منارجنبان و جنبشی که از حرکت باز نمی‌ایستد

منارجنبان منارجنبان بنای شگفت‌انگیزی که با جنبش خود، گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشد، گرچه در این بنا عمو عبدالله کارلادانی عارف و ادیب نامی همچنان مغفول مانده و جنباندن منار سبب کمرنگ شده این عارف شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، عمو عبدالله کارلادانی عارف نامی و از صاحب دلان است که در این مکان به خاک سپرده شده اما به قدری وجه قاب مکان بر این شخصیت غالب شده که اگر هر شخصی وارد این بنای تاریخی شود یا از کارلادانی سراغی نمی‌گیرد و یا اینکه نمی‌داند در این بنا چه شخصی به خاک سپرده شده؛ درواقع شخص عمو عبدالله کارلادانی در اینجا مغفول واقع شده است.

بنایی که از آن صحبت می‌شود به جرات می‌توان گفت تنها بنای لرزان جهان بوده که به منارجنبان نیز معروف است، بنایی که هر ایرانی نام آن را حداقل یک‌بار شنیده و این شهرت نیز به دلیل لرزیدن و تکان خوردن مناره‌های این بنا با لرزش یکی از منارهای آن است.

سکوت منارجنبان شکسته شد

شاهکار معماری و هنری منارجنبان که از 700 سال گذشته تاکنون هنر و توان معماران و مهندسان زمان خود را به رخ عصرهای دیگر کشیده هنوز هم می‌جنبد. اگرچه چند سالی به دلیل مرمت و اینکه برخی کارشناسان 2 سال پیش معتقد بودند این بنا برای جنبیدن و تکان خوردن ساخته نشده و قرار شد از حرکت باز ایستد.

در واقع ریزش مصالح و ترک‌ها در قسمت بیرونی و داخلی مناره‌ها و همچنین تکرار مرمت بنا در طول سال‌های مختلف به دلیل جنباندن عمودی منار این بنا بوده که به آن آسیب رسانده و همه متفق‌القول قرار را بر این نهادند تا منارجنبان از حرکت باز ایستد و "سکوت" اختیار کند.

اما پس از آن ماجرا نظرشان عوض شد و حالا ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی اصفهان از وضعیت تکان خوردن این بنا به تسنیم می‌گوید: مناره‌های منارجنبان برای جنباندن ساخته نشده از ابتدا هم مقبره عموعبدالله کارلادانی بوده، مقبره عارف و ادیبی که در آنجا دفن است و از ابتدا برای جنباندن ساخته نشده است.

جنبش منارجنبان مدیریت شده است

وی افزود: اما منارجنبان این قابلیت را دارد و نباید این قابلیت را از آن گرفت، ما اعتقاد داریم وجه مقبره بودنش بر روی جنباندش باید غالب باشد؛ اما در حال حاضر منارجنبان را به دلیل جنباندش می‌شناسند و ما می‌گوییم این وجهه نباید در اولویت باشد؛ اما این یک ویژگی است که دارد مثل آدمی که یک ویژگی دارد که در بقیه آدم‌ها نیست.

طاهری خاطرنشان کرد: اما نباید این قابلیت را فراموش کرده و  کنار گذاشته شود، پرداختن به این ویژگی اصل قضیه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد درحالی‌که اصل داستان منار مقبره عمو عبدالله کارلادانی بوده و وجهه جنباندن نباید غالب باشد اما نباید جنباندن را از آن گرفت، میراث فرهنگی در مدتی به دلیل مرمتی که روی آن انجام می‌شد جنباندن را متوقف کرد اما اکنون این جنباندن را مدیریت می‌کنیم و برای جنباندن یکی از کارشناسان اداره در زمان‌های مشخص با برنامه‌ریزی قبلی آن را تکان می‌دهد زیرا این یک ویژگی برای آن است و نباید این ویژگی را از آن گرفت.

وی گفت: اگر جنباندن را از آن بگیریم فرقی با بقیه منارها ندارد اما از این ویژگی با مدیریت باید استفاده کرد ولی به این‌گونه نباشد که هرکسی برود و آن را تکان دهد زیرا هر چیزی آستانه تحملی دارد جالب است بدانید که پس از متوقف کردن جنباندن منار، این بنا از نظر معرفی و گردشگر آسیب دید زیرا کسی برای بازدید سمت بنا نمی‌آمد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منارجنبان و جنبشی که از حرکت باز نمی‌ایستد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X