بلومبرگ: توصیه‌ای به اوباما؛ فقط ایران می‌تواند ثبات را به منطقه برگرداند

بلومبرگ: توصیه‌ای به اوباما؛ فقط ایران می‌تواند ثبات را به منطقه برگرداند

کیهان/ متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
بلومبرگ در گزارشی تحت عنوان «اوباما نیکسون شود و به ایران سفر کند» نوشت: آنچه ما به آن نیاز داریم، متحدی است که برای نابودی داعش نیرو اعزام کند، متحدی که می تواند ثبات را به منطقه باز گرداند و این کشور ایران است نه ترکیه و عربستان.
بر اساس این گزارش در تحلیل بلومبرگ آمده است: باراک اوباما قول به تضعیف و در نهایت نابودی داعش داده است. تحقق این هدف بدون اعزام سرباز دشوار است. اگر سربازان آمریکایی باشند، این به معنای جنگی بزرگ در عراق و سوریه است. به علاوه، اگر ما به داعش هجوم برده و آن را نابود کنیم، پس از چندین سال باید به کشور خود بازگردیم و پس از مدتی چیزی شبیه داعش مجددا بازمی‌گردد.
در ادامه این تحلیل آمده است: ترکیه که در این باره گزینه محالی است. زمزمه های ضعیف در مورد مداخله نظامی این کشور در سوریه باعث مخالفت های داخلی فراوانی شد. عربستان سعودی نیز قدرت و توانایی لازم را ندارد. تنها یک گزینه و متحد استراتژیک بالقوه باقی می ماند و آن ایران است.
بلومبرگ ادامه داده است: شاید ایران در حال حاضر با نیروهای خود به جنگ داعش رفته باشد. تابستان امسال، زمانی که به نظر می آمد داعش در آستانه تصرف بغداد قرار دارد، ایران بهترین فرمانده نظامی خود قاسم سلیمانی را به این منطقه فرستاد تا استحکامات عراق را تقویت ببخشد. او موفق شد، چرا که دیگر سخنی از تسخیر بغداد شنیده نمی شود. همچنین این احتمال وجود دارد که موفقیت اخیر ارتش عراق به خاطر کمک نیروهای ایران باشد.

بر اساس این گزارش بلومبرگ تاکید کرده است: حملات هوایی آمریکا و نیروهای ایران می توانند داعش را شکست دهند اما مسئله مهم‌تر آن است که ایران در جایگاه و موقعیتی است که می تواند ثبات را به منطقه بازگرداند.
در ادامه این تحلیل آمده است : دلیل مهم بزرگی برای اتحاد با ایران وجود دارد: نفت. صنعت نفت ایران در حال حاضر توسط آمریکا با محدودیت‌هایی مواجه شده است. اگر این تحریم ها لغو شود، نفت ایران دوباره در بازارها جریان پیدا می کند و اگر این کشور به ثبات عراق کمک کند، تاثیر آن چندین برابر می شود.
تحلیلگر بلومبرگ افزوده است : ورود نفت ایران به بازار، توانایی آمریکا برای اعمال تحریم های سنگین تر علیه روسیه را بیشتر می کند و خیال متقاضیان نفت جهانی را در صورت وقوع جنگ در منطقه اروپای شرقی راحت می کند. به عبارت دیگر، رفاقت بیشتر با ایران موضع ما را در مقابل روسیه تقویت می کند.

بلومبرگ در گزارش خود تاکید کرده است : جدا از این مسائل، ایران و آمریکا متحد نیستند اما دشمن هم نیستند. ایران دموکرات ترین و مدرن ترین کشور در منطقه است و دانشجویان زیادی از این کشور به آمریکا اعزام می شوند. بر اساس این گزارش «توافق اتمی با ایران در سال گذشته نشان داد که فرصتی برای مصالحه وجود دارد. از سوی دیگر، ظهور داعش سبب آن شده که ایران و سعودی منافع مشترک خود را بهتر دریافتند. آمریکا سابقه خوبی در ترغیب دشمنان قدیمی به تحمل یکدیگر دارد، مثل یونان و ترکیه در ناتو یا ژاپن و کره جنوبی.»

بلومبرگ افزوده است : ایرانی ها به نگاه کردن به آمریکا به چشم یک دشمن عادت کرده اند، آمریکایی ها نیز همین‌طور هستند. ایرانی ها بدبینی عمیقی نسبت به آمریکا دارند که نشات گرفته از کودتای ۲۸ مرداد و حمایت واشنگتن از صدام حسین در طول جنگ ۸ ساله است. اکنون این دو کشور به نقطه ای رسیده اند که دشمنی هیچ سودی برایشان ندارد.
تحلیلگر بلومبرگ در پایان گزارش خود آورده است : در این میان نمونه و سابقه دلگرم کننده ای وجود دارد: آشتی آمریکا و چین در دهه ۱۹۷۰. دو کشور موفق به تشکیل اتحادی غیر رسمی شدند و این اتحاد کلید پیروزی در جنگ سرد بود. اکنون نیاز به یک تجدید اتحاد احساس می شود. همانطور که نیکسون به چین رفت، اوباما باید به ایران برود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بلومبرگ: توصیه‌ای به اوباما؛ فقط ایران می‌تواند ثبات را به منطقه برگرداند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X