افغانستان و آغاز دوره جدید؛ پایان عصر کرزای، آغاز عصر احمد زی

افغانستان و آغاز دوره جدید؛ پایان عصر کرزای، آغاز عصر احمد زی

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

اکنون باید منتظر تشکیل لویه جرگه و بزرگان قوم باشیم که با اصلاح قانون اساسی، تلاش سیاستمداران افغانستان را تکمیل کنند؛ سیاستمدارانی که دریافته اند تنها با توافق می‌توان در دنیای پرآشوب به تعالی کشورشان اندیشید.
 افغانستان این روزها شرایط جدیدی را تجربه می کند و پس از یک کشمکش چند ماهه بر سر تعیین رئیس جمهور این کشور، اما این روزها بالاخره رئیس جمهور دوم خود را می شناسد.

پس از ماهها کشمکش سیاسی و بن بست بر سرتعیین رئیس جمهوری جدید افغانستان، سرانجام روز یکشنبه با توافق دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات، اشرف غنی احمد‌زی را به عنوان رئیس جمهوری و عبدا... عبدا... نامزد معترض را به عنوان رئیس اجرایی اعلام کرد.

اشرف غنی احمد زی دومین رئیس جمهور افغانستان است که پس از یک انتخابات جنجالی به این سمت دست یافته است!

این توافق که به زعم برخی معامله برای تقسیم قدرت بود، پس از ماهها کشمکش در پی دور اول و دوم انتخابات در ماههای فروردین و خرداد سال جاری به دست آمد.در روزهای گذشته هر دو نامزد و ستاد‌های انتخاباتی آنها بر سر تشکیل دولت مشترک به عنوان دولت وحدت ملی توافق کردند که براساس آن قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم می‌شود، اما چگونگی نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلافی باقی بود و ماهها شرایط نامطمئن باعث لطمه دیدن اقتصاد و امنیت در افغانستان شد.

بازبینی آرا پیشتر در ماه جاری کامل شد اما نتیجه شمارش نهایی به دلیل ادعای تقلب نامزد معترض، ماهها عقب افتاد و اعلام نشد زیرا بیم بروز ناآرامی‌می‌رفت اما سرانجام روز یکشنبه نتایج نهایی با توجه به توافق صورت گرفته اعلام شد.

بر اساس این توافق نامزدی که بیشترین رای را به دست آورد رئیس جمهوری معرفی شد و پست رئیس اجرایی در اختیار نامزد دیگر قرار گرفت.

امضای این توافقنامه با استقبال گسترده داخلی و همچنین محافل سیاسی و کشورهای خارجی رو به روشد.دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی از سوی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، گامی‌در راستای حرکت این کشور به دوره ای از ثبات سیاسی است.

یان کوبیش نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفت که نبود ثبات سیاسی در ماههای گذشته تاثیرات سنگین بر اقتصاد، امنیت و حکومت داری در این کشور داشته است.پس از امضای توافقنامه دو نامزد، وزارت امور خارجه کشورمان با صدور بیانیه، از آن استقبال کرد و رئیس جمهوری اسلامی‌ایران نیز انتخاب احمد زی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان را به وی تبریک گفت.

در بخشی از پیام روحانی آمده است:جمهوری اسلامی‌ایران به عنوان کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی‌افغانستان از تشکیل دولت وحدت ملی که بیانگر ژرف اندیشی رهبران و اساس تحکیم هر چه بیشتر ثبات و امنیت در آن کشور است، استقبال می‌کند.چین، پاکستان، اسپانیا، آمریکا، انگلیس و شمار دیگری از کشورهای آسیا، اروپا و سایر نقاط جهان نیز در اعلامیه‌های جداگانه ای از امضای این توافقنامه استقبال کردند.

پس از فرو کش کردن همه تحسین‌ها و تقدیرها نوبت به اجرایی شدن این توافقنامه خواهد رسید. توافقی که اما و اگرهای زیادی در مسیر اجرایی شدن آن وجود دارد و ابهاماتی که در مفاد آن هست کار را تا حدودی دشوار می‌نماید. نخستین ابهام برسر تعیین وظایف رئیس اجرایی است که قرار است بعدها به پست نخست‌وزیری تغییر یابد. بیم آن می‌رود که شفاف نبودن وظایف و دقیق نبودن تعاریف اجرایی در آینده سبب بروز اختلاف و درگیری بین مجریان شود.این توافقنامه دارای یک مقدمه و شش بخش است که بدون نام بردن از دو نامزد، بر تعیین مقامهای بلندپایه براساس تساوی و اصل شایسته سالاری تاکید شده است.

این بخشها شامل برگزاری لویه جرگه (مجلس بزرگان و ریش سفیدان) برای اصلاح قانون اساسی، بررسی طرح ایجاد پست نخست وزیری، ایجاد پست رئیس اجرایی و تعیین مقامهای بلند پایه دولتی، ایجاد پست رهبری تیم دوم و همچنین اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان است.بخش اول توافقنامه به برگزاری لویه جرگه برای اصلاح قانون اساسی اختصاص یافته است. در توافقنامه تصریح شده که رئیس‌جمهوری پس از تحلیف یک کمیسیون ویژه را برای تهیه طرح اصلاح قانون اساسی تشکیل دهد.اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌های الکترونیک و تهیه جدول زمانی برای اجرایی شدن این توافقنامه، از بخشهای مهم است تا در انتخابات آتی از بروز مشکل جلوگیری شود. از بخشهای اساسی این توافقنامه ایجاد پست رئیس اجرایی است .ازجمله ابهاماتی که در این توافقنامه به چشم می‌خورد تقسیم وظایف و حدود اختیارات رئیس جمهوری و رئیس اجرایی یا نخست وزیر آینده است که به وضوح در متن توافقنامه به آن اشاره نشده است و می‌تواند در عمل مشکل آفرین باشد.براساس تعریف کنونی، رئیس اجرایی در مجالس تصمیم گیری دولت شرکت می‌کند و مدیریت امور اداری و اجرایی حکومت بر عهده اوست. برای دفتر رئیس اجرایی ساختار اداری و مالی ویژه‌ای ایجاد می‌شود.این در حالی است که رئیس جمهوری ریاست کابینه را بر عهده خواهد داشت.

براساس تعریف این توافقنامه، کابینه از رئیس جمهوری، معاونان او، صدر اعظم اجرایی، معاونان صدر اعظم اجرایی، مشاور ارشد رئیس جمهوری و وزیران تشکیل می‌شود.این بخش از توافقنامه ریاست شورای وزیران را برعهده رئیس اجرایی گذاشته است. رئیس اجرایی حکومت، با وظایف صدراعظم اجرایی بر اساس پیشنهاد کاندیدای دوم و موافقت رئیس جمهور تعیین شده و به رئیس‌جمهوری پاسخگوست.

اکنون باید منتظر تشکیل لویه جرگه و بزرگان قوم باشیم که با اصلاح قانون اساسی، تلاش سیاستمداران افغانستان را تکمیل کنند؛ سیاستمدارانی که دریافته اند تنها با توافق می‌توان در دنیای پرآشوب به تعالی کشورشان اندیشید.

افغانستان کشوری است که تحولات سیاسی دشواری را پشت سر گذاشته و پشت سر می گذارد.حال باید دید آیا می توان با توجه به تعیین رئیس جمهور این کشور، به آینده آن نیز خوش بین بود و برای افغانستان آینده ای روشن را تصور کرد؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افغانستان و آغاز دوره جدید؛ پایان عصر کرزای، آغاز عصر احمد زی » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X