چه عواملی در تعیین محل ساخت رصدخانه موثر است؟

چه عواملی در تعیین محل ساخت رصدخانه موثر است؟

رشد/ آیا مناسب ترین شرایط در کوهها وجود دارد یا آنکه در زمین مسطح؟
آیا در ساحل دریا با آن روبرو می‌شویم یا در داخل خشکی؟
آیا این شرایط در جنگل فراهم می‌باشد و یا در صحرا؟
بطور کلی اخترشناس کدام را ترجیح می‌دهد؟ ده شب بدون ابر در هر ماه یا فقط یک شب صاف در هوایی شفاف و آرام؟
این مسائل و بسیاری از مسائل دیگر باید بیش از تعیین محل ساختمان یک رصدخانه که دوربین نجومی بزرگی دارد، پاسخ داده شوند. این پاسخها بوسیله کارکنان هواشناسی فضایی که رشته خاصی از علم است تعیین می‌شوند. یکی از بزرگترین دوربینهای غربی که قطر آینه آن 6 متر است، یعنی یک متر بزرگتر از آینه دوربین نجومی مشهور پالومار در ایالات متحده آمریکا می‌باشد که در روسیه مورد بهره برداری قرار گرفته است. افزایش یک متر به قطر آینه برای اختر شناسان چه مفهومی دارد؟ یعنی محدوده فضای قابل رصد جهان 20 درصد افزایش می‌یابد.
ساختمان دوربین نجومی جدید به دنبال پژوهشهای چند ساله هواشناسی مقیاسی که بوسیله کارمندان رصدخانه پل‌کونو فرهنگستان علوم روسیه به عمل آمد، آغاز گردید. رصدخانه جدید که آینه غول پیکر 6 متری را در خود جای داده بود در ناحیه استاد روپول در قفقاز شمالی ساخته شد. گر چه باید گفت که شرایط حتی در آسیای مرکزی و کوههای پامیر مناسبتر می‌باشند، ولی عملیات ساختمانی در آنجا اشکالات فنی فراوان هزینه زیادی دارد و علاوه بر این مسائل فاصله این نواحی از مراکز اصلی علمی زیاد است.

رصد ستارگان از فضای خارج
بدیهی است که رصدخانه‌هایی در فضای خارج و دور از لایه‌های ضخیم هوا واقعا می‌تواند بدون نقص باشد. واقعیت امر این است که نور ستارگان در آن ناحیه تغییر می‌کند و نور ملایم و یکنواختی از آنها خارج می‌گردد. اصلا می‌توانیم در ضمن چرخش به دور زمین تمام صورتهای فلکی آسمان خود را از وسایل نقلیه‌ای که در مدار دایره شکلی به دور زمین حرکت می‌کند، رویت نمائیم. مشاهده ستارگان از فضای خارج از دو جنبه اخترشناسی و هدایت سفینه مفید است.
ابتدا اینکه اهیمت زیادی دارد که نور ستارگان را بدون تغییر یافتن بوسیله جو مشاهده کنیم.

دوم آنکه در ضمن قطع ارتباط رادیویی سفینه فضایی با زمین ، هیچ چیز را نمی‌توان جایگزین هدایت سفینه بوسیله ستارگان نمود. با توجه به موقعیت قبلی ستارگان نسبت به یکدیگر نه فقط اصلاح مسیر امکان پذیر است بلکه تعیین موقعیت فضایی سفینه نیز مقدور می‌گردد.

چه عواملی در تعیین محل ساخت رصدخانه موثر است؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چه عواملی در تعیین محل ساخت رصدخانه موثر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X