وام 80 میلیونی با رکود مسکن چه خواهد کرد؟

وام 80 میلیونی با رکود مسکن چه خواهد کرد؟

اقتصاد آنلاین ایران/ بیت الله ستاریان، تحلیل گر بازار مسکن بر این باور است که اعطای وام 80 میلیونی هیچ مشکلی از رکود حاکم بر بازار مسکن حل نخواهد کرد.

چند ماهی است مسئولان دولتی و البته در راس همه آنها مقامات وزارت راه و شهرسازی برای خروج بازار مسکن از رکود و خانه دار کردن مردم از بررسی طرحی خبر داده اند که در صورت عملیاتی شدن امکان افزایش قابل توجه تسهیلات خرید مسکن فراهم خواهد شد.

این در حالی است که طرح افزایش تسهیلات مسکن تا سقف 80 میلیون تومان بر اساس نظرسنجی برنامه مناظره بیش از 84 درصد مخالف داشته است. بر این اساس افزایش وام مسکن، تنها موافقت 15.79 درصد بینندگان را کسب کرده است و حدود 81.01 درصد از مردم نیز به کاهش قیمت تمام شده مسکن رای داده اند.

پایین بودن نرخ فعلی تسهیلات خرید مسکن در مقایسه با بهای تمام شده قیمت ملک یکی از مشکلاتی است که نشان می دهد حتی با دادن چنین تسهیلاتی گره ای از مشکلات رکود حاکم بر بازار مسکن باز نمی کند. با این حال بسیاری از کارشناسان مسکن بر این باورند که بر اساس تجربیات پیشین، با افزایش مبلغ تسهیلات مسکن قیمت نهایی مسکن نیز با روند افزایشی رو به رو شده است.

بیت الله ستاریان، تحلیل گر بازار مسکن بر این باور است که اعطای وام 80 میلیونی هیچ مشکلی از رکود حاکم بر بازار مسکن حل نخواهد کرد.

وی در ادامه به خبرگزاری خبر آنلاین گفت:« از دیدگاه من چنین طرحی کاملا بی ارزش است. زیرا اعطای تسهیلات 80 میلیونی تنها می تواند بخشی از مشکلات بازار مسکن را مساعد کند. مسکن دارای ابعاد بسیار زیادی است و بخش مالی آن فقط عضو کوچکی از این مشکلات است.»

ستاریان در ادامه افزود:« بخش عظیمی از مشکلات مسکن در طرح های زیر ساختی آن است و بخش دیگر تامین منابع لازم است. دولت برای سر و سامان بخشیدن به بازار مسکن باید برنامه و طرحی جامع تدوین کند که در آن تمامی جزئیات در نظر گرفته شود.»

این استاد دانشگاه تهران در ادامه اظهار داشت:« به هیچ عنوان با اعطای چنین تسهیلاتی دولت نمی تواند رکود بخش مسکن را آرام کند. از دیگاه من شاید موقتا با چنین طرح های از رکود حاکم بر مسکن در بیایم اما اگر برنامه جامع و کامل وجود نداشته باشد و البته عملیاتی نشود نه تنها مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند، بلکه ممکن است وارد رکود بسیار بزرگتری شویم.»

وی با اشاره به حافظه اقتصادی خوب مردم گفت:« از دیدگاه من مردم با افزایش تسهیلات مسکن مخالفتی ندارند بلکه آنان با سیاست ها و طرح های خود دولت مخالفت دارند. مردم به خوبی فهمیده اند که دیگر وقت آن رسیده است که نگاهی عمیق و جدی به بازار مسکن شود تا بتوان یک بار برای همیشه مشکلات مسکن را ریشه یابی کرد.»

این در حالی است که کمال اطهاری، کارشناس و تحلیلگر بازار مسکن در خصوص طرح تهسیلات مسکن عنوان کرده است:« در شرایط فعلی، وام مسکن کارکردی شبیه آرام‌بخش موقتی دارد. البته نباید توقع داشت افزایش آن بر قیمت مسکن بی‌تاثیر باشد، چراکه منجر به تورم انتظاری در بازار می‌شود. با این‌حال تا زمانی که بیماری ناشی از رانت زمین در بخش مسکن حل نشود، افزایش وام خرید مسکن تاثیر چندانی بر بازار مسکن نخواهد داشت. زیرا بخش مسکن مانند سایر بخش‌های اقتصادی نیاز به تعدیل ساختاری دارد.»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وام 80 میلیونی با رکود مسکن چه خواهد کرد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X