تابناک: منتقدان احمدی نژاد روش های وی را در اقتصاد پی گرفته اند!

تابناک: منتقدان احمدی نژاد روش های وی را در اقتصاد پی گرفته اند!

تابناک/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت تابناک است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
یکی از موضوعات لایحه«خروج از رکود» که دولت یازدهم به مجلس تقدیم کرده است، تسویه بدهی دولت به بانک‌ها از طریق «تسعیر» نرخ ارز می باشد.
دولت یازدهم در ماده۲۴ لایحه خروج از رکود پیش‌بینی کرده است، پرداخت بدهی ۴۰هزارمیلیاردتومانی بانک ها به دولت از محل «تسعیر» ارز پرداخت شود. ماده‌ای که بعضی از کارشناسان معتقدند همان راه دولت احمدی نژاد در تسویه بدهی های بانکی است.
آنچه دولت در این لایحه به‌ آن اشاره کرده این است که «به‌منظور اصلاح صورت‌های مالی بانک‌ها و تنظیم روابط مالی آن‌ها با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ایجاد شرایط لازم برای افزایش توان تأمین مالی واحدهای تولیدی به بانک مرکزی» به دولت اجازه داده می‌شود که از محل تفاوت «ریالی تعهدات ارزی قطعی با نرخ مرجع» که از واردات کالا‌ها و خدمات به دست آمده است، بدهی ۴۰هزارمیلیاردتومانی خود به «بانک‌های دولتی و مطالبات بانک‌ها از دولت تا پایان سال ۱۳۹۲» را بپردازد.

دولت دهم در ‌آخرین سال فعالیت خود با استفاده از همین روش سعی کرد بدهی ۷۴هزار میلیارد تومانی خود به شبکه بانکی و شرکت‌های دولتی را به صفر برساند. حال دولت یازدهم در لایحه خروج از تورم خود پیشنهاد داده که ۴۰هزارمیلیاردتومان از بدهی خود به بانک‌ها را از طریق مابه‌التفاوت نرخ ارز بپردازد.
دولت یازدهم در لایحه خود به مجلس پیشنهاد داده، تا آنچه را که در دولت قبل ممنوع شد، این بار قانونی اعلام شود. با این حساب آنچه در این لایحه بر آن تأکید شده این است که دولت از محل تفاوت ارز، می‌تواند بدهی خود به بانک‌های دولتی را بپردازد. اما سؤال اصلی این است که آیا این اقدام دولت یازدهم، ادامه رویه دولت دهم در تسویه بدهی‌هاست یا با آن فرق دارد.

در همین راستا محمد رضا پور ابراهیمی داورانی نماینده مردم کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تابناک به بررسی این موضوع پرداخته است.
وی در ابتدا گفت، طبق قانون سابق، ماده« 26 »، بند «ب » مربوط به زمانی است که تفاوت نرخ ارز در اقتصاد به شکل بسیار محدودی بود و بانک مرکزی می توانست آن تفاوت را به عنوان مازاد درآمد- هزینه شناسایی کند و بر اساس همان از طریق قانون به مواردی که قانون تصویب کرده است اختصاص بدهد.

این نماینده مجلس ادامه داد، در سال های گذشته درصدهای خیلی ناچیزی در نرخ ارز تفاوت وجود داشت. بنابراین ماده 26 در فضایی که شوک های ارزی وجود ندارد می تواند مصداق داشته باشد. برای همین بند ب ماده 26 به عنوان یک قانون محکم در سال های گذشته اعمال و اجرا می شده است.

وی اضافه کرد؛ اما در دو سال آخر احمدی نژاد اتفاقی که افتاد این بود که ارزش پول کشور به یک سوم کاهش پیدا کرد. بنابراین این اتفاق کاملا جنسش از گذشته متفاوت بود. در واقع این یک شوک بود و شدت آن به حدی بود که در چند سال اخیر در منطقه و جهان این پدیده مسبوق به سابقه نبوده است که ارزش پول یک کشور به کمتر از یک سوم کاهش پیدا کند.
در همین راستا اقای احمدی نژاد در پایان سال 91 که ارزش پول کاهش یافته بود به استناد همین ماده 26 ، 74 هزار میلیارد تومان بدهی را از طریق مابتفاوت نرخ ارز تسویه کرد. وقتی این کار را کرد مجلس واکنش نشان داد. در آن زمان نظر مجلس این بود که این پول را نمی توانیم سود حساب کنیم و آن را توزیع کنیم.

پور ابراهیمی عنوان داشت؛ جالب این است که ماده 24 لایحه جدید دولت یازدهم همان کاری است که دولت اقای احمدی نژاد انجام داد و جنس کار تفاوتی با اقدامات دولت قبل ندارد. بند 24 لایحه پیشنهادی دولت دقیقا مخالف قانون جدیدی است که مجلس بعد از اتفاقات پایان سال 91 تصویب کرده است، می باشد.
تعجب مجلس این است که دوباره دولت این موضوع را لحاظ کرده است. چرا که اقایانی که امروز در دولت هستند خودشان از مهمترین منتقدان اقدامات دولت قبل در رابطه با تسویه کردن شبانه بدهی بانک ها از طریق مابتفاوت نرخ ارز بودند.
نماینده مردم کرمان در پایان گفت؛ بنابراین ماده 24 قابلیت اجرایی ندارد و مجلس آن را تصویب نخواهد کرد. البته ما می گویم که دولت بدهی های خود را تسویه کند. اگرچه ما معتقدیم دولت باید 40 هزار میلیارد تومان بدهی خود را از طریق مطالبات از سهام عدالت تسویه کند. پیش بینی این است که دولت در پایان امسال 5 تا 7 هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت که می تواند از طریق فروش سهام عدالت جبران کند.
وی همچنین گفت؛ البته باید پول حاصل از تفاوت قیمت ارز در سال های گذشته نیز پی گیری شود که این ارقام میلیاردی به کجا رفته است و مجلس نیز این موضوع را پی گیری خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تابناک: منتقدان احمدی نژاد روش های وی را در اقتصاد پی گرفته اند!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X