توسعه اقتصادی ایران و 8 کشور آفریقایی بررسی شد

توسعه اقتصادی ایران و 8 کشور آفریقایی بررسی شد

ایسنا/ سفرای هشت کشور آفریقایی در نشست با سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، راه‌های توسعه اقتصادی دو و چند جانبه با ایران از جمله سرمایه گذاری در قشم را بررسی کردند.

علی اکبر شعبانی فرد در این نشست با معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های قشم، از این منطقه به عنوان یک مرکز مهم در حوزه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری یاد کرد.

وی با اشاره به استراتژی دولت تدبیر و امید در حوزه توسعه روابط با کشورهای آفریقایی اظهار امیدواری کرد که حضور سفرای هشت کشور آفریقایی در جزیره قشم، باب جدیدی در توسعه روابط این کشورها با استان هرمزگان به ویژه منطقه آزاد قشم شود.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به برنامه دولت یازدهم در زمینه ایجاد صنایع مهم نفت، گاز، فولاد و آلومینیوم در قشم و همچنین فعالیت صنایع کشتی سازی، شیلات، سیمان، ذوب و روی و ... در این منطقه، از سفرای آفریقایی برای ترغیب بخش خصوصی کشورهای خود جهت سرمایه گذاری در این منطقه دعوت کرد.

وی آینده اقتصادی قشم را با توجه به پروژه در دست ساخت پل ملی خلیج فارس و اتصال این جزیره به سرزمین اصلی از طریق ریل راه آهن و زمین، بسیار مثبت ارزیابی کرد.

شعبانی فرد خاطرنشان کرد: مسئولان ایران، نگاه ویژه ای به کشورهای آفریقایی دارند و مناطق آزاد کشورمان بویژه قشم می‌تواند بستر مناسبی برای برقراری فعالیت‌های اقتصادی بین ایران با کشورهای آفریقایی باشد.

به گفته سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم، ایران آمادگی انتقال تکنولوژی بومی و در حد استاندارد جهانی خود به کشورهای آفریقایی را دارد.

وی در ادامه به امنیت سرمایه گذاری در قشم اشاره کرد و افزود: اتباع خارجی می توانند به میزان دلخواه در بخش‌های مختلف اقتصادی این منطقه و با اطمینان از امنیت کامل، سرمایه گذاری کنند.

شعبانی فرد گفت: جزیره قشم به دلیل شکل هندسی از موقعیت مناسب بارانداز برای ترانزیت کالا بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه برخوردار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت مراکز مهم آموزشی و دانشگاهی در قشم اشاره کرد و تبادل استاد و دانشجو بین منطقه آزاد قشم و کشورهای آفریقایی را مهم توصیف کرد.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم در پایان با اشاره به فعال بودن فرودگاه بین المللی در این جزیره، آمادگی قشم را برای ایجاد خطوط هوایی با کشورهای آفریقایی اعلام کرد.

سفرای کشورهای آفریقایی نیز در این نشست بر آمادگی بخش خصوصی کشورهای خود برای حضور در فعالیت های اقتصادی ایران به ویژه استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم با توجه به ارتباط جزیره قشم با دریا، تاکید کردند.

سفیر کشور آفریقایی اوگاندا به عنوان شیخ السفرا نیز در این نشست گفت: هدف اصلی ما از سفر به قشم، بررسی راه های واردات و صادرات کالا است.

کیسوله افزود: بخش خصوصی کشورهای آفریقایی آماده‌اند در حوزه‌های صنعت کشتی سازی، فولاد، توریسم، سیمان، روغن نباتی، آسفالت، کاشی و سنگ معدن در قشم سرمایه‌گذاری کنند.

وی از سرمایه‌گذاران ایرانی نیز درخواست کرد با سفر به کشورهای آفریقایی از ظرفیت‌های مهم حوزه اقتصادی این کشورها بازدید کنند.

سفیر کشور اوگاندا همچنین آمادگی کشورهای آفریقایی را برای جذب سرمایه گذاران ایرانی در حوزه فناوری ارتباطات و تقویت این حوزه مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایسنا، سفرای کشورهای اوگاندا، مصر، تونس، کومور، کنیا، گینه بیسائو، بروندی و گینه کوناکری در سفر یک روزه به جزیره قشم، در نشست با سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم راه های توسعه فعالیت های اقتصادی را بررسی کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه اقتصادی ایران و 8 کشور آفریقایی بررسی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X