امیرحسین مدرس: باید روح موسیقی را دریابیم

امیرحسین مدرس: باید روح موسیقی را دریابیم

فارس/ امیرحسین مدرس در دومین نشست پژوهشی هنر و ادبیات عاشورایی که در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد، گفت: ما در موسیقی دنبال قالب‌ها و ظواهرش هستیم و مدام گفته می‌شود مدرن است یا قدیمی است یا مسائلی از این دست، در حالی که باید روح آن را دریابیم تا ما را به تعالی برساند.
این شاعر، آهنگساز و خواننده با تاکید بر این که موسیقی در ظلمات عالم، سحرگاه و مطلع شمس و هنگام روشن شدن جهان است، گفت: غیر از این نگاهی نمی‌توان به موسیقی داشت. در عالم نمی‌توانیم به خورشید نگاهی غیر از روشن کردن و بهره‌مند شدن موجودات از آن داشته باشیم، موسیقی هم مانند خورشید است و انسان و روح و فطرت انسان را به اوج و تعالی می‌رساند.
وی با بیان این که موسیقی شاید مهمترین ابزاری است که خداوند متعال به عنوان یک موهبت از اول خلقت در اختیار خلق قرار داده است،‌اظهار کرد: درباره پیوند مذاهب با موسیقی، صرف نظر از این که مذاهب و ادیان چه رویکرد مشخصی در اعتقادات و در احکام و شرایعشان دارند، اگر کمال و تعالی و رشد را به عنوان امر قدسی در نظر بگیریم، خلیفه خداوند روی زمین ابزار و وسایلی می‌خواهد. اگر آن را به عنوان یک امر قدسی بگیریم و به این فکر کنیم که قرار است انسان در روی زمین به عنوان خلیفه خدا مطرح باشد این عالم عالمی است که با صورت ها و مصداقها سر و کار دارد. ما برای هر مفهومی، مصداق و تصویر و صورتی داریم. بنابراین برای رسیدن به کمال نیازمند ابزاری هستیم و موسیقی عالیترین مفهومی است که خداوند از تکامل و تعالی روح انسان مطرح کرده است.
این شاعر همچنین افزود: ما در موسیقی دنبال قالبها و ظواهرش هستیم و مدام گفته می شود مدرن است یا قدیمی است یا مسائلی از این دست، در حالی که باید روح آن را دریابیم تا ما را به تعالی برساند.
مدرس با اشاره به دو آلبوم «ماه نی» و «خورشید بود» که درباره نوحه های قدیم تهران در یک قرن اخیر است گفت: نمی خواهیم بگوییم کسانی که این نوحه‌ها را ساخته‌اند تعلیم موسیقی دیده‌اند و بیشتر آنها اینطور نبوده‌اند، اما نکته‌ای که باعث اعجاب می‌شود این است که نمی‌شود ریشه‌یابی کرد که نوحه‌های معروف عاشورایی چه زمانی و توسط چه کسی ساخته شده است. بیشتر آنها حاصل ذوق و جوشش است و نه صرفا علم موسیقی. گنجینه‌ای از این ملودی‌های شریف و دلنشین در دست ما بوده و در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون رنگ فراموشی بر آنها نشسته بوده است. من چون هم متولد منطقه‌ای از تهران هستم که فستیوال هیات‌ها و تکایا و روضه‌ها بوده، گوشم از کودکی با این نوحه‌ها آشنا بوده است و روح و جان من با آنها انس گرفته بود. تا این که در دهه 80 تصمیم بر این شد که این میراث را احیا و بازخوانی کنیم.
وی ادامه داد: تا الان قطعات زیادی از لحن های مختلف در دو آلبوم ماه نی که واحد موسیقی حوزه هنری در زمان آقای مهدوی آن را منتشر کرد و آلبوم دوم به نام «خورشید بود»، منتشر شده است. در این آلبوم سعی کردیم نوحه های سال های نزدیک تر را انتخاب کنیم و با تعریف نوحه اصولی که از لحاظ کلام، حماسه و سوز دارای رشد و غنا باشد، انتخاب و بازخوانی شدند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امیرحسین مدرس: باید روح موسیقی را دریابیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X