرف سعی می‌کنند نقاط مورد اختلاف را که در مذاکرات گذشته به آن رسیده‌اند دوباره بر سر میز مذاکره مطرح کنند. البته این مذاکرات تحت‌تاثیر حاشیه‌هایی هم هست: تحریم مسکو از سوی غرب در پی بحران اوکراین گروهی از تحلیلگران را بر آن داشته تا در گمانه‌زنی‌های خود از احتمال نقش‌آفرینی منفی روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران صحبت کنند. آنان بر این باورند که روسیه به دلیل تقابل اخیر با غرب نقش سازنده‌ای مانند گذشته در مذاکرات هسته‌ای ایفا نخواهد کرد و در جهت تقابل با غرب و معامله بر سر بحران اوکراین، از اهرم گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران بهره خواهد گرفت. از سوی دیگر دیدگاه متفاوتی هم در خصوص نقش‌آفرینی مسکو مطرح است. گروهی دیگر معتقدند مطرح شدن باب تحریم مسکو توسط غرب در حقیقت نقش ایران را در مذاکرات پررنگ‌تر می کند و ایران به عنوان همسایه‌ای که روابط نسبتا نزدیکی با روسیه دارد دست بالا را در مذاکره با اعضای غربی 1+5 به‌دست می‌آورد. هر چند بحران اوکراین واقعیت موجود در عرصه بین‌الملل است اما نباید تصور کرد که گفت‌وگوهای هسته‌ای به طور کامل متاثر از بحران اوکراین است. طبعاً دیپلمات‌ها تلاش خود را برای هدایت گفت‌و‌گوها در مسیری مثبت انجام می‌دهند اما غیر از مسئله تحریم های روسیه، حاشیه‌های دیگری هم بر این مذاکرات سایه انداخته است: طرف مقابل و به طور مشخص آمریکا در مواردی دست به اقدامات یکجانبه‌ای زد که در تضاد با روح توافق ژنو بود؛ مانند افزودن به لیست تحریم‌ها و نیز نادیده انگاشتن نقش کشورمان در مبارزه با تروریسم که چیزی نیست جز برداشت غلط از نقش تهران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی. به هر حال، آنچه تا امروز از روند مذاکرات دیده می‌شود تلاش تهران و مذاکره کنندگان 1+5 برای حصول یک توافق خوب است. کارشناسان به دلیل اراده و عزم دو طرف به ادامه گفت‌وگوها مسیر مذاکرات نیویورک را مانند دیگر دورهای مذاکره در یک سال اخیر مثبت پیش‌بینی می کنند. دستور کار مذاکرات نیویورک پیش از این در قالب تماس‌های متعدد با تیم‌های مذاکره کننده تدوین شده و اکنون مذاکره‌کنندگان مطابق آن برنامه به استقبال دور تازه‌ای از مذاکرات می‌روند که در نیویورک و پس از آن همچنان ادامه پیدا می‌کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آرمان امروز/ نیویورک ایستگاه آخر نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X