نامه نوشت: مروری بر پس لرزه‌های سیاسی نامه خاتمی

نامه نوشت: مروری بر پس لرزه‌های سیاسی نامه خاتمی

نامه نیوز/ متن پیش رو در نامه منتشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

گرچه عیادت از رهبری نظام و برپایی مراسم دعا و شکرگزاری برای سلامتی رهبری و انتشار بیانیه هایی در این خصوص طی روزهای اخیر بسیار دیده شد اما گویی نامه خاتمی به رهبر انقلاب تکانه شدیدی به فضای سیاسی کشور داد.
خبر را خود خاتمی رسانه‌ای و علنی کرد. سیدمحمد خاتمی در حاشیه سفر به زادگاهش از نگارش نامه ای به مقام معظم رهبری سخن گفت که در آن برای موفقیت عمل رهبر انقلاب ابراز خوشحالی و آرزوی تندرستی هرچه زودتر را برای ایشان کرده بود. او در ضمن سخنانش با دعا برای تندرستی رهبر انقلاب گفت «امیدوارم به حق محمد و آل محمد هر چه زودتر سلامتی و تندرستی قرین وجود رهبری شود.»

ساعاتی بعد از این سخنان هم متن کامل مجمع روحانیون مبارز به رهبر انقلاب که امضای سیدمحمد خاتمی پای آن بود منتشر شد که در آن آمده بود« خبر عمل جراحی موفقیت آمیز انجام شده موجب مسرت اقشار مختلف در خارج و داخل کشور به ویژه ملت بزرگ ایران گردید. گزارش رییس محترم گروه پزشکی، آرامش بخش خاطر همه علاقه‌مندان در سراسر کشور شده است. با کمال خرسندی از سلامتی وجود مبارک، عافیت جنابعالی و دوام عمر شریف را از خداوند بزرگ مسئلت داریم. امید است عنایت خاص حضرت بقیه‌الله ارواحنا فداه همواره و در همه حال شامل وجود مبارک باشد»

گرچه عیادت از رهبری نظام و برپایی مراسم دعا و شکرگزاری برای سلامتی رهبری و انتشار بیانیه هایی در این خصوص طی روزهای اخیر بسیار دیده شد اما گویی نامه خاتمی به رهبر انقلاب تکانه شدیدی به فضای سیاسی کشور داد. برخی در وصف این اقدام گفتند و برخی دیگر با دیده بدبینی و شک نگاه کردند و آن را برنامه ریزی چپ گرایان برای بازگشت به قدرت و یک بازی سیاسی قلمداد کردند تا اینگونه اصلاح طلبان و خاتمی بدون هزینه به دامان نظام و تحرکات سیاسی بازگردند.

تحلیلی که موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات آن را شدیدا رد کرده و تاکید دارد« کسی از دامان نظام خارج نشده است که بخواهد بازگردد..»

اما این تنها اقدام مجمع روحانیون در موضوع بیماری رهبر انقلاب نبود، آنگونه که محتشمی پور که مدت های مدیدی دور از رسانه ها بود با ملاقات از رهبری بعد از مدت ها چهره اش رسانه ای شد. او که عضوی از مجمع روحانیون مبارز بود شخصا به عیادت رهبر انقلاب رفت تا شاید این اقدام هم مهر تاییدی بر همراه بودن مجمع روحانیون با رهبری نظام و جمهوری اسلامی باشد.

آنگونه که موسوی لاری هم در این خصوص می گوید« در روز‌های گذشته بعضی از دوستان عضو مجمع از جمله جناب آقای محتشمی‌پور نیز به عیادت رهبر انقلاب رفته اند. البته چندان در جریان برنامه‌های آقای خاتمی نیستم و ممکن است آقای خاتمی هم عیادتی از رهبر انقلاب داشته‌ باشند. مجمع روحانیون مثل همه دلسوزان نظام، شفای کامل رهبر انقلاب را از خداوند خواستار است.»

فارغ از فضای سیاسی و رسانه ای، نامه خاتمی در شبکه های اجتماعی هم ولوله برپا کرد و کاربران فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به انتشار عکس هایی از رهبر انقلاب و سیدمحمد خاتمی اقدام کرده و از این اقدام سید خندان استقبال کردند و آن را لازمه ارتباط منطقی و صحیح جریان اصلاحات با نظام و در راس آن رهبر انقلاب دانستند. گرچه باز هم بودند کسانی که در این فضا که نامه خاتمی را حتی تلاش برای بازسازی فتنه دانستند.

در ادامه به برخی واکنش ها به نامه خاتمی اشاره شده است؛


عبدالواحد موسوی لاری

وزیر کشور دولت اصلاحات و عضو مجمع روحانیون مبارز

*نامه مجمع روحانیون مبارز یک نامه‌نگاری، درون نظام بوده‌ است. نام مجمع روحانیون مبارز با نظام و انقلاب گره خورده و نظام با آنها قهر نکرده‌ است. تازه‌به‌دوران رسیده‌هایی که می‌خواهند آبی را گل آلود کنند و از آن ماهی بگیرند، باید بروند به حال خودشان فکری کنند.

*مجموعه مجمع روحانیون مبارز و چهره‌هایی که در شکل‌گیری و تداوم انقلاب موثر بوده، در تمام مراحل انقلاب، در متن انقلاب حاضر بوده‌ و هیچ موضع‌گیری جز با دغدغه نظام و انقلاب نداشته‌اند. مروری بر اندیشه‌های امام خمینی و مواضع ایشان درباره این افراد به روشنی نشان می‌دهد این افراد در حاشیه نبوده‌اند که اکنون بخواهند به متن بازگردند. این حرف‌ها مربوط به ذهن‌های بیمار و جریان‌های حاشیه‌ای است که ان‌شاء‌الله خدا شفای‌شان بدهد.

حمیدرضا ترقی

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه

*به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان برای بازگشت به قدرت و پیدا کردن پایگاه اجتماعی در داخل جامعه نیازمند مطرح کردن این چهره‌ها و زنده کردن آنها در کشور هستند و از آنجایی که مقام معظم رهبری تا به حال هیچ روی خوشی به فتنه و فتنه‌گران نشان نداده‌اند و بر ظلمی که این افراد در حق نظام روا داشتند تاکید کردند، متاسفانه عوامل فتنه هم هنوز اقرار و اعتراف به اشتباهات گذشته خودشان نکرده‌اند.

*در نهایت به نظر می‌رسد اصلا‌ح‌طلبان با مهندسی کردن افکار عمومی جامعه و رسانه‌ای کردن اینگونه نامه‌ها سعی می‌کنند خودشان را بر نظام تحمیل کنند و در واقع با فضاسازی در جامعه از آرامش نظام سواستفاده کنند تا بتوانند موقعیت خودشان را برای انتخابات آینده بازسازی کنند.

صادق زیباکلام

فعال سیاسی اصلاح طلب

*نامه اخیر آقای خاتمی به مقام معظم رهبری و آرزوی سلامتی برای ایشان درجهت حفظ تعامل با حاکمیت از سوی آقای خاتمی و جریان اصلاح‌طلبی است. همچنین تمامی رویکرد‌های آقای خاتمی همیشه مبنی بر حفظ تعامل باحاکمیت بوده است. اگر آقای خاتمی تلاشی برای ارتباط با رهبری در زمان بیماری ایشان نمی‌کرد جای تعجب داشت. آقای خاتمی همواره کار کردن درون ساختار و امکاناتی که نظام به ما می‌دهد را سر‌لوحه کار خود قرار می‌دهد وما همواره تاکید هم داشته‌ایم که در چارچوب قانون رفتار کنیم.

*دیگر اصلاح‌طلبان هم این را قبول دارند. فکر می‌کنم این نامه هم نشان می‌دهد که آقای خاتمی برای تعامل با حاکمیت تلاش خود را می‌کنند بنابراین آقای خاتمی هم مثل دیگر مسوولان جویای سلامتی رهبری شدند. این کار ایشان نشان حسن نیت اصلاح‌طلبان و شخص آقای خاتمی است و اثبات این سخن او است که ما ضمن حفظ هویت اصلاح‌طلبی در جهت تعامل بیشتر با حاکمیت حرکت خواهیم کرد. ما اصلاح‌طلبان درصدد ساختارشکنی نیستیم. بر همین اساس ما نباید از موضع احساسی توام با برخی دلخوری‌ها در فضای کشور حرکت کنیم.

حسین کنعانی مقدم

عضو جبهه ایستادگی

* اصل نامه‌نگاری به سران کشور از طرف افراد و جریان‌های سیاسی کاملا شایسته است. بهتر بود که دوستان اصولگرا از قبل در این خصوص قضاوت نمی‌کردند چراکه جرم شخصیتی مثل حجت الاسلام سیدمحمدخاتمی در هیچ دادگاهی به اثبات نرسیده است.

سعید لیلاز

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران

* به عقیده من عملکرد اخیر آقای خاتمی در فضای سیاسی کشور، اتخاذ یک موضع جدید برای آقای خاتمی محسوب نمی‌شود. آقای خاتمی از ابتدا بر تعامل و ارتباط با حاکمیت تاکید داشته‌اند. تنها فکر می‌کنم رسانه‌یی شدن این موضوع به همگان نشان داد که آقای خاتمی همواره خواستار تعامل و سربلندی برای حاکمیت و مقام معظم رهبری بوده است.

*اصلاح‌طلبان هیچگاه خود را جدا از حاکمیت و نظام تصور نمی‌کرده‌اند و نخواهند کرد. همواره خود را بخشی از نظام می‌دانیم و تعامل بخش‌های مختلف نظام با یکدیگر کاملا امری طبیعی به نظر می‌رسد.

محسن رهامی

عضو مجمع روحانیون مبارز

* اعضای مجمع روحانیون از مبارزین پیش از انقلاب و پس از انقلاب بوده‌اند، همه اعضا از دوستان شخص مقام رهبری بوده‌اند و هستند و ارتباط نزدیکی با ایشان دارند. طبیعی است مجمع روحانیون مبارز به واسطه سابقه و عقبه‌یی که در نظام جمهوری اسلامی دارد، همواره در کنار امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده است.

*همه اعضای مجمع به خاطر سلامتی رهبر خوشحال بودیم به خاطر اینکه خطر رفع شده و مشکلی به وجود نیامده، چه در منابر و چه مساجد خوشحالی کردیم. این نامه نه از طرف شورای مشورتی آقای خاتمی بلکه از طرف مجمع روحانیون نوشته شد. شخص آقای خاتمی همواره در کنار مقام معظم رهبری بوده‌اند و هرگز تقابلی وجود نداشته و ندارد. چه آقای خاتمی و چه دیگر اعضای مجمع روحانیون از مجموعه داخل نظام هستند و تقابلی وجود نداشته و نخواهد داشت.

پرویز سروری

عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی

* آقای خاتمی و اصلاح‌طلبان قصد دارند تا با اقداماتی از این دست، به بازسازی وجهه ازدست‌رفته خود بپردازند. در این خصوص آنها به تطهیر چهره‌های خود اهتمام جدی دارند. اصلاح‌طلبان قصد دارند تا با چنین اقداماتی بدون هزینه و حتی با حفظ ظرفیت و بدنه اجتماعی اندک و ناچیز فتنه سبز به صحنه سیاسی کشور بازگردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نامه نوشت: مروری بر پس لرزه‌های سیاسی نامه خاتمی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X