انصارالله از سرگیری مذاکرات را به تحقیق درباره حمله دولت صنعا به معترضان مشروط کرد

انصارالله از سرگیری مذاکرات را به تحقیق درباره حمله دولت صنعا به معترضان مشروط کرد

تسنیم/ جنبش انصار الله یمن از سرگیری مذاکره با حکومت را منوط به انجام تحقیقات در ارتباط با حمله به معترضان در شهر صنعا پایتخت این کشور کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از رسانه های یمنی، جنبش انصار الله یمن که مذاکرات خود با حکومت برای برآورده کردن خواسته های مردم را تعلیق کرده است، از سرگیری آن را به مشروط به اجرای تحقیقات درباره حمله اخیر به تظاهرات کنندگان در خیابان فرودگاه در نزدیک مقر نخست وزیری در شهر صنعا کرد.
جنبش انصار الله همچنین مرتبط کردن مذاکرات با طرح شورای همکاری خلیج فارس درباره یمن را رد کرد.
درپی انقلاب و جنبش گسترده مردمی در سال 2001 میلادی در یمن که به سرنگونی علی عبدالله صالح رئیس جمهور این کشور منجر شد، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در تلاش برای مهار جنبش های مردمی در چارچوب بهار عربی و جلوگیری از سرایت دامنه آن به کشورهای خود از جمله عربستان برآمدند و با همراهی سران رژیم سابق، طرح تازه ای را برای روند انتقالی در یمن ارایه کردند.
مردم یمن حکومت برآمده از این روند انتقالی را ادامه همان رژیم قبلی در قالبی تازه می دانند و تاکید می کنند که اوضاع اقتصادی و امنیتی کشورشان نه تنها بهبود نیافته بلکه رو به وخامت گذاشته است.
جنبش انصار الله همچنین بر ادامه تحرکات مردمی تا تحقق خواسته های آنها تاکید کرد.
مردم یمن از پنج هفته پیش جنبش اعتراضی و مسالمت آمیز خود را برای برآورده شدن سه خواسته اصلی شامل "سرنگونی دولت فاسد، لغو دستور آزادسازی حامل‌های سوخت و اجرای نتایج کنفرانس گفت‌وگوی ملی" این کشور آغاز کردند که رهبری این حرکت گسترده مردمی را جنبش انصارالله به‌عهده دارد.
مذاکرات و رایزنی‌های برگزار شده بین جنبش انصارالله به‌عنوان نماینده مردم و نهاد ریاست جمهوری یمن در طول سه هفته اخیر با وجود طرح برخی پیشنهادها به نتیجه نرسید. جنبش انصارالله هفته پیش در واکنش به طرح کمیته ریاست جمهوری برای حل اوضاع یمن گفت که این طرح خواسته‌های مردم را برآورده نمی‌کند و در واقع دور زدن این خواسته‌ها است.
مردم یمن از سه هفته پیش به‌ دعوت سید عبدالملک الحوثی گامهای تدریجی مرحله سوم جنبش اعتراضی خود را برای رسیدن به خواسته‌های‌شان آغاز و اطراف مقر دولت و وزارتخانه‌ها در شهر صنعا و ورودی‌های این شهر چادر تحصن برپا کرده‌اند. آنها همچنین به‌ویژه در شهر صنعا تظاهرات می‌کنند.
رئیس جمهور یمن زیر فشار مردم اخیرا دولت «باسندوه» را که از حمایت عربستان برخوردار است، برکنار و این دولت را تا تشکیل دولت آینده مأمور پیشبرد امور کرد. وی در عین حال جنبش انصارالله یمن را به سرکوب تهدید کرده است.
عربستان سعودی نیز چندی پیش تهدید کرد که در یمن مداخله نظامی خواهد کرد.
درپی این امر، نیروهای ضدشورش اخیرا به مردم تحصن کننده در خیابان فرودگاه شهر صنعا حمله کرده و شماری را کشته و زخمی کردند که با محکومیت گسترده داخلی روبه‌رو شد.
این امر باعث شد که رئیس جمهور یمن شماری از فرماندهان ارتش و پلیس را به‌علت ناتوانی در سرکوب مردم در این خیابان برکنار کند.
عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله پس از حادثه سرکوب خونین مردم بار دیگر در سخنرانی خود بر لزوم برآورده شدن خواسته‌های مردم تأکید کرد و گفت که از حقوق و خواسته‌های مردم ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌کند.
در پی این وضعیت، رایزنی‌ها بین ریاست جمهوری یمن و جنبش انصارالله با تلاش نماینده سازمان ملل از سرگرفته شد که این رایزنی‌ها و مذاکرات در نهایت به جایی نرسید و جنبش انصارالله به‌خاطر دخالت خارجی، رایزنی‌ها را تعلیق کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انصارالله از سرگیری مذاکرات را به تحقیق درباره حمله دولت صنعا به معترضان مشروط کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X