عبدالله تا سه شنبه خود را پیروز انتخابات معرفی می کند؟ آتش زیر خاکستر افغانستان در حال شعله ور شدن

عبدالله تا سه شنبه خود را پیروز انتخابات معرفی می کند؟ آتش زیر خاکستر افغانستان در حال شعله ور شدن

فرارو/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت فرارو است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
میانجی گری آمریکا و مذاکره برای تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان به بن بست خورد. ممکن است تا سه شنبه عبدالله عبدالله پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند؛ یعنی همزمان با سالگرد شهادت احمد شاه مسعود.
شماری از اعضای ارشد ستاد اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خبر از شکست مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور دادند.

به گفته اعضای این ستاد، عبدالله عبدالله با برنده خواندن خود در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری به زودى پیروزی خود را اعلام خواهد کرد.
برخی رسانه های افغانستان از صبح امروز اعلام کردند که این احتمال وجود دارد که عبدالله عبدالله تا همین امروز خود را پیروز انتخابات معرفی کند. با این حال تا عصر امروز او چنین موضع گیری نکرد.
پس از بروز اختلاف میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مرحله دوم این انتخابات و اعتراض عبدالله عبدالله به تقلب و تخلف گسترده در مراحل مختلف برگزاری، جان کری وزیر خارجه آمریکا در قامت میانجی هر دو نامزد را دعوت به مذاکره و گفتگو به منظور حل و فصل اختلافات و جلوگیری از ورود افغانستان به بحران امنیتی و سیاسی جدید کرد.
بعد از بالا گرفتن تنش های انتخاباتی جان‌کری، برای بار دوم به کابل سفر کرد که در نهایت اشرف غنی احمد زی و عبدالله عبدالله دو نامزد انتخاباتی افغانستان ۱۲ جولای (30 تیر) اعلامیه مشترکی را امضا کردند. در این اعلامیه به تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد پست اجرایی تاکید شد.
پس از آن 22 مرداد ماه کمیته چهار نفره دو تیم انتخاباتی مربوط به عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی بر سر روشن شدن صلاحیت‌ها و اختیارات رئیس اجرایی که در اعلامیه مشترک بر سر ایجاد آن توافق شده، مذاکره ها را آغاز کردند تا به ارائه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی، برسند.
مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی روزها است که ادامه دارد اما دو طرف نتوانستند سر چگونگی انتخاب رئیس اجرایی به توافق برسند.

هفته گذشته طاهر ظهیر از سخنگویان تیم اشرف غنی احمدزی با بیان اینکه مذاکرات فنی دو تیم اکنون به بن بست رسیده، گفته بود: «یکی از موارد که باعث بن بست مذاکرات تیم فنی دو طرف شده این است که ستاد آقای عبدالله اصرار دارد که رئیس اجرایی، رئیس کابینه هم باشد که این موضوع مخالف قانون اساسی و مفاد اعلامیه مشترک امضا شده توسط رهبران دو تیم در حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا است.»
10 شهریور ماه سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد آقای عبدالله در نشستی خبری اعلام کرده بود که «تا فردا مهلت تعیین می‌کنیم که اگر به خواست‌های معقول و منطقی ما توجه نشود و روند تفتیش به صورت واقعی و شفاف صورت نگیرد، ما روند مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی و روند تفتیش (بررسی) آرا را به صورت مطلق ترک می‌کنیم.»

این تهدید تا به امروز یکشنبه شانزدهم شهریور عملی نشده بود اما امروز سردار رحمن اوغلى عضو ستاد اصلاحات وهمگرایى در نشست خبری اعلام کرد که مذاکرات درخصوص تشکیل حکومت وحدت ملى، به بن بست رسیده است.
وى با اعلام این خبر گفت که ذهنیت موجود درمذاکرات و حداقل مخالفت این ذهنیت ها با همدیگر، باعث می شود که مذاکرات به نتیجه نرسد.
اوغلى ادعا کرد که تیم اصلاحات و همگرایى، می خواهد که قدرت میان مردم تقسیم شود؛ اما تیم تحول و تداوم، میخواهد که قدرت را به دست خویش داشته باشد؛ چیزى که ممکن به نظر نمی رسد.
این عضو تیم اصلاحات و همگرایى گفت: «ما از ابتدا‌ گفته بودیم که هیچگاه حاکمیت تقلب را بر مردم نمی پذیریم و حالا که در فرجام مذاکرات سیاسى قرار داریم، این مسئله را بار دیگر تکرار کردیم که هیچ چیزى نمی تواند تقلب را به عنوان مشروعیت نظام افغانستان مطرح کند.»

همچنان مجیب الرحمن رحیمى سخنگوى تیم اصلاحات و همگرایى، در صفحه فیسبوک خود نوشت که شوراى رهبرى تیم اصلاحات و همگرایى، تشکیل جلسه داده که حاضران در آن با صراحت و قاطعیت اعلام کرده اند که مذاکره با تیم رقیب قطع شود و از دکتر عبدالله با یکصدا خواسته شد تا حکومت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن اعلام کند.

رحیمی در مصاحبه ای نیز اعلام کرد که تنها تیم رقیب انتخاباتی آنان، زمان کافی برای مذاکره در راستای تشکیل دولت وحدت ملی را دراختیار داشت، اما مذاکرات تاکنون، نتیجه ای نداشته است.
به گفته رحیمی، به احتمال زیاد عبدالله امروز(یکشنبه) تصمیم نهایی تیم اصلاحات و همگرایی را اتخاذ و حکومت خود را اعلام می‌کند.

رحیمی گفت: «بحث از مراحل مذاکرات برای تشکیل حکومت وحدت ملی گذشته، ما به جایی رسیدیم که امروز تصمیم نهایی خود را اعلام می کنیم، احتمال بسیار قوی وجود دارد که آقای عبدالله امروز خود را برنده انتخابات اعلام کند.»
سخنگوی تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله اعلام کرد که بعد از ظهر امروز موضع نهایی آقای عبدالله در یک نشست خبری اعلام می شود و در صورت مذاکره فشرده تا فردا اعلام خواهد شد.
احتمال می رود عبدالله عبدالله پس از مشورت با بزرگان قومی، فرماندهان ارشد جهادی و سران تیم اصلاحات و همگرایی حکومت خود را اعلام کند.
در این صورت احتمال آنکه آتشی که هفته ها به سبب آغاز مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی به زیر خاکستر رفته بود شعله ور شود.

برخی اخبار حکایت از آن دارد که احتمال تاخیر در اعلام پیروزی عبدالله در انتخابات تا سه شنبه آینده یعنی سالگرد شهادت احمد شاه مسعود نیز وجود دارد.
احمدشاه مسعود ملقب به شیر دره پنجشیر، از فرماندهان و مجاهدین افغانستان بود که سال ها با ارتش شوروی سابق که افغانستان را اشغال کرده بود جنگید و پس از آن هم در درگیری‌های داخلی افغانستان نقش عمده‌ای داشت.
او روز ۱۸ شهریورماه ۱۳۸۰ برابر نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار افغانستان کشته شد.
عبدالله عبدالله از نزدیکان احمد شاه مسعود بود و خود را نماینده او معرفی می کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عبدالله تا سه شنبه خود را پیروز انتخابات معرفی می کند؟ آتش زیر خاکستر افغانستان در حال شعله ور شدن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X