دردسرهای پرونده میلیاردر معروف/ پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی در هاله‌ای از بهام

دردسرهای پرونده میلیاردر معروف/ پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی در هاله‌ای از بهام

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

هنوز از یادها نرفته است که اواسط بهمن ماه سال گذشته،مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم اعلام کرد: گویا متاسفانه دارایی‌های بابک زنجانی کفاف بدهی‌شان را نمی‌دهد، اما هر سه قوه تلاش می‌کنند که همه اموال را چه در خارج و چه در داخل کشور شناسایی کنند و اموال بیت‌المال را برگردانیم. سخنانی که در آن روزها چندان جدی تلقی نشد و حتی بعد از آن بسیاری از وکلای ملت اعلام کردند...
هنوز از یادها نرفته است که اواسط بهمن ماه سال گذشته،مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت یازدهم اعلام کرد: گویا متاسفانه دارایی‌های بابک زنجانی کفاف بدهی‌شان را نمی‌دهد، اما هر سه قوه تلاش می‌کنند که همه اموال را چه در خارج و چه در داخل کشور شناسایی کنند و اموال بیت‌المال را برگردانیم.

سخنانی که در آن روزها چندان جدی تلقی نشد و حتی بعد از آن بسیاری از وکلای ملت اعلام کردند، اموال زنجانی ضبط و به عنوان بدهی وزارت نفت تتحویل داده می شود.

بعد از آن در اردیبهش ماه سال جدید، محمدی علی پورمختار اعلام کرد: اموال بابک زنجانی در داخل کشور در حال شناسایی است تا این اموال برای تسویه بدهی وی در اختیار دولت قرار گیرد.

وی افزود: کل بدهی بابک زنجانی همان مبلغ چکی است که براساس اخبار شنیده‌ایم وصول نشده است؛ البته اموال وی بیش از بدهی او است اما همه اموال در ایران نیست، بخشی از اموال او در خارج از کشور است که در حال پیگیری هستیم که این اموال را بگیریم.

پورمختار با بیان اینکه پروژه ایران زمین و شرکت هواپیمایی بابک زنجانی برای تسویه بدهی وی گرفته می‌شود، تصریح کرد: اگر بابک زنجانی جرم دیگری نداشته باشد، بعد از وصول بدهی‌هایش آزاد خواهد شد.
حالا اما 8 ماه از دستگیری بابک زنجانی گذشته اما هنوز نه تکلیف اموال وی مشخص شده، نه محکومیتش و نه بدهی هایش و نه همکاران و دستیارانش در این تخلفات مالی گسترده!

اما خبرها و حواشی این پرونده و گمانه‌ها در مورد همکاران و فهرست بدهی و دارایی‌های زنجانی بسیار است. در حال حاضر نیز به نظر می رسد همه به نظر وزیر دادگستری رسیده اند چرا که نقطه مشترک همه اظهارنظرها این است که اموال زنجانی برای پرداخت بدهی‌های وی کافی نیست.
امیرعباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی هم بر همین گفته صحه گذاشته و اعلام کرده:۹۰درصد اموال زنجانی در سایر کشور‌ها به‌ویژه در ترکیه و تاجیکستان است؛ اموالی که وی آنها را به ترکیه منتقل کرده است.

البته به‌گفته سلطانی مکان هدف فعالیت‌های اقتصادی بابک زنجانی ترکیه بوده و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها را در ترکیه انجام داده است.

سلطانی چندی پیش هم آمار دیگری در مورد اموال زنجانی ارایه داده و گفته بود: 80درصد اموال بابک زنجانی در ترکیه، 10درصد در جمهوری آذربایجان و فقط 10درصد اموالش در ایران است. اموالی که باید به فروش برسد تا بدهی سنگین زنجانی به وزارت نفت پرداخته شود.

اما آنطور که سلطانی اعلام کرده:همین 10درصد باقیمانده در ایران هرکدام صد صاحب دارد که بازپس‌گیری آنها کار ساده‌ای نیست چرا که این اموال مدعی دارد و عموما به نام دیگران ثبت شده است. مثلا باشگاه راه‌آهن، اکنون صد مدعی دارد و درباره بقیه هم شرایط به‌گونه‌ای است که معلوم نیست چه کسی باید دستگیر یا محاکمه شود. این اموال به انواع و اقسام روش‌ها به وابستگان وی واگذار شده و تقریبا همه اموال ایشان مشاع است، حتی هواپیمایی قشم.

از سوی دیگر، بدهی 5/2میلیارددلاری بابک زنجانی باید به حساب وزارت نفت واریز شود و این وزارتخانه برای تسویه بدهی زنجانی تا تیرماه سال‌جاری پنج مزایده برای فروش اموال منقول و غیرمنقول شرکت توسعه هلدینگ سورینت برگزار کرد که در آخرین مزایده 27 ملک بابک زنجانی بیش از هزارو400میلیاردتومان قیمت‌گذاری شد تا به فروش برسد اما گویا مشکلاتی بر سر راه فروش اموال وی پیش آمده است تا هنوز تکلیف بدهی وزارت نفت هم مشخص نباشد.

با این تفاسیر به نظر می رسد هنوز نکات مبهم زیادی در پرونده بابک زنجانی مود است که تکلیفشان مشخص نشده و باید منتظر ماند و دید تکلیف این متخلف اقتصادی چه خواهد شد؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دردسرهای پرونده میلیاردر معروف/ پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی در هاله‌ای از بهام» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X