آیت الله آملی لاریجانی: رییس جمهوری فرزند جبهه و جهاد است/ برای توفیقش در سازمان ملل دعا می کنیم

آیت الله آملی لاریجانی: رییس جمهوری فرزند جبهه و جهاد است/ برای توفیقش در سازمان ملل دعا می کنیم

ایرنا/ آیت الله «صادق آملی لاریجانی» رییس قوه قضاییه، رییس جمهوری را «فرزند جبهه و جهاد» توصیف کرد و گفت، برای توفیق او در سازمان ملل دعا می کنیم.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در نشست روز چهارشنبه مسوولان عالی قضایی، با تبریک هفته دفاع مقدس ابراز امیدواری کرد، رییس جمهوری که خود «فرزند جبهه و جهاد» است، در مذاکرات و سخنرانی های سفر نیویورک، ارزش های ملت را که برآمده از دفاع مقدس است، به بهترین وجه نمایندگی کند.

وی با یادآوری سفر رییس جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، این سفر را نیز بی ارتباط با مدل برآمده از دفاع مقدس ندانست.

** برای توفیق رییس جمهوری دعا می کنیم

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز امیدواری برای موفقیت آمیز بودن سفر رییس جمهوری

گفت: ما برای توفیق ایشان دعا می کنیم و امیدواریم سربلندی، استقلال و پایداری برآمده از دفاع مقدس را همانطور که از ایشان به عنوان فرزند جبهه و جهاد انتظار می رود، در سازمان ملل نمایندگی کنند.

رییس دستگاه قضا افزود: ان شاء الله در مذاکرات هسته ای نیز همین استقلال و پایداری بر ارزش ها ظهور پیدا کند، زیرا این سرمایه بزرگ مذاکره کنندگان و در واقع خط قرمز انقلاب، نظام و رهبری است. همه از تیم مذاکره کننده در چارچوب اصول این نظام حمایت می کنند. اصلی ترین اصول نظام، حفظ عزت و استقلال کشور و دفاع از آن است.

** مذاکره کنندگان توانایی های ملت ایران را در نظر بگیرند

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه مذاکره کنندگان باید توانایی های ملت ایران را در نظر داشته باشند، ادامه داد: نباید خدایی ناکرده این تلقی ایجاد شود که ملت ایران از تحریم ها خوف دارد. درست است که تحریم ها مشکلاتی را ایجاد می کند، اما ملت همانطور که در دوران دفاع مقدس پایداری کرد، در برابر تحریم ها نیز چنین عمل خواهد کرد.

** روشن ساختن همه ابعاد دفاع مقدس

آیت الله آملی لاریجانی، دفاع مقدس را نماد جانفشانی ها، رشادت ها و از خودگذشتگی ها دانست و گفت: این ارزش ها ارزان به دست نیامده، بلکه نتیجه پایداری یک ملت با ایمان است که در تنهایی و غربت در برابر یک رژیم تا بن دندان مسلح و مورد حمایت شرق و غرب ایستادگی کرد و توانست سربلند از این امتحان الهی بیرون بیاید.

رییس دستگاه قضا افزود: ایام دفاع مقدس روزهای دشواری بود، اما در همین سختی ها، فتنه ها و امتحان هاست که انسان ها توانایی خود را بروز می دهند و استعدادهایشان شکوفا می شود.

آیت الله آملی لاریجانی با یادآوری اوضاع کشور در آغاز دفاع مقدس گفت: در جنگ تحمیلی ملتی که تازه انقلاب کرده و هنوز بر امور مسلط نشده بود، مورد هجوم کشوری قرار گرفت که از حمایت های همه جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی و حتی اطلاعاتی دیگر کشورها برخوردار بود.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه فراموش نکرده ایم هواپیماهای جاسوسی آمریکا موسوم به آواکس چه اطلاعاتی را در اختیار کشور عراق می گذاشتند، یادآور شد: در چنین اوضاع نابرابری، ملت ایران هشت سال هر آنچه داشت در طبق اخلاص گذاشت. مادران و پدرانی چهار فرزند خود را داوطلبانه در راه خدا تقدیم کردند. آن زمان اجباری در کار نبود و تعداد نیروهای مسلح موظفی نیز زیاد نبود؛ جنگ را کسانی اداره کردند که داوطلبانه راهی جبهه ها شده بودند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: ایستادگی ملت ایران در دوره دفاع مقدس درسی برای ملت های دیگر برجای گذاشت که امروز در فلسطین، لبنان، یمن، بحرین و جاهای دیگر در حال بهره برداری از آن هستند و ضرورت گرامیداشت دفاع مقدس و لزوم ارائه تحلیل درباره آن نیز از همین نکته سرچشمه می گیرد.

رییس دستگاه قضا با این جمله که «دفاع مقدس، عالم و دنیای ما را عوض کرد» به ارائه تحلیلی از ابعاد معنوی این حماسه پرداخت و گفت: انسان، خود دنیایش را خلق می کند زیرا عوالم وجود انسانی منحصر به این عالم فیزیکی نیست، بلکه عالم واقعی و حقیقی ما را ارزش ها و اعتقاداتمان می سازند و ایثارها و جانفشانی ها و رشادت های دفاع مقدس این عالم را تغییر داد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه ایجاد تغییر عالم حقیقی انسان به آسانی و در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد، افزود: ویژگی دفاع مقدس در این بود که در زمان کوتاهی عوالم مردم ما را دگرگون کرد، بطوریکه جوانان امیال جوانی را رها کردند و از جانشان در راه خدا گذشتند، پدران و مادران هم با افتخار فرزندانشان را راهی جبهه ها کردند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید قدر این تحول را دانست، آن را پاسداشت و به نسل های آینده منتقل کرد، تصریح کرد: یکی از وظایف مهم ما روشن ساختن همه ابعاد دفاع مقدس است. همانطور که مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند نباید از این ارزشها غفلت شود. نباید این سرمایه عظیم را مجانی از دست بدهیم بلکه همگان باید از نام و آثار دفاع مقدس پاسداری کنند و قدر آنها را بدانند.

وی تحول ایجاد شده در دفاع مقدس را در وهله نخست «تحول ایمانی» دانست و گفت: در دنیا جنگ و رشادت کم نبوده است؛ اما ماجرای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس متفاوت است، زیرا آنچه روی داد امری معنوی و ارزشی بود که در دفاع از یک سرزمین خلاصه نمی شود. دفاع از سرزمین اقدامی به حق بود اما تحول باطنی موضوع دیگری است که جز با کمک خدا میسر نمی شود.

** همدستی برای نابودی ایران

آیت الله آملی لاریجانی با یادآوری همدستی کشورهای همسایه و غیرهمسایه برای نابودی ایران در سالهای دفاع مقدس گفت: یادمان نمی رود که سران شرور آمریکا این ملت را به دلیل دفاع از ارزش های الهی شرور خواندند، اما با اینکه همه دست به دست هم دادند، نتوانستند حقیقتی را که بر اساس نور الهی و برای عدالت پایداری می کرد، خاموش کنند.

رییس دستگاه قضا با قرائت آیه ای از قرآن کریم تاکید کرد: این سنت الهی است که اگر کسی به قدرت لایزال الهی اتکا کرد، حق متعال او را پیروز خواهد کرد که اصل این پیروزی در باطن و حقیقت شخص است، نه جهات مادی.

وی ادامه داد: بر این اساس باید گفت که خداوند این مردم را غربال کرد، کاستی هایشان را زدود و از آنان ملتی قهرمان، استوار و به پاخاسته برای خود، ساخت.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه تحلیل ابعاد معنوی دفاع مقدس، اهمیت مرز بندی مومنان با دیگران را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر انسان باور کرد که اعتقاد به حق متعال مرزی حقیقی است، سپس هر آنچه داشت را در راه او تسلیم کرد، نتیجه این تسلیم «ذلُکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» می شود.

رییس دستگاه قضا با استناد به آیه ای دیگر از قرآن مجید افزود: خداوند می فرماید انسانها وقتی در راه حق کشته می شوند ما نباید آنها را مرده بپنداریم بلکه آنها «أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون» هستند که این مرز ما با دیگران است.

وی افزود: بارها عرض کردیم که ما باید مرز حقیقی خودمان را با کسانی که طور دیگری فکر می کنند و می خواهند در چارچوب ها و پیش فرض های خودشان احکامی برای ما صادر کنند، حفظ کنیم. باید توجه کنیم اگر کسی خدا را قبول ندارد یا به عنوان یک موجودی در گوشه آسمان ها که پیغمبرش با خدا کشتی می گیرد قبول دارد، چنین خدایی با خدایی که ما می گوییم مالک الملک است فرق می کند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه باید در مقابل آنچه از کشورهای دیگر به عنوان فرهنگ هجوم کننده و شبیخون زننده می آید، روی پای خودمان بایستیم، گفت: اولین تمایز و فرق بین ما و دیگران تمایز ایمانی است.

آیت الله آملی لاریجانی یکی از بزرگترین دستاوردهای دفاع مقدس برای زندگی امروز ما را امکان «مدل سازی» از آنچه در آن ایام رخ داد معرفی کرد و افزود: اگر انسان از هوا و هوس خود برای حق متعال گذشت، انوار الهی که خداوند برای انسان در باطن او پنهان کرده و قره العین قرار داده است، آشکار می شود که این مدل حقیقی دفاع مقدس است.

رییس دستگاه قضا تحقق این مدل را امکانپذیر ارزیابی کرد و با اشاره به وصیتنامه های شهدا گفت: باطن سخن این وصیت نامه ها که گاهی جوانانی با زبان ساده آنها را نوشته اند، تحقق همین مدل است. خداوند به این شهدا به دلیل تسلیم شدن در راه حق، چنان نورانیتی داده که تمام اهواء انسانی پیش چشم او هیچ است، بر اساس این مدل جوان 15 ساله ره هشتاد ساله می رود و از سوی دیگر برخی هشتاد سال عمر می کنند و به دنبال یک هوا و هوس کودک می شوند.

** معلمان، دانشجویان و دانشگاهیان باید خوابهای دشمن را پریشان کنند

رییس قوه قضاییه همچنین با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید، توصیه هایی را خطاب به کسانی که در مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه مشغول تحصیل یا تدریس هستند، بیان کرد.

وی با بیان اینکه «جبهه فرهنگی» و تعلیم و تعلم باید «جدّی» گرفته شود، تاکید کرد: استقلال کشور منوط به پیشرفت های علمی و فرهنگی است؛ بنابراین انتظار ما از جوانان رشید کشور که نشان داده اند توانایی ها و استعدادهای خارق العاده دارند این است که از فرصت های جوانی برای تعلّم استفاده کنند.

رییس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه پیشرفت های جمهوری اسلامی در سال های اخیر که موضوعی برای دشمنی دشمنان کشور تبدیل شده است، گفت: دشمنان ما می خواهند فضاهای آموزشی را آلوده کنند، بنابراین معلمان، مدرسان، دانشجویان و همه کسانی که در دانشگاه ها نقش دارند باید دست به دست هم بدهند تا خواب هایی را که دشمنان برای ما دیده اند پریشان شود.

در جلسه امروز مسوولان عالی قضایی، پیش نویس آیین نامه موضوع تبصره 3 ماده 23 قانون مجازات اسلامی مصوب 6 / 2 / 1392 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه آن به جلسه بعدی موکول شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیت الله آملی لاریجانی: رییس جمهوری فرزند جبهه و جهاد است/ برای توفیقش در سازمان ملل دعا می کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X