نیویورک تایمز: حمله هوایی آمریکا به سوریه اشتباه بود

نیویورک تایمز: حمله هوایی آمریکا به سوریه اشتباه بود

ایرنا/ نیویورک تایمز در سرمقاله روزچهارشنبه خود نوشت: 'اوباما' بدون ارایه طرحی قانع کننده و ارزیابی پیامدهای غیرقابل پیش بینی و نیز بدون کسب مجوز کنگره، در یک تصمیم گیری بد، وارد عملیات هوایی داخل خاک سوریه شد.

این روزنامه آمریکایی افزود: 'اوباما' با انجام حملات هوایی علیه مواضع 'داعش' در سوریه؛ آمریکا را پیش روی یک جنگ دامنه دار قرار داده است.

اوباما بدون آنکه طرح حملات هوایی داخل خاک سوریه را به بحث کنگره و افکار عمومی آمریکا بگذارد وارد این عملیات گسترده نظامی شده است و این در حالی است که این مردم آمریکا هستند باید هزینه های سرسام آور یک جنگ پرهزینه و احیانا فرسایشی دیگر را در خاورمیانه بپردازند.

اوباما می گوید که برای عملیات نظامی علیه گروه 'داعش' توجیهات قانع کننده ای دارد. اما این نمایندگان ملت امریکا در کنگره هستند که باید قانع کننده بودن این توجیهات را تشخیص دهند. آیا مردم آمریکا اصلا اطلاع دارند این اقدام نظامی واجد و یا فاقد عقلانیت لازم بوده است یا خیر؟

اوباما تصویر روشن و کاملی از این اقدام نظامی به ملت آمریکا ارایه نداده است. نتایج و پیامدهای این بمباران هوایی در منطقه ای شکننده که هم اکنون نیز گرفتار خشونت است، کاملا غیرقابل پیش بینی است. این عملیات هوایی به چه کیفیت قادر است گروههای افراط گرا را تار و مار کند.

درغیاب یک درک و بحث عمومی و یک طرح منسجم، بطور کل می توان اینگونه ارزیابی کرد که حملات هوایی در سوریه، یک تصمیم گیری بد بوده است.

اوباما برای این بمباران هوایی منتظر تائیدیه کنگره نماند و 'کاخ سفید' ادعا می کند اوباما به حکم قانون مصوب سال 2001 که کاربرد نیروی زور در افغانستان و قانون مشابه مصوب سال 2002 که مجوز استفاده از زور درعراق را صادر کرده است ؛ قانونا مسئولیت انجام این کار را به اوباما تفویض می کند.

اما اینطور نیست.اوباما می گوید که 'قطعنامه قدرت های جنگی' مصوب سال 1973 اختیار عمل لازم را به رئیس جمهور برای اقدام نظامی درعراق و سوریه را تفویض می کند. دولت اوباما ضمن آن ادعا می کند که حملات هوایی طبق قوانین بین الملل قانونی است زیرا با هدف دفاع از عراق انجام می گیرد.

عراق طی نامه ای در20 سپتامبر /29 شهریور/ به سازمان ملل علیه 'داعش' و حملات آن به خاک عراق شکایت کرد و خواستار یاری رسانی امریکا برای دفع این خطر شد. اما شورای امنیت سازمان ملل هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکرده است.

نیویورک تایمز ادامه می دهد: کنگره هم در این میدان، بکلی از وظایفی که قانون اساسی امریکا بدان محول کرده چشم پوشی کرده است.

کنگره ؛ واشنگتن را به حال خود رها کرده و در این مقطع حساس زمانی بیشرمانه وارد جمع آوری پول شده است. همین اعمال کنگره باعث شده است تا ملت از بحث کلی ماموریت نظامی در سوریه غافل بماند. کنگره در واقع دولت و فرماندهان نظامی کشور را زیر چتر حمایت خود گرفته است تا آنها را از رگبار سوال ها و ابهام های فراوان راجع به ابعاد گوناگون این عملیات نظامی مصون بدارد.

دامنه این ابهام ها گسترده است و از هزینه های گزاف عملیات گرفته تا مخاطرات آن که باید در افکار عمومی مطرح و به آنها پاسخ گفته شود متفاوت است.

اگرهم فرض کنیم نظرسنجی انجام شود و مردم با این عملیات موافقت خود را ابراز کنند این موافقت موقتی است.

اوباما اعلام کرده است که ماموریت نظامی علیه داعش در سوریه باید مورد حمایت بوده و مدت زمان آن نامحدود باشد. به نظر نمی رسد مردم آمریکا موافق باشند یک بار دیگر وارد یک مبارزه طولانی مدتی شوند که ابدا از اهداف و دستاوردهای آن اطلاعی ندارند.

اقدام نظامی آمریکا در سوریه کاملا مغایر با مباحث مطرح شده در نطق تلویزیونی اوباما در 10 سپتامبر /19 شهریور/ بود.

دولت اوباما می گوید این گروه مرتبط با 'القاعده' است و یک خطر فوری تروریستی علیه امریکا و متحدانش محسوب می شود. حملات هوایی امریکا در سوریه اهداف این گروه را هم هدف قرار داده است.

اهداف؛ طرح ها و برنامه ریزی های دولت اوباما برای مقابله با این تهدید ها چیست. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که حملات هوایی به خودی خود کافی نیست و اعزام سربازانی از داخل خاک سوریه و عراق به دنبال بمباران هوایی هم ضرورت دارد.

اما کار آماده سازی اپوزیسیون اصلی سوریه برای جنگیدن ماه ها به طول می انجامد. در عراق شش هفته بعد از حملات هوایی امریکا؛ سربازان ارتش عراق به زحمت موفق شدند داعش را از استحکاماتش خارج سازند.

آخرین موضوع قابل بحث پیرامون حمله هوایی داخل خاک سوریه مربوط به 'بشار اسد' است.

دولت اوباما می گوید که می تواند با ساخت و تجهیز اپوزیسیون میانه رو در واقع با اسد مقابله کند. دولت اوباما مشارکت داشتن 5 کشور عرب شامل عربستان، امارات، قطر،بحرین و اردن در مبارزه هوایی علیه داعش را در نفس خود یک سیلی به صورت اسد می داند.

اما صد البته که اسد از منهدم شدن مواضع داعش در خاک خود استقبال می کند.

سرمقاله نیویورک تایمز درپایان تصریح می کند: با این کوه از مخاطرت و ابهامات فراوان؛ اوباما پیش از آنکه بیش از این در گرداب این عملیات نظامی فرو رود؛ باید تاییدیه کنگره را برای آن بدست آورد و ثابت کند.

که کاملا دستاوردها و پیامدهای تاخت و تاز به داخل خاک سوریه را ارزیابی کرده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیویورک تایمز: حمله هوایی آمریکا به سوریه اشتباه بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X