صدور یک بخشنامه مهم برای حل مشکلات مالیاتی سینماگران

صدور یک بخشنامه مهم برای حل مشکلات مالیاتی سینماگران

سینماپرس/ سرانجام تلاشهای هیأتهای حل اختلافهای مالیاتی سینماگران در مسازمان سینمایی گذشته و حال بعد از گذشت سه سال با صدور بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور به نتیجه مطلوب رسید.
بر اساس این گزارش، با صدور بخشنامه شماره ٢٠٠٠/٩٣/٦٤ سازمان امورمالیاتى کشور به تاریخ روز گذشته (۹۳/۶/۱۵) که متن آن براى نمایندگان گذشته و حال صنوف سینمایى در هیئتهاى حل اختلافهاى مالیاتى ارسال شد، سرانجام تلاشهاى سه ساله نمایندگان اسبق در این هیئتها و مدیریت سازمان امور سینماىی گذشته وحاضر طى یکسال اخیر به نتیجه قابل قبول رسید.
این بخشنامه بندها و گره هاى کور را از دست پاى کلیه هنرمندان کشور (بطور عام) در کسب و احقاق حقوق پیش بینى شده و متصوره آنان، باز کرده و سازمان امور مالیاتى را نیز از حضور نه چندان موثر و چه بسا منفی بسیارى از واحد ها و مدیریتهاى اضافى در امور مالیاتی رهایی می‌بخشد.
عباس بابویهی نماینده سابق صنوف سینمایی در هیأت حل اختلاف مالیات هنرمندان در گفتگو با خبرنگار سینماپرس در رابطه با موضوع معافیت های مالیاتی هنرمندان و سینماگران کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صدور این بخشنامه جدید کل مشکلات مربوط به استفاده از معافیت های مالیاتی توسط هنرمندان کشور را حل می کند یا خیر افزود: از این که زحمات اینجانبان و معاونت سینمایی اسبق و حاضر طی ۴ سال گذشته به نتیجه مطلوب رسید و سرانجام سازمان امور مالیاتی با صدور این بخشنامه موافقت کرد، خوشحال هستم و می توانم بگویم انتظار حداقلی ما برآورده شد.
وی ادامه داد: من امیدوارم با عنایت به نظرات تخصصی داده شده طی این دوران و انشالله پیگیری سازمان سینمایی این بخشودگی ها به اجرای عدالت مورد نظر که نظر نهایی ما بوده، منتهی شود. البته از این موضع نباید غافل شد که این بخشنامه نهایتاً به دو یا سه مورد از رفع موانع تسری پیدا می کند.
بابویهی در این مورد توضیحات بیشتری داد و گفت: مشکلات معافیت های مالیاتی هنرمندان از چند ناحیه ناشی می شد و یا می شود که عبارتند از:

۱- آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ مربوط به تبصره ۳ بند (ل) ماده ۱۳۹ از قانون مالیات های مستقیم دارای متن و محتوایی بود که مفاد ماده قانونی ۱۳۹ را مورد تجری قرار می داد و محدودیت هایی را فراتر از متن قانون مذکور بر هنرمندان اعمال می کرد ( به ویژه در موضوع معافیت های اشخاص ثالث و معافیت های تکلیفی مربوط به ماده ۱۵،۱۶، ۱۰۴ و ...)
۲- آیین نامه مذکور بضاعت تشخیص دقیق نسبت به انواع مشاغل فرهنگی و هنری و حتی موقوفات را (مربوط به بند ح از ماده ۱۳۹) نداشت. این آیین نامه دارای منظماتی نبود که تعریف مبسوطی از عملکرد شغلی و نحوه ی کار، مسئولیت ها و مباحث معنوی مربوط به شاغلان بهره مند از معافیت های هنری را، بدهد بنابراین امور مالیاتی هنرمندان و مشاغل هنری با تفاسیر ممیزین مالیاتی که آگاه به اختصاصات نبودند مورد تجزیه و تحلیل قرار می گرفت و متاسفانه معضلات و آسیب هایی را برای مودیان مذکور ایجاد می کرد که دامن گیر خود سازمان امور مالیاتی هم می شد و یا می شود( عدم درک متقابل نسبت به تخصص ها)
۳- گسترده شدن عناوین مشاغل هنری و فرهنگی و تنوع یافتن آنان به شاخه های بیشتر و یا به صور مختلف (مثل امور دیجیتالی در کارهای هنری) موجب می شد که تمام آحاد هنرمندان و فرهنگیان و شبکه های تولید آثار آنان نتوانند به کمال و خلوص از این معافیت ها استفاده کنند.

۴- اصرار تمام سینماگران بر جداسازی و تمیز دادن اشخاص و نهادهای پردرآمد فرهنگی و هنری در استفاده از این معافیت ها در مقایسه با اشخاص کم درآمد، جمله ی معترضه ی به حقی بود که سازمان امور مالیاتی ، نمایندگان اسبق صنوف مذکور، سازمان سینمایی سابق و رئیس محترم جمهور دولت قبل را پیگیر انجام و تحققش کرد. اما این موضوع بسیار طولانی شده و متاسفانه تا الان هم به سرانجام نرسید.
بابویهی افزود: همه می دانند حدوداً ۸۵ درصد کل درآمدهای اشخاص و حوزه های فرهنگی و هنری کشور، تنها به ۱۵ درصد از هنرمندان کشور تعلق می گیرد و برعکس فقط ۱۵ درصد از این درآمدها بین ۸۵ درصد از هنرمندان تقسیم و تسهیم می شود؛ لذا می باید تبصره هایی مربوط به رعایت سقف درآمدها در آیین نامه های مربوط می آمد که این عدالت را میسر می کرد.
وی در خاتمه ی صحبت هایش افزود: متاسفانه به رغم همه نکات مثبت در این بخشنامه ، هیچ گونه اشاره و یا فرمولی در این رابطه ارائه نشده است. بنده پیشنهاد می کنم سازمان سینمایی ، معاونت هنری و معاونت مطبوعاتی و سازمان صدا و سیما با تهیه دستورالعملی یا اخذ مجوز از مراجع ذیربط ، عوارضی را تعیین کنند تا به جای مالیات بر درآمد اشخاص و یا شرکت های پردرآمد مورد بحث، مبالغی اخذ شود و مستقیماً در صندوقی تجمیع و به نفع کل هنرمندان کشور و پیشرفت امور فرهنگی کشور به خرج گرفته شود.
وی گفت: البته اینجانب قبلاً پیش نویس مصوبه ای را در موضوع نصب عوارض بر درآمد های سریال های ویدئویی داده ام . همچنین اعمال ماده قانونی ۱۰۷ از قانون مالیات های مستقیم که مربوط به خریدهای خارج از کشور سازمان صدا و سیما می شود نیز مشمول این طرح می گردد.

صدور یک بخشنامه مهم برای حل مشکلات مالیاتی سینماگران

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدور یک بخشنامه مهم برای حل مشکلات مالیاتی سینماگران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X